Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn - IPN żąda usunięcia tablicy ku czci Komunistycznej Partii Polski

Janusz Jaros
Przy jednej z głównych ulic Krotoszyna wisi tablica ku czci Komunistycznej Partii Polski. Jej zdjęcia oczekuje IPN. - W życiu na to nie pozwolę - mówi właściciel domu. Co na to burmistrz?

Tablica wisi na budynku przy ulicy Ostrowskiej, na przeciwko dawnego PKS. Widnieje na niej napis: "KPP. W tym budynku, w mieszkaniu Wawrzyńca Figaja w latach 1935-1936 odbywały się zebrania konspiracyjne Komunistycznej Partii Polski w Krotoszynie. Krotoszyn, styczeń 1963 rok".

Zdjęcia tablicy domaga się działacz kolejarskiej Solidarności z Krotoszyna, Zdzisław Dudek. - To wstyd dla miasta. Ludzie spoza Krotoszyna pytają jak długo możemy taką tablicę tolerować? - mówi Dudek.

Jego zdaniem w Krotoszynie wciąż wiele osób czuje sentyment do komunizmu. Zwraca uwagę, że dopiero w zeszłym roku zdjęto tablicę ku czci 25-lecia PRL z gmachu ratusza w Krotoszynie.

Czytaj także: Krotoszyn - Pożegnanie z PRL

Za zdjęciem tablicy ku czci KPP opowiada się także starszych mieszkaniec kamienicy. - Powinni to ściągnąć w cholerę - mówi. - Wszyscy przychodzą i o to pytają - dodaje. Jednak pracownice pobliskiej kwiaciarni mówią, że tablica im nie przeszkadza.

Za usunięciem tablicy ze ściany budynku i przekazaniem jej do muzeum wypowiada się dyrektorka muzeum w Krotoszynie Helena Kasperska. Popiera ją nauczyciel historii z I LO w Krotoszynie Paweł Hadrych, który podkreśla, że KPP była agenturą trzeciej Międzynarodówki, a więc agenturą władz Związku Sowieckiego. - Polscy komuniści dążyli do likwidacji państwa polskiego i wcielenia go do ZSSR - mówi Hadrych.

Instytutu Pamięci Narodowej uważa, że tablica powinna zostać zdjęta a zająć się tym mają władze miasta. Dr Joanna Żelazko, naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi zapowiedziała skierowanie w tej sprawie pisma do burmistrza Krotoszyna.

– Taka tablica jest nie na miejscu – uważa dr Tomasz Toborek, kierownik referatu naukowego łódzkiego IPN. – Działacze KPP niechlubnie zapisali się w historii Polski. Ważniejsze były dla nich ideały internacjonalistyczne, niż niepodległość Polski. Działali otwarcie w interesie Związku Sowieckiego, występując przeciwko niepodległości Polski – podkreśla.

Burmistrz Julian Jokś zapewnia nas, że jeżeli mieszkańcy zwrócą się o zdjęcie tablicy, to wystąpi z takim wnioskiem do właściciela domu. Podkreśla jednak, że to prywatna kamienica.

Jerzy Jaworski właściciel kamienicy zapowiada, że nie zgodzi się na zdjęcie tablicy. - W życiu na to się nie zgodzę! - oświadczył. Nie wyście tą tablicę wieszali i nie wyście powinni ją zdejmować - dodaje. Tablicę powiesiły w 1963 roku ówczesne władze miasta.

Więcej w bieżącym wydaniu Informacji Krotoszyńskich

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto