Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn - Władze gminy, powiatu, harcerze i nauczyciele zapomnieli o Żołnierzach Wyklętych z Benic

Anna Juskowiak
archiwum
1 marca środowiska kombatanckie i władze zapomniały o walczących z komunizmem, Żołnierzach Wyklętych, choć w ubiegłym roku z wielką pompą odsłonięto obelisk ku ich czci.

1 marca tego roku po raz drugi obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, dedykowany bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy stawiali zbrojny opór w obronie niepodległej Polski po 1944 roku.

Czytaj także: Historyczna amnezja komendanta

Jesienią ub. roku z inicjatywy nauczycieli szkoły w Benicach postawiono obelisk upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych z oddziału partyzantów AK „Bora”, który w 26 maju 1946 roku starł się pod Benicami z oddziałami sił bezpieczeństwa PRL. Doszło do największej potyczki między podziemiem niepodległościowym a siłami komunistycznymi na terenie Wielkopolski. W następstwie walki zbrojnej oraz wskutek represji pobitewnych zginęła większość partyzantów.

Czytaj także: Benice uczciły swoich bohaterów

Inicjatywę nauczycieli z Benic wsparły władze gminy i mieszkańcy wsi. Teraz o uczczeniu Żołnierzy Wyklętych wszyscy zapomnieli. Dlaczego?

Jerzy Janicki, zastępca naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych w krotoszyńskim magistracie przyznaje, że urząd miejski nie obchodził tego święta. – Być może jest to przeoczenie, ponieważ święta w tegorocznym harmonogramie nie ma – mówi Janicki. Obiecuje również, że obchody dnia pamięci żołnierzy wyklętych zostaną uwzględnione w przyszłym roku.

Czytaj także: Krotoszyn - IPN żąda usunięcia tablicy ku czci PRL

Andrzej Wichłacz, naczelnik wydziału spraw obywatelskich i zarządzania kryzysowego w starostwie powiatowym w Krotoszynie tłumaczy, że powiat opiera się o harmonogram rocznic i świąt narodowych, w którym święta nie ma wpisanego, a harmonogramem ustala komisja, w skład której wchodzi m.in. komendant hufca ZHP Krotoszyn.

Czytaj także: Krotoszyn - pożegnanie z PRL

Komendant Piotr Rodak przyznaje, że harcerze uczestniczyli w komisji tworzącej całoroczny harmonogram świąt narodowych i rocznic. – Nie spotkałem się z propozycją umieszczenia tego święta na liście. Trzeba się wcześniej zapoznać z ową propozycją i sprawdzić czy to święto ma odniesienie historyczne do naszego regionu – mówi Rodak.

Krotoszyn.naszemiasto.pl na Facebooku. Zebraliśmy całe miasto w jednym miejscu - dołącz do naszej społeczności!

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto