Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN: Młodzi ludzie najczęściej dziś sięgają po piwo. Jest problem!

Redakcja
arch. NM
Podczas sesji radnych gminy Krotoszyn przyjęto do realizacji program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

Problem z alkoholem w gminie Krotoszyn jest spory. Często opisujemy różnego typu zdarzenia, których głównym motorem napędowym jest właśnie alkohol. Gmina od lat ustala specjalny program, który ma na celu zapobiegać i ograniczać ten problem. Liczne projekty profilaktyczne, zaangażowane instytucje i specjaliści nie są w stanie jednak zlikwidować tego problemu w całości.

Z raportu przedstawionego przez komisję wynika jasno, że od 2016 roku do dziś liczba wniosków o nowe lokale oferujące alkohol znacznie wzrosła i jest to tendencja, która niestety się utrzymuje. Odnotowano również wzrost liczby osób skierowanych bądź dobrowolnie decydujących się na podjęcie leczenia w poradni uzależnień.
Pomocne okazują się tutaj wszelkie rodzaje pomocy oferowane w naszych ośrodkach, punkcie konsultacyjnym czy grupach wsparcia. Rodzinom z problemem alkoholowym pomaga również Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Średnio jest to około 50 rodzin korzystających z różnego typu pomocy.

Ciekawym aspektem jest omówienie diagnozy, która była prowadzona w gminie Krotoszyn. Badaniem tym objęto 500 osób w wieku powyżej 18 lat, w tym 217 mężczyzn i 283 kobiety. W pytaniu o wiek inicjacji alkoholowej 36 proc. mieszkańców miała styczność z alkoholem po raz pierwszy pomiędzy 13 a 15 rokiem życia. Aż 56 proc. mieszkańców pije alkohol regularnie, prawdopodobnie na wzorcu weekendowym. 19 proc. zadeklarowało abstynencję.

Badaniem objęto również tysiąc uczniów w wieku 12-18 lat, w tym 524 i 476 chłopców. Średni wiek wyniósł 14 lat. Aż 66 proc. badanych to uczniowie z miasta, a 44 proc. z terenów wiejskich. Byli to uczniowie wszystkich szkół podstawowych i ówczesnych gimnazjów z terenu Krotoszyna i zespoły szkół z terenu gminy Krotoszyn oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego. Okazuje się, że najczęściej deklarowaną okolicznością inicjacji alkoholowej dzieci i młodzieży są spotkania ze znajomymi – 11 proc. oraz własną rodziną – 7 proc. Najczęstszym alkoholem po jaki sięgają jest piwo – 11 proc.

Program profilaktyki skupia się w dalszej mierze na propagowaniu trzeźwości i niesieniu pomocy tym, którzy chcą tą pomoc uzyskać. Nie jest to łatwa materia, ale jak co roku gmina podejmuje wyzwanie. Nadal jednak przepisy prawa są po stronie – bardzo często – nieuczciwych sprzedawców, którzy dla zysku sprzedadzą alkohol nawet osobie nieletniej. W tych sytuacjach ciężko jest jednak koncesję odebrać. Wchodzi w grę bowiem tylko złapanie takiego „delikwenta” na gorącym uczynku.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

OSOBOWOŚCI ROKU: Będzie powtórzenie części głosowania

WOŚP 2020: Wspaniały bieg z okazji orkiestry w Koźminie Wiel...

KROTOSZYN: Mistrzostwa Wielkopolski w zapasach na wysokim po...

#goMarcel: Aktywny dzień w Społecznej Szkole Podstawowej w K...

KROTOSZYN: Krotoszyńską kulturę czeka zmiana. Wojciech Szuni...

data-height="720" data-url="//get.x-link.pl/c9511dab-d0fe-fa6b-8308-0dca52a4adc3,5a6a45d2-252d-98e0-6c24-14e20b998f0b,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" >

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto