Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN: Co właściwie zrobić z napotkanym ciałem zwierzęcia i co się potem z nim dzieje?

Klaudia Borkiewicz
arch. prywatne
Zwierzęta w mieście nie mają łatwo. Czyhają na nie liczne niebezpieczeństwa. Czasem giną pod kołami samochodu, a czasem padają w wyniku choroby lub posiadanych urazów. Ciało zwierzęcia leży często na środku drogi, chodnika, a nawet na terenie naszej posesji. Co w takim przypadku zrobić?

Do naszej redakcji niedawno zgłosiła się kobieta, która na terenie swojej posesji na Parcelkach, znalazła truchło kota. Wyraźnie skonsternowana, nie wiedziała co zrobić. Czy kot był bezpański, czy obecnie szukają go jego właściciele.

- Zastanawiałam się co zrobić i gdzie zadzwonić. W końcu wybrałam numer do krotoszyńskiej straży miejskiej, a oni odpowiedzieli, że się tym nie zajmują i mam dzwonić do Eko-Siódemki w Krotoszynie - mówi mieszkanka Parcelek.

Po wykonaniu telefonu, na posesję kobiety przyjechali pracownicy, aby zabrać ciało kota. Z relacji mieszkanki Krotoszyna wynika, że mężczyźni bez sentymentu podnieśli kota, wrzucili do foliowego worka i wrzucili tam, gdzie były inne odpadki.

- Ciekawi mnie co się z tym kotem stało? Czy go spalili, czy wyrzucili do śmieci? - kończy kobieta.

O komentarz dotyczący sprawy poprosiliśmy Związek Międzygminny "Eko siódemka"

Marlena Różycka-Majchrzyk, podinspektor Związku Międzygminnego Eko-Siódemka na początku poinformowała nas, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym. W szczególności powinien prowadzić prawidłową gospodarkę odpadami i ściekami, zwalczać gryzonie, insekty i szkodniki, usuwać padłe zwierzęta z nieruchomości oraz usuwać odchody zwierząt z nieruchomości.

- Ustawa w sposób jednoznaczny nakłada na właściciela posiadacza lub zarządzającego nieruchomością obowiązek usuwania z nieruchomości padłych zwierząt (domowych, gospodarskich jaki i dzikich) oraz ich utylizacji. Właścicielka nieruchomości, która znalazła na swojej posesji zwłoki zwierzęcia była zobowiązana do jego usunięcia we własnym zakresie - komentuje sprawę Marlena Różycka-Majchrzyk. - Obowiązek gminy w tej kwestii ogranicza się do nieruchomości gminnych, w tym dróg gminnych. Z kolei obowiązek usuwania i utylizacji zwłok zwierzęcych z dróg publicznych innych niż gminne ciąży na ich zarządcach.Należy w tym miejscu podkreślić, że zgodnie z prawem zwłoki padłych zwierząt powinny zostać poddane utylizacji lub pogrzebane w przeznaczonym do tego miejscu (cmentarze dla zwierząt). Zakopanie zwierzęcia w niedozwolonym miejscu np. w ogrodzie lub lesie grozi otrzymaniem mandatu a nawet skierowaniem sprawy do sądu - kończy Marlena Różycka-Majchrzyk.
+++

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto