Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krotoszyn - Dziedzictwo, które w nas nie umiera

Paulina Kaszuba
Archiwum
Żeby uczcić pamięć o Janie Pawle II powstały w naszym powiecie ulice, pomniki oraz szkoły noszące imię Papieża.

Tylko na terenie miasta i gminy Krotoszyn powstały dwie szkoły, dwa pomniki oraz jeden plac mający imię wielkiego papieża. Na terenie całego powiatu z roku na rok, mieszkańcy zgłaszają propozycje powstania następnych takich miejsc.

Szkoła Podstawowa w Benicach była pierwszą w powiecie krotoszyńskim noszącą imię Jana Pawła II. To mieszkańcy kilka lat temu postanowili nadać szkole imię wielkiego Polaka. Inicjatywa zyskała aprobatę nauczycieli, uczniów i ich rodziców, a także Rady Miejskiej Krotoszyna, która podjęła stosowną uchwałę. Imię nadano w roku 2000, w dniu oficjalnego otwarcia rozbudowanej części szkoły. Dyrektorem była wówczas Halina Woźniak. Dzięki staraniom beniczan szkoła zyskała również pamiątkową tablicę z brązu, poświęconą przez samego Ojca Świętego. Została ona powieszona w roku 2005, ponieważ budynek był wcześniej modernizowany.

Sabina Rybakowska, aktualna dyrektor Szkoły Podstawowej w Benicach, zapewnia, że zarówno nauczyciele, uczniowie jak i mieszkańcy odpowiednio czczą swojego patrona.

- Wiele organizowanych przez nas uroczystości odbywa się w kościele i tym sposobem biorą w nich udział nie tylko uczniowie, ale także mieszkańcy. W dniu beatyfikacji zamierzany udać się z naszym sztandarem na mszę świętą do Krotoszyna.
Mieszkańcy okolicznych wsi wielokrotnie pokazali, jak bardzo zależy im na szkole przekazując na jej potrzeby część wiejskich pieniędzy. Między innymi dzięki temu szkoła w Benicach posiada sztandar, na którym wyhaftowana jest postać Jana Pawła II.
Kolejną papieską szkołą jest Gimnazjum nr 5 w Krotoszynie. 17 października 2005 z inicjatywy Rady Rodziców, uczniów oraz przy wsparciu Rady Pedagogicznej nadano imię Jana Pawła II.
- Cała społeczność szkolna wraz z aktywnym udziałem rodziców, przygotowała się do tego odpowiedniego mądrego wyboru. Było pięć kandydatur, wśród nich- Jana Pawła II, który jednogłośnie został wybrany. Dziś jako szkoła nosząca imię bezdyskusyjnego autorytetu stwarzamy warunki do wszechstronnego rozwoju, kształtujemy uniwersalne umiejętności twórcze i aktywne postawy. A zbliżająca się beatyfikacja to nie tylko okazja do refleksji społeczności szkolnej nad zasługami papieża, ale też do przypomnienia kim jest, dla każdego ucznia - podkreśla dyrektor szkoły Mariola Kaźmierczak.

Również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Krotoszynie imię wielkiego patrona nosi od 20005 roku. Na uroczystość nadania szkole imienia Jana Pawła II przybył wtedy Stanisław Napierała, biskup diecezji kaliskiej. Szkoła posiada także sztandar, na którym wypisano najsłynniejszy cytat papieża będący misją szkoły: "Nie bój się, wypłyń na głębię". Zarówno uczniowie, jaki i nauczyciele organizują uroczystości mające na celu, upamiętnienie naszego rodaka. 4 kwietnia, z okazji rocznicy śmierci papieża uczniowie przygotowali montaż słowno- muzyczny: "Jan Paweł II- człowiek o różnych obliczach". Jest to dowód na to, że pamięć o Janie Pawle II żyje zarówno w sercach dorosłych, jak i młodzieży.
Najbardziej znany pomnik Jana Pawła II znajduje się przy parafii św. Andrzeja Boboli w Krotoszynie. Monument sfinansowali wierni w 2004 roku, dobrowolnymi datkami. Ma on 2,4 metra wysokości i stanowi istotną pamiątkę dla mieszkańców Krotoszyna. Inicjatywa postawienia pomnika powstała we wrześniu 2003 roku, kiedy zbliżało się 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II.
- Moim zdaniem Krotoszyn zasługuje w pełni na upamiętnienie pomnikiem tak ważnej postaci narodu polskiego, tym bardziej, że dotychczas nie posiadał żadnego akcentu papieskiego. Chcę wypełnić tę lukę - tłumaczył wtedy ówczesny ks. proboszcz Sylwester Stempin.
1 maja w dniu beatyfikacji Jana Pawła II mieszkańcy przejdą ulicami Krotoszyna pod pomnik wielkiego Polaka, gdzie wspólnie będą się modlić.
Plac z imieniem Jana Pawła II znajduje się w centrum Krotoszyna. W 2005 roku Julian Jokś, wspólnie z Radą Miejska w Krotoszynie, wyraził zgodę na zmianę nazwy placu Wolności w Krotoszynie na plac imienia Jana Pawła II. Decyzja burmistrza cieszyła się dużym poparciem radnych oraz mieszkańców.
Ciekawa sytuacja miała miejsce w Koźminie Wielkopolskim. Do roku 1997 kilkusetmetrowy odcinek drogi łączący ulicę Klasztorną z Borecką nosił nazwę ul. Zwycięstwa. Z propozycją nazwania jednej z koźmińskich ulic imieniem Ojca Świętego wyszedł ówczesny Zarząd Miasta i Gminy, aby upamiętnić pielgrzymkę Ojca Świętego do Kalisza. Uchwałę w sprawie zamiany nazwy ulicy Zwycięstwa w Koźminie Wlkp. przyjęto 15 grudnia 1997. Niektórzy radni byli wtedy niezadowoleni, że sprawa nie została skonsultowana z mieszkańcami. Dziś mieszkańców Koźmina są bardzo dumni, że ulica o takiej nazwie znajduje się w Koźminie Wlkp. i była jedną z pierwszych w naszym powiecie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto