Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOŹMIN: Ciekawa akcja koźmińskiej młodzieży na Światowy Dzień Zespołu Downa [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
Grzegorz Pierzchała
Czy jesteśmy społeczeństwem tolerancyjnym? Otwartym na odmienność? Jaka jest nasza wiedza na temat Zespołu Downa? Czy zawsze akceptujemy niepełnosprawność? Dzieci z Zespołem Downa są wśród nas -czym jest edukacja włączająca? Z tymi problemami zmierzyli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. podczas dwudniowej akcji, prowadzonej w ramach obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa.

- Już 20 marca przeprowadziliśmy w szkole działania prozdrowotne w ramach ogólnopolskiej akcji #jestem 21. Podczas warsztatów prowadzonych w klasach czwartych rozmawialiśmy na temat poszanowania, akceptacji i promowania praw osób z Zespołem Downa. Dzieci odpowiadały na pytania problemowe: Czym się różnimy? Co nas łączy? Co oznacza wykluczenie i jak czuje się osoba wykluczona? Dlaczego boimy się nieznanego? Z jakimi ludźmi chcemy spędzać czas? Doszliśmy do wniosków, że każdy z nas jest inny a jednocześnie jesteśmy do siebie podobni, nikt nie lubi być „wykluczony”, chcemy otaczać się dobrymi ludźmi, a osoby z Zespołem Downa to właśnie dobrzy ludzie. Jako gest solidarności uczniowie zaprojektowali wzorzyste, oryginalne skarpety w formie prac plastycznych – powiedziała logopeda Izabela Stanisławska, która koordynowała akcję.

ZOBACZ TEŻ NASZĄ NIEZWYKŁĄ GALERIĘ PORTRETÓW CODZIENNYCH Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZESPOŁU DOWNA

Prace plastyczne dzieci zostały wyeksponowane na szkolnych korytarzach. Aby zwiększyć świadomość społeczności szkolnej na temat osób z Zespołem Downa w holu szkolnym uczniowie przygotowali gazetki tematyczne a nauczyciele prowadzili w klasach pogadanki. 21 marca dzieci i pedagodzy założyli dwie różne skarpety jako symbol identyfikowania się z osobami z Zespołem Downa. Ponadto dzieci wzięły udział w konkursie fotograficznym i wykonały w klasach, grupach rówieśniczych oraz rodzinach zdjęcia z różnymi skarpetkami.

ZOBACZ TEŻ NASZĄ NIEZWYKŁĄ GALERIĘ PORTRETÓW CODZIENNYCH Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA ZESPOŁU DOWNA

- Wydaje mi się, że trzeba rozmawiać z dziećmi i młodzieżą na temat problemów niepełnosprawnych, barier komunikacyjnych. Akcja szkolna podnosi świadomość społeczną zwłaszcza wtedy, gdy będzie w kolejnych latach kontynuowana. Dzieci wykazały w rozmowach swój punkt widzenia, a zarazem dojrzałość i tolerancję. Nauczyciele i rodzice bardzo aktywnie włączyli się w akcję, za co im bardzo dziękuję – podsumowała działania koordynatorka.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto