Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn: Niezwykła wystawa w hali sportowo-widowiskowej [ZDJĘCIA]

Weronika Flejszerowicz, Marta Stachowiak
Weronika Flejszerowicz
PKO Bank Polski wspólnie z Urzędem Miejskim w Krotoszynie oraz Centrum Sportu i Rekreacji "Wodnik" zainaugurowali w piątek, 12 maja, wystawę „Nowy poczet władców Polski. Waldemar Świerzy kontra Jan Matejko”. Warto się wybrać do hali sportowo-widowiskowej by ją zobaczyć.

Projekt Nowy poczet władców Polski został zainicjowany w 2004 roku przez Andrzeja Pągowskiego. W ramach tej inicjatywy świetny grafik – profesor Waldemar Świerzy na podstawie aktualnej wiedzy historycznej stworzył 49 portretów władców. Obrazy powstawały w latach 2006–2013.

Obowiązującym kanonem wizerunków władców Polski jest poczet – powszechnie, choć nie do końca słusznie – kojarzony z Janem Matejko. Swoje projekty Mistrz wykonał w technice rysunku, pozbawione koloru i dostosowane do ówczesnych technik drukarskich. W okresie późniejszym były kolorowane lub na ich podstawie inni artyści malowali swoje portrety władców. Poczet ten od lat jest publikowany w podręcznikach, na znaczkach pocztowych, niezliczonej ilości pocztówek i różnych innych wydawnictwach. Dla wielu ludzi, szczególnie młodych, wychowanych w kulturze MTV i nowoczesnych form graficznych, jest już archaiczny w swojej formie.

Nowy poczet władców Polski ma nowoczesną formę, jest połączony z częścią edukacyjną napisaną przystępnym językiem. Wizerunki władców powstawały na podstawie materiałów źródłowych i z zachowaniem realiów epoki.

Waldemar Świerzy to najwybitniejszy twórca portretów Polaków w ostatnich latach, mający w dorobku wizerunki znanych aktorów i reżyserów, a także Jana Pawła II, Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Sienkiewicza, Marii Skłodowskiej-Curie oraz wspaniałą serię Giganci Jazzu.
Barwne teksty towarzyszące portretom napisał historyk Marek Klat, również autor opisów w albumie, który ukazał się z okazji wystawy.

Nowy poczet powstał przy współpracy PKO BP, Narodowego Centrum Kultury, Kreacji Pro i osób prywatnych.
Kolekcję po raz pierwszy zaprezentowano publicznie w maju 2015 roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Otrzymała świetne recenzje poparte bardzo dużą frekwencją zwiedzających i dyskusją medialną. Gdańska publiczność będzie mogła zobaczyć wystawę 23 listopada 2016 do 26 lutego 2017 roku w Muzeum Narodowym w Gdańsku, w oddziale Zielona Brama. Miejsce ekspozycji wybrano nieprzypadkowo. Zieloną Bramę wznoszono w latach 1564–1568 wprawdzie jako siedzibę Trzeciego Ordynku, czyli reprezentacji kupców i cechów we władzach miasta, ale po interwencji króla Zygmunta Augusta przeznaczono ją na rezydencję władców polskich. Los sprawił, że oprócz królowej Polski Marii Ludwiki Gonzagi – żony królów Władysława IV i Jana Kazimierza – żaden król w niej nie zamieszkał…

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto