KOBYLIN: Pracują nad strategią rozwoju swojej gminy

Redakcja
arch. gminy
Wracamy do Kobylina, gdzie ostatni czas obfitował w wiele ważnych przedsięwzięć, gdzie zawsze liczy się drugi człowiek.

Zacznijmy od wsi Zalesie Małe, gdzie miejscowi ochotnicy – od dłuższego już czasu – starali się o wymianę bramy garażowej w swojej remizie. Stara brama nie tylko była zniszczona, ale także niebezpieczna, ponieważ ciężko się otwierało tak duże skrzydła. Zwłaszcza podczas wiatru były trudności.

Strażacy wręcz „wychodzili” dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Udało się pozyskać 12.600 zł. – Bardzo mnie cieszy, że wymieniliśmy bramę, na taką z prawdziwego zdarzenia, segmentową. Dodatkowo wyremontowaliśmy pomieszczenie strażaków i częściowo naprawiliśmy posadzkę. Do zadania dołożyliśmy 9.400 zł. Łącznie na remont wydatkowano 22 tys. zł – informuje oficjalnie burmistrz Tomasz Lesiński.

To nie jedyny inwestycyjny sukces w gminie. W Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu burmistrz podpisał umowę o dofinansowanie przebudowy ulicy Mickiewicza w mieście, realizowanej ze środków Funduszu Dróg Samorządowych. Z ramienia Wojewody umowę podpisała pani Aneta Niestrawska – wicewojewoda wielkopolski. – O postępach i zakończeniu realizacji inwestycji informowałem na bieżąco. W ramach przypomnienia całkowity koszt inwestycji to kwota 323.308,16 zł, natomiast otrzymane dofinansowanie wynosi 111.256 zł – dodaje burmistrz.

W listopadzie również gmina Kobylin rozpoczęła prace nad kluczowym dokumentem dla samorządu – strategią rozwoju gminy. Strategia to długookresowy plan działania, określający cele rozwoju i priorytety działań.
Na spotkanie, zorganizowane dla różnych grup społecznych w sali przy Placu Glabera przyjechali prof. UAM dr hab. inż. Sylwia Staszewska oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Jarosław Maciejewski, jednocześnie sołtys wsi Rudna i Prezes Zarządu Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego.

O inwestycjach na tym spotkaniu opowiedziała naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Anita Danielczyk, a o stanie finansowym gminy mówiła skarbnik gminy Barbara Sławińska. – Goście wyjaśniali zgromadzonym, jak będzie tworzona strategia, omawiali poszczegó-lne etapy jej tworzenia. Podkreślali, że będą ją tworzyć sami mieszkańcy i że powstanie ona po zdiagnozowaniu ich wszystkich potrzeb – mówi Tomasz Lesiński. – Musimy myśleć o rozwoju naszej gminy. Nie da się tego zrobić bez strategii. Ona wyznaczy nam cele i kierunki działania. To bardzo ważny dokument, który musimy rzetelnie przygotować dla dobra nas wszystkich – puentuje.

O tym, że gmina Kobylin ma olbrzymi potencjał rozwojowy nie trzeba nikomu przypominać. Mimo, że wciąż dominuje tam charakter typowo rolniczy coraz więcej firm zauważa tam swoją szansę na rozwój. Co najważniejsze, gmina Kobylin dziś jest otwarta na rozmowy z potencjalnymi inwestorami i wypracowywanie kolejnych konsensusów, a to zawsze sprzyja lepszemu rozwojowi danej społeczności. Jaką strategię obierze gmina? Pokaże czas.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

AKTYWNIE: W Dziennym Domu Seniora w Krotoszynie już po Andrz...

AKTYWNIE: II Koncert Pieśni Patriotycznych w Gorzupi [ZDJĘCIA]

AKTYWNIE: Dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych w Krotoszynie o...

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Oli
8 grudnia 2019, 5:00, Gość:

Niech gmina przystąpi do projektu, mieszkanie plus bo Kobylinie brakuje mieszkań a nie każdego stać na kupno

Do Kobylin ciężko ściągnąć jakiegoś inwestora. Burmistrz jest optymistą.

G
Gość

Niech gmina przystąpi do projektu, mieszkanie plus bo Kobylinie brakuje mieszkań a nie każdego stać na kupno

Dodaj ogłoszenie