KOŹMIN: Dwie poważne zmiany w gminnym systemie stypendialnym dla uzdolnionych uczniów [ZDJĘCIA]

Redakcja
Radni jednogłośnie dokonali zmiany w regulaminie przyznawania stypendiów za osiagnięcia naukowe, artystyczne i sportowe
Radni jednogłośnie dokonali zmiany w regulaminie przyznawania stypendiów za osiagnięcia naukowe, artystyczne i sportowe Agnieszka Flejsierowicz
Koźmiński program wsparcia finansowego dla uzdolnionej młodzieży, zwany „nagrodą burmistrza”, został poważnie zmodyfikowany. Od teraz, aby uzyskać 1000 zł wsparcia trzeba mieć nie tylko bardzo wysoką średnią ocen i wzorowe zachowanie, ale również realne osiągnięcia w konkursach i olimpiadach.

Temat gminnego systemu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży i konieczności dokonania w nim poważnych zmian koźmińskich radnych intrygował już od dłuższego czasu. Sprawą już w marcu br. zajęły się komisje spraw społecznych i budżetowa, które postanowiły przyjrzeć się zapisom regulaminowym.
Teraz do sprawy powrócono, tym razem na sesji 15 maja, kiedy to przedłożono pod głosowanie zmieniony i zaostrzony regulamin przyznawania tzw. „nagród burmistrza”, funkcjonujących w ramach Gminnego Programu Wsparcia Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży.

Wysokie oceny i wzorowe zachowanie już nie wystarczą
Nowy regulamin przyznawania rocznych nagród dla uzdolnionej młodzieży, jednogłośnie przegłosowany na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koźminie Wlkp., wprowadza bardzo zaostrzone kryteria. Aby uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 1000 zł nie wystarczy już osiągać bardzo wysoką średnią ocen na świadectwie szkolnym oraz wyróżniać się wzorowym zachowaniem, lecz konieczne jest również osiągnięcie znaczących sukcesów artystycznych, sportowych lub naukowych w konkursach i olimpiadach na szcze-blu wojewódzkim, ogólnopolskim lub nawet wyższym.
Do tej pory to właśnie brak tak jednoznacznych zapisów był piętą achillesową programu stypendialnego, o czym z żalem mówił już 7 marca burmistrz gminy Maciej Bratborski. Podkreślał on wtedy, że mimo iż ze stypendium czy też „nagrody burmistrza” skorzystało od 2016 roku co najmniej 200 uczniów, to prawdziwych olimpijczyków z realnymi osiągnięciami dawało się policzyć na palcach jednej ręki.

ZOBACZ TAKŻE: System stypendiów naukowych do szybkiej poprawki!

Co więcej, do radnych oraz dyrektorów szkół z terenu gminy Koźmin Wlkp. dochodziły niepokojące sygnały, że rodzice w pogoni za stypendium dla syna lub córki wywierali niedopuszczalną presję na nauczycieli, od których domagali się podwyższania ocen z poszczególnych przedmiotów. W efekcie liczba stypendystów rosła, a budżet przeznaczony na stypendia rozrósł się z 60 do ponad 80 tys. zł, co jest już bardzo poważnym obciążeniem dla finansów gminy. Zaostrzone zapisy mają ukrócić ten niebezpieczny proceder.
Drugą poważną zmianą w regulaminie przyznawania stypendiów szkolnych jest wprowadzenie zapisu, mówiącego o tym, że prawo do starania się o „nagrodę burmistrza” uzyskują wszyscy uczniowie szkół prowadzonych przez gminę, a nie – jak dotychczas – wyłącznie mieszkańcy miasta i gminy Koźmin Wielkopolski. Zapis sprzyjać będzie rywalizacji konkursowej i olimpijskiej, jednocześnie rozszerzając krąg osób mogących sięgnać po wsparcie finansowe gminy.
Przypomnijmy, że jednorazowa nagroda wypłacana jest do 30 września danego roku.

Wideo

Dodaj ogłoszenie