Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN: Budżet powiatu w cieniu dalszej rozbudowy szpitala w mieście

Redakcja
Budżet powiatu krotoszyńskiego na 2020 rok to budżet trudny, ale odpowiedzialny i bardzo realny jak mówił starosta Stanisław Szczotka.

Podczas ubiegłorocznej grudniowej sesji radni powiatowi podjęli uchwałę o przyjęciu budżetu powiatu na rok 2020 oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2020-2023.

Dochody zaplanowano na poziomie 96.513.421,19 zł. Wydatki wyniosą 112.537.160,18 zł. Deficyt zaplanowano na poziomie 16.023.738,99 złotych. W opinii starosty zdeterminowany rozbudową szpitala budżet jest trudny, ale ambitny, a także realny. Wymaga szerokiej odpowiedzialności i dyscypliny. Radni jednogłośnie przyjęli WPF na lata 2020-23, a w głosowaniu nad budżetem 17 rajców było „za” a jeden „przeciw”. Tym samym budżet będzie realizowany.

Kolejne pieniądze na szpital

Wiadomo, że wydatki roku 2019 wyniosą zaledwie 6,5 miliona złotych (projekt zakładał 22,7 miliona i ukończenie budowy szpitala).

– Powodem opóźnienia są przede wszystkim błędy projektowe i konieczność ich naprawy, a także opóźnienie w zafakturowaniu już wykonanych robót. Dlatego wynik finansowy budżetu w roku 2019 będzie znacząco lepszy niż zakładał plan – mówił Stanisław Szczotka, starosta krotoszyński.

Wydatki jednak nieponiesione w roku 2019 należy przenieść do budżetu roku 2020 (zwiększenie wydatków na rozbudowę szpitala o 16,2 miliona złotych). Spowoduje to pojawienie się deficytu budżetowego. W miejsce planowanej nadwyżki w kwocie 2,1 miliona złotych pojawi się zatem deficyt 16 milionów złotych.

Na kolejny rok

Inne inwestycje niezrealizowane w 2019 roku i przeniesione do budżetu 2020 to m.in. dotacje dla gminy Krotoszyn na dokumentacje drogowe (obwodnice, ulica Przemysłowa), dotacja dla samorządu wojewódzkiego na informatyzację szpitala, dotacja dla gminy Zduny na dofinansowanie ścieżki pieszo-rowerowej w Chachalni.
Ponadto wystąpią zmiany w dochodach i wydatkach realizowanych już programów z udziałem środków unijnych. Kilka zadań zostało zakończonych, ale nie wpłynęły środki unijne (e-administracja, Erasmus w ZSP nr 1). – Przenosimy je do budżetu na 2020 rok. Pojawiają się też nowe projekty – nowy Erasmus dla ZSP nr 1. Jest też nowa inwestycja – przebudowa drogi w Benicach – realizowana z udziałem środków z Funduszu Dróg Samorządowych – dodawał starosta.

Będą też inwestować

Wśród inwestycji drogowych warto wymienić budowę ścieżki pieszo-rowerowej Smolice-Raszewy-Pasierby z udziałem finansowym Funduszu Dróg Samorządowych i gminy Kobylin (koszt 2,4 miliona złotych w 2020 roku i 0,5 miliona złotych w 2021 roku), przebudowę drogi w Benicach z udziałem środków FDS (koszt 1,4 miliona złotych). – Pozyskaliśmy także informację o dużym prawdopodobieństwie pozyskania środków z FDS na dokończenie ścieżki pieszo-rowerowej łączącej Krotoszyn i Rozdrażew. Nakłady na inwestycje i remonty drogowe wyniosą łącznie 6 milionów złotych – mówi Stanisław Szczotka.

Dochody budżetu na 2020 rok wyniosą 96,5 miliona złotych. Zostały one zaplanowane ostrożnie i realnie. Pewna niewiadoma dotyczy ostatecznej kwoty subwencji oświatowej, jak i faktycznych wpływów z PIT i CIT. Wydatki zaplanowano na 112,5 miliona złotych (wydatki bieżące 91,7 miliona, majątkowe 20,8 miliona złotych).

Sporo na oświatę

W strukturze wydatków budżetu aż 42,3% to wydatki na oświatę i edukacyjną opiekę wychowawczą. To ponad 47,5 miliona złotych. Na pomoc społeczną (DPS-y, PCPR, ) i inne zadania w zakresie polityki społecznej oraz na pomoc rodzinie (funkcjonowanie Powiatowego Urzędu Pracy, ŚDS, rodziny zastępcze, program 500+) wydatkowane będzie ponad 19 milionów złotych (17,3% budżetu).

Drogownictwo absorbuje blisko 9% środków budżetowych. Wydatki na administrację pochłaniają 9,1% budżetu. 4,3% to środki przeznaczone na bezpieczeństwo publiczne, w tym głównie na funkcjonowanie straży pożarnej. Wydatki na obsługę długu (odsetki) wyniosą 604 tysiące złotych, ale w budżecie ujęto także kwotę 859 tysięcy złotych, jaką stanowi poręczenie kredytu dla SPZOZ. Bardzo wysoki udział w wydatkach budżetu będzie miał dział ochrony zdrowia. Wydatki łączne tego działu to 17 milionów złotych (15,3% wszystkich wydatków budżetu). Na budowę szpitala wydane będzie 16,2 miliona złotych (już wydano na ten cel ponad 8,5 miliona złotych).

POLECAMY RÓWNIEŻ:

OSOBOWOŚCI ROKU: Będzie powtórzenie części głosowania

WOŚP 2020: Wspaniały bieg z okazji orkiestry w Koźminie Wiel...

KROTOSZYN: Mistrzostwa Wielkopolski w zapasach na wysokim po...

#goMarcel: Aktywny dzień w Społecznej Szkole Podstawowej w K...

KROTOSZYN: Krotoszyńską kulturę czeka zmiana. Wojciech Szuni...

data-height="720" data-url="//get.x-link.pl/c9511dab-d0fe-fa6b-8308-0dca52a4adc3,5a6a45d2-252d-98e0-6c24-14e20b998f0b,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1" >

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto