Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN: Solidarność w czasach zarazy. W gminie dzieje się wiele dobrego [ZDJĘCIA]

Redakcja
arch. UMiG Krotoszyn
Gmina Krotoszyn, podobnie jak inne gminy w Polsce, nie pozostaje bierna na sytuację w jakiej znalazł się samorząd.

Miasto i gmina Krotoszyn, choć sama, jak wszystkie polskie samorządy, znajduje się w trudnej sytuacji finansowej, wraz z gminami powiatu postanowiła wykroczyć poza przypisany jej prawem zakres ustawowych obowiązków i wspomóc krotoszyński szpital.

PIENIĄDZE DLA SZPITALA

W wyniku porozumienia między powiatem a gminami zostaną zakupione dwa respiratory; pierwszy z nich sfinansowany będzie przez powiat, drugi – przez gminy. Krotoszyn przeznaczy na respirator 50 tys. zł, mniej więcej drugie tyle dopłacą pozostałe gminy.

- Podjąłem decyzję, aby gmina także w tej kwestii wsparła szpital pieniędzmi, które zostaną przeznaczone na zakup między innymi kombinezonów ochronnych, masek czy rękawiczek. Raz jeszcze chciałbym bardzo podziękować wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy narażając własne życie, ratują życie innych - informuje Franciszek Marszałek, burmistrz Krotoszyna.

DZIĘKUJĄ WSZYSTKIM ZAANGAŻOWANYM W SZYCIE MASECZEK

- Z wielkim uznaniem przyjąłem informację o realizowanym właśnie pomyśle szycia bawełnianych maseczek przez mieszkańców naszej gminy, o którym mogą Państwo przeczytać niżej. W zwalczaniu epidemii liczy się każda pomoc. Aby uczynić ją jeszcze bardziej skuteczną, postanowiłem wspomóc to przedsięwzięcie finansowo. Gmina zakupiła część materiału, z którego maseczki zostaną uszyte. Dziękuję pomysłodawcom tej akcji i wszystkim jej uczestnikom. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że taka bezcenna pomoc to przykład naturalnej w trudnych czasach społecznej solidarności - dodaje Franciszek Marszałek.

MASECZKI SZYJE kROTOSZYN I OKOLICE

Jednym z przedsięwzięć wzajemnej samopomocy mieszkańców Krotoszyna jest akcja „Maseczki szyje Krotoszyn i okolice”. Inicjatorką akcji i głównym koordynatorem jest Agnieszka Krupa ze Smoszewa wraz z grupą pań wolontariuszek, które rozpoczęły szycie maseczek i cały czas są sercem i mózgiem całości.

Z czasem w wir działania włączył się Dział Wspierania Rodziny i ds. Uzależnień Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie. Wspólnymi siłami udało się zaprosić do współdziałania panie seniorki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, harcerzy krotoszyńskiego Hufca ZHP i ich rodziców oraz wiele pań, które z własnej inicjatywy zaczęły szyć maseczki.

Dużym wsparciem organizacyjnym dla akcji szycia maseczek są osoby organizujące transport materiału do szyjących pań. To wolontariusze, którzy własnymi środkami transportu często bez zwrotu kosztów stanowią niezwykle ważne ogniowo logistyczne. Wspomnieć należy także o osobach dbających o przepływ informacji, stronę internetową, rozliczenia, promocję.

Odbywa się również zbiórka w formie aukcji internetowej, podczas której można zakupić materiał dla szyjących. Aukcja cieszy się niezwykłym odzewem mieszkańców Krotoszyna i okolicy. Dzięki ciągle trwającej zbiórce zebrano na dzień 02.04.2020 kwotę 15073,00 która starczy na kilka tysięcy maseczek.

- Maseczki szyte przez panie a także panów trafiają głównie do pielęgniarek, sióstr PCK, zakładów opieki zdrowotnej, lekarzy, instytucji samorządowych, firm, związków wyznaniowych, organizacji pozarządowych, sklepów, pracowników poczty, ochotniczej straży pożarnej i wielu innych potrzebujących. Nie odmówiono także współpracy domom pomocy społecznej, szpitalom, policji, samorządom spoza gminy i powiatu krotoszyńskiego. Nasze maseczki trafiły między innymi do Krakowa, Biłgoraja, Toszka, Zdun, Baszkowa, Pleszewa, Koźmina Wielkopolskiego, Jarocina a nawet za granicę - informuje Krzysztof Manista.

Bardzo dobrze udaje się współpraca z radami osiedla, zdecydowana większość przychyliła się do propozycji współpracy i będzie prowadziła kolportaż maseczek dla mieszkańców. Dwie rady osiedla rozpoczęły także samodzielne szycie we współpracy z inicjatorką akcji. W planie jest także współpraca z sołectwami.

Akcja, która rozpoczęła się od szycia maseczek, szybko przerodziła się w szeroki ruch samopomocowy. Włączyły się do współpracy firmy sprowadzające materiały, przygotowujące wykroje, służące transportem, sponsorujące żywność dla szpitala, kupujące specjalistyczne maseczki, środki czystości, wodę również dla szpitala. Duży udział we współpracy ze szpitalem mają krotoszyńscy kibice Lecha.

Innym działaniem Działu Wspierania Rodziny i ds. Uzależnień jest telefon wsparcia dla mieszkańców gminy Krotoszyn, którzy stresują się kwarantanną, epidemią czy przymusową izolacją. Każdego dnia jest on czynny od godz. 10.00 do 15.00 a dyżurują przy nim specjaliści.

Kolejnym działaniem, koordynowanym przez MGOPS w Krotoszynie, jest wsparcie logistyczne osób przebywających na kwarantannie. Dorośli instruktorzy ZHP oraz wolontariusze dostarczają do domów żywność oraz materiały pierwszej potrzeby.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

KORONAWIRUS: Wszystko zaczęło się od jednej osoby. Co nas cz...

Krotoszyn opustoszał. Ludzie wzięli sobie do serc komunikaty...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto