Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn: Podróż do świata baśni odbyty w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Pracownicy Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej na co dzień propagują ideę czytelnictwa. Szczególnie wśród członków młodego pokolenia ta dbałość jest niezwykle ważna i stanowi kwintesencję ich działań.

Obecnie, gdy czytanie zastępowane jest przez młode pokolenie wielogodzinnym przesiadywaniem w Internecie lub trwonieniem cennych chwil na zabawy, choćby poprzez używanie nowoczesnych aplikacji, rola bibliotek w celu propagowania czytelnictwa staje się nie do przeceniania Jest to swoista misja.
Dlatego pracownicy Oddziału Dzieci i Młodzieży krotoszyńskiej książnicy zapraszają w swoje progi i zachęcają do zmiany przyzwyczajeń. Tak też jest u progi tego nowego roku szkolonego. Jednymi z gośćmi, byli młodzi uczniowie z klas II SP nr 7 w Krotoszynie. Dla nich książnica przygotowała niespodziankę. Mogli być uczestnikami spotkania zatytułowanym „Podróże do świata baśni”. Przewodnikiem w tym miejscu była kierowniczka oddziału Marlena Nabzdyk.

W tym dniu zapoznaliśmy dzieci z baśniami, które są nieodzownym elementem każdego dziecka. Podczas zajęć dzieci wysłuchały bajki pt. „Ali baba i 40 rozbójników”

- opowiada. Wybór tej baśni z ,,Tysiąca i jednej nocy nie był przypadkowy.
Chodziło o uwrażliwienie wychowanków na przyswojenie wartości takich jak przyjaźń czy lojalność. Następnie przybyli towarzyszyli w zabawach wymagających wykazania się znajomością treści baśni, tych znanych i mniej znanych. Jak opowiada Nabzdyk- dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały baśnie po rekwizytach, nie zabrakło również wspólnych zabaw ruchowych. Na zakończenie zajęć wręczono zakładki oraz broszurki z akcji Cała Polska czyta dzieciom ukazujące jaką ważną rolę pełni czytanie w życiu każdego dziecka.

Ten dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych, sprawił dzieciom wiele radości. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, warto wybierać więc bajki, gdzie dobro zwycięża, a zło zostaje ukarane

- tłumaczy uśmiechnięta bibliotekarka.
Warto dodać, iż uczniowie również poznali księgozbiór i zasady korzystania z zasobów bibliotecznych Oddziału dla Dzieci i Młodzieży.

Najważniejsze zalety czytania:
• Redukuje stres
Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o 60 proc.
• Poprawia pamięć
Podczas czytania powieści mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, szczegóły… Tymczasem w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te istniejące się wzmacniają.
• Inspiruje
Postaci fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują…
• Rozwija wyobraźnię
Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym. Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.
• Poprawia skupienie i koncentrację
Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.
• Poszerza słownictwo
Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.
• Stymuluje mózg
Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. I choć samo czytanie nie chroni w sposób pełny przed różnymi schorzeniami np. chorobą Alzheimera czy uwiądem starczym, to znaczącą je ograniczają.
• Poszerza światopogląd
Czytanie różnych książek na te same tematy pozwala nam poznać i porównać różne punkty widzenia, spojrzeć na rzeczy z różnej perspektywy.
• Rozwija wrażliwość na innych ludzi
Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.
• Poszerza wiedzę
Książki to ogromne skarbnice wiedzy. Tutaj nie trzeba dodatkowych argumentów.

Zwiększa zdolności analityczne
Szczególnie, jeśli czytasz np. takie kryminały od Agathy Christie. Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń… Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.
• Poprawia umiejętność pisania
Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.
• Pomaga zasnąć
Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.
• Kształtuje osobowość
Czytanie pozwala postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując rozwój czytelnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto