18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN - Każdy z nas może być świętym, czyli nasze listopadowe refleksje. WYWIAD

EM
Ks. Adam Modliński podkreśla, że każdy z nas może być świętym
Ks. Adam Modliński podkreśla, że każdy z nas może być świętym archiwum
Z ks. Adamem Modlińskim, proboszczem parafii farnej w Krotoszynie, dziekanem dekanatu krotoszyńskiego, o istocie świąt 1 i 2 listopada, rozmawia Małgorzata Krupa

Wszystkich Świętych czy Święto Zmarłych? Która nazwa jest właściwa?
- 1 listopada przypada uroczystość Wszystkich Świętych, a więc w liturgii Kościoła wspominamy wszystkich, którzy po zakończeniu ziemskiego życia osiągnęli niebo - nie tyl-ko tych, których Kościół ogłosił świętymi i błogosławionymi, ale wszystkich zbawionych. W tym dniu idziemy na cmentarz, aby modlić się za naszych zmarłych i wyprosić im łaskę zbawienia wiecznego. Wyrażamy też wiarę, że wielu z na-szych bliskich zmarłych tę świętość osiągnęło.

Modlimy się jednak za zmarłych i stąd to określenie...
- Tak, ale to 2 listopada wspominamy wszystkich wiernych zmarłych. Naszej modlitwy potrzebują dusze czyśćcowe, które czekają na zbawienie. To szeroka teologia, nie sposób opisać ją w kilku słowach.

Jak powinien wyglądać dzień Wszystkich Świętych?

- To dzień refleksji nad swoim życiem i swoim powołaniem do świętości. Słuchamy wówczas w Ewangelii fragmentu kazania Chrystusa o ośmiu błogosławieństwach, które stanowią program życia chrześcijańskiego. Gdy słuchamy tych słów w otoczeniu grobów łatwiej przychodzi refleksja dotycząca przemijania ludzkiego życia i tego, że my również możemy być świętymi.

To znaczy, że każdy z nas może być świętym?
- Oczywiście. Świętość nie jest zarezerwowana tylko dla niektórych. Błogosławiony biskup Michał Kozal mówił wielokrotnie "Ja muszę być świętym", co oznacza, że każdy nie tylko może, ale powinien taki być.

Listopad jest szczególnym czasem modlitw za zmarłych. Jakie formy powinna przybierać ta modlitwa?
- Najważniejszą formą jest msza święta, inną jest różaniec. Bardzo starą tradycją jest wymienianie nazwisk osób zmarłych połączone z modlitwą, również różańcową. Tradycja ta w różnych regionach nazywana jest wymieniankami lub wypominkami. Za naszych bliskich zmarłych modlimy się zwłaszcza w czasie oktawy Wszystkich Świętych. W tych dniach można też uzyskać odpust zupełny dla duszy cierpiącej w czyśćcu - będąc w stanie łaski uświęcającej i łącząc modlitwę z nawiedzeniem cmentarza.

A co z inną stroną tego święta - z ozdabianiem grobu kwiatami i paleniem zniczy?
- Światło zniczy to znak Chrystusa, a kwiaty to wyraz wdzięczności, szacunku i miłości. Myslę, że tak powinno się spojrzeć na tę kwestię.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto