Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KROTOSZYN: 5 lat Onkologii w Krotoszynie. Jest potrzebna bez dwóch zdań

Redakcja
arch. SP ZOZ
Oddział dla chorych na nowotwory w Krotoszynie istnieje od 18 grudnia 2014 r. Początkowo był to Oddział Chemioterapii Dziennej, który w 2018 r. uzyskując kontrakt z NFZ i przekształcony został w Oddział Onkologii Klinicznej.

Twórcą i pierwszym kierownikiem oddziału był dr n. med. Grzegorz Świątoniowski, zmarły 19 stycznia 2019 r. Od lutego 2019 r. oddziałem kieruje dr n. med. Krzysztof Rożnowski. Na oddziale pracuje jeszcze dwoje lekarzy. Zatrudnionych jest też 9 pielęgniarek i 4 opiekunki medyczne. Pielęgniarką koordynującą pracę personelu pielęgniarskiego jest Paulina Krutkiewicz.

Na oddziale znajduje się Pracownia Leków Cytostatycznych, będąca częścią Apteki Szpitalnej krotoszyńskiego szpitala. W pracowni tej, w warunkach aseptycznych przygotowywane są przez farmaceutów leki przeciwnowotworowe w postaci wlewów, które są następnie podawane chorym. W pracowni tej rotacyjnie pracuje 3 magistrów farmacji, którym pomagają 2 techniczki farmaceutyczne. Pracą pracowni koordynuje Paweł Adamiak, zastępca kierownika Apteki Szpitalnej. Ponadto pacjenci leczeni na oddziale znajdują się pod stałą opieką psychoonkologa i duszpasterza – księdza kapelana szpitala.

Nowoczesne leczenie
Oddział realizuje zarówno kilkudniowe hospitalizacje, jak i jednodniowe pobyty, podczas których pacjenci przyjmują leki przeciwnowotworowe. Do końca października 2019 r. przeprowadzono ponad 1700 przyjęć. Zazwyczaj jeden pacjent, przyjmowany był na kilka lub nawet kilkanaście pobytów związanych z podaniem chemioterapii lub innych leków przeciwnowotworowych.

Od samego początku istnienia oddziału, jego twórcom i personelowi, przyświecał cel, by stworzyć w Krotoszynie takie miejsce, w którym prowadzone będzie skuteczne i nowoczesne leczenie chorych na nowotwory, bez konieczności częstych wyjazdów mieszkańców powiatu krotoszyńskiego do większych, znacznie oddalonych od miejsca zamieszkania ośrodków onkologicznych.

– Tym samym zwiększono dostępność tego wysoko wyspecjalizowanego leczenia dla pacjentów z chorobami nowotworowymi z naszego terenu, co jest szczególnie istotne dla słabszych czy starszych chorych – informuje Sławomir Pałasz, rzecznik krotoszyńskiego szpitala.

Chorzy z całej Polski
Z leczenia na oddziale korzystają zarówno pacjenci z powiatu, jak i chorzy praktycznie z terenu całej Wielkopolski czy Dolnego Śląska. Jest wielu takich pacjentów, którzy mieszkając blisko dużych szpitali onkologicznych, nie korzystają z ich usług, ale wybierają oddział w Krotoszynie. Podkreślają, że doświadczają tutaj indywidualnego podejścia do pacjenta przez personel lekarski i pielęgniarki. Stosunkowo niewielki oddział (12 łóżek przeznaczonych do hospitalizacji w trybie całodobowy oraz 7 stanowisk w ramach trybu jednodniowego) stwarza przyjazną, domową wręcz atmosferę, co niezwykle pomaga w procesie leczenia.

– Każdego z pacjentów leczymy w sposób indywidualny. Każdy jest dla nas ważny i dążymy do tego, by personalizując terapię jak najefektywniej mu pomóc – mówi dr Krzysztof Rożnowski.

Jak podkreśla onkolog, atutem takich niewielkich oddziałów jak nasz, jest to, że pacjent trafiający na oddział nie jest anonimowy.

Różne odmiany raka
Oddział Onkologii Klinicznej w Krotoszynie prowadzi leczenie chorych z wieloma rodzajami nowotworów.
Znaczną część pacjentów stanowią chorzy cierpiący na nowotwory przewodu pokarmowego, szczególnie – jelita grubego. W leczeniu tych chorób specjalizuje się dr Krzysztof Rożnowski. Leczy się także dużą liczbę chorych cierpiących m.in. na raka płuc, prostaty, jąder, nerek czy nowotwory piersi u kobiet. – Stosujemy takie same standardy i takie same nowoczesne leki, jak w dużych ośrodkach leczenia onkologicznego, zgodnie z katalogiem podstawowym leków przeciwnowotworowych NFZ – mówi kierownik oddziału.

Oprócz leków będących podstawowymi w leczeniu nowotworów (chemioterapia, hormonoterapia, immunoterapia), oddział realizuje także trzy programy lekowe dotyczące: zaawansowanego raka jelita grubego, nowotworu gruczołu krokowego oraz nerek.

W ramach tych programów podaje się chorym innowacyjne i kosztowne leki. Leki przyjmowane są przez chorych - w zależności od zalecenia - w postaci kroplówek, iniekcji domięśniowych bądź podskórnych, tabletek.Dodatkowo oddział współpracuje ściśle z wieloma lekarzami z naszego szpitala, jak i innymi ośrodkami w Poznaniu czy Zielonej Górze.

ZOBACZ TAKŻE:

Andrzejki Rady Osiedla nr 4 [ZDJĘCIA]

I Zjazd Familii Zmyślonych w Krotoszynie [ZDJĘCIA] ...

Podwójny jubileusz Honorowych Dawców Krwi w Krotoszynie [ZDJ...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto