Kolejne pożary traw w powiecie krotoszyńskim. Strażacy apelują o ostrożność [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
OSP Zduny
OSP Zduny OSP Zduny
Od początku roku na terenie powiatu krotoszyńskiego strażacy interweniowali 8 razy, w związku z pożarami traw, gałęzi i innych pozostałości roślinnych. 2 pożary miały miejsce we wtorek, 13 kwietnia 2021 r.

- Pożary traw, gałęzi i innych pozostałości roślinnych to większości przypadków umyślne działanie człowieka. Niestety, wśród wielu ludzi panuje przekonanie, że spalanie suchej trawy użyźni w sposób naturalny glebę – nic bardziej mylnego. W rzeczywistości wypalanie traw niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne, prowadząc do wyjałowienia ziemi, zahamowania naturalnego rozkładu resztek roślinnych. Wypalanie traw jest również przyczyną wielu pożarów, które pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych (np. gwałtowne podmuchy wiatru) wymykają się spod kontroli i przenoszą się na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia, niestety dochodzi również do wypadków śmiertelnych. Rocznie w tego rodzaju zdarzeniach śmierć ponosi kilkanaście osób - poinformował nas st. kpt Tomasz Patryas, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

We wtorek, 13 kwietnia doszło do dwóch pożarów na terenie powiatu krotoszyńskiego. O godz. 17:31 doszło do pożaru suchej trawy w przydrożnym rowie w Łagiewnikach (gm. Kobylin). Do zdarzenia skierowano zastęp z OSP Zalesie Wielkie. Dzięki szybkiej reakcji służb ograniczono rozprzestrzenianie się pożaru do powierzchni 50 m².

Tego samego dnia o godz. 21:29 doszło do pożaru gałęzi i krzewów na poboczu ul. Kobylińskiej w Zdunach, gdzie skierowano zastęp z OSP Zduny. Tam również dzięki szybkiej reakcji strażaków udało się ograniczyć rozprzestrzenianie się pożaru.

- Przypominamy, że osoby które pomimo zakazu zdecydują się na wypalanie musza liczyć się z konsekwencjami. O tym, że postępowanie takie jest niedozwolone mówi m.in. ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2018 r., poz. 142 z późn. zm.), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 pkt. 12: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary… – podlega karze aresztu albo grzywny”. Art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (Dz. U. z 2017 r. Nr 12, poz. 59 z późn. zm.); „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo, a w szczególności: - rozniecenia ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, korzystania z otwartego płomienia, wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”. Za wykroczenia tego typu grożą surowe sankcje: Art. 82 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu wykroczeń (Dz. U. z 2018 r., poz. 618 z późn. zm.) – kara aresztu, nagany lub grzywny, której wysokość w myśl art. 24, § 1 może wynosić od 20 do 5000 zł. Art. 163. § 1 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz. U. z 2017r. poz. 2204 z późn. zm.) stanowi: „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10” - dodał st. kpt Tomasz Patryas.

Po co nam Polski Ład?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie