Kiedy otwarcie ronda Władysława Nawrockiego? Rodzina: „Na wydarzenie to czekamy już prawie 4 lata" [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Krzysztofa Nawrockiego, koloryzacja Łukasz Cichy
25 maja 2016 r. Rada Miejska w Krotoszynie jednogłośnie podjęła uchwałę o nadaniu dwóm rondom imion. Rondo w Parku Miejskim otrzymało imię podporucznika Władysława Kędzierskiego (1898-1955) oraz majora Władysława Nawrockiego (1891-1940). Rodzina tego drugiego dopytuje, kiedy otwarcie. - Na wydarzenie to czekamy już prawie 4 lata - pyta krewny ppłk Krzysztof Nawrocki.

Jednym z inicjatorów nazwania ronda na skrzyżowaniu ulic: Jasnej i Łąkowej w Krotoszynie był podpułkownik Krzysztof Nawrocki, krotoszynianin z pochodzenia, a na co dzień inspektor ds. obronności i bezpieczeństwa w podmiotach leczniczych w Warszawie. Wysłał on niedawno pismo do władz Krotoszyna z pytaniem, kiedy odbędzie się otwarcie ronda. Warto zaznaczyć, że pismo zostało wysłane jeszcze przed ogłoszeniem epidemii.

- W imieniu rodziny mjr. Władysława Nawrockiego s. Jana chciałbym Pana Burmistrza zapytać, kiedy nastąpi uroczyste otwarcie Ronda Władysława Nawrockiego? Na wydarzenie to czekamy już prawie 4 lata. Warto byłoby bowiem to uczynić w 80. rocznicę zbrodni w Katyniu. Władysław Nawrocki poległ, jak powszechnie wiadomo w mundurze oficera Wojska Polskiego w Katyniu, w dniu 23 kwietnia 1940 r. Był wybitnym żołnierzem, patriotą i chlubą naszego miasta Krotoszyna oraz powiatu. Jest też dumą naszej rodziny, owocem ogromnego patriotyzmu wielu pokoleń naszych Przodków. Walczył bardzo aktywnie w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919 na terenie całego powiatu krotoszyńskiego. Był jednym z organizatorów tego powstania. W wyniku tej aktywności otrzymał kolejne zadania, m.in. organizacji 3 Batalionu Obrony Krajowej w Poznaniu. Walczył, jako jeden z niewielu powstańców na dwóch frontach Powstania Wielkopolskiego. Uczestniczył w wojnie z Rosją Sowiecką w 1920 r. Został bohaterem strategicznej bitwy nad rzeką Autą. Jest kawalerem Krzyża Virtuti Militari. Był uczestnikiem wojny obronnej Polski w 1939 r. Jego zasługi dla naszej Ojczyzny są ogromne i w tej chwili już dosyć powszechnie znane. Prosimy Pana burmistrza o umieszczenie symbolicznego Krzyża VM na środku Ronda, wzorem Krzyża Powstańczego na Rondzie jego przyjaciela Władysława Rybakowskiego. Prosimy też wg powyższego wzoru o umieszczenie tablicy z biogramem Władysława Nawrockiego na jego Rondzie. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia zarówno tzw. ścieżki edukacyjnej, na trasie której położone są Ronda, jak i zasady wybitności czynów obu Bohaterów – napisał ppłk Krzysztof Nawrocki w piśmie do burmistrza Franciszka Marszałka 20 lutego r.

- W odpowiedzi na pismo z dnia 20 lutego 2020 r. dotyczące uroczystego otwarcia ronda Władysława Nawrockiego informuję, że w związku z zaistniałą na terenie naszego kraju sytuacją spowodowaną rozprzestrzenianiem się epidemii COVID – 19 i odwołaniem wszystkich zaplanowanych imprez, w pierwszej połowie roku nie planujemy podejmowania żadnych tego typu działań. Po ustabilizowaniu się istniejącej sytuacji i oszacowaniu kosztów związanych z umieszczeniem zaproponowanych na rondzie symboli (tj. Krzyża Virtuti Militari oraz tablicy z biogramem) ustalimy termin uroczystości, o którym zostanie Pan powiadomiony – odpowiedział mu zastępca burmistrza Krotoszyna Ryszard Czuszke w piśmie z 23 marca.

Warto zaznaczyć, że Rondo ppor. Władysława Kędzierskiego, którego imię nadano tą samą uchwałą, również nie zostało otwarte.

Życiorys Władysława Nawrockiego

Młodość
Władysław Nawrocki urodził się 8 maja 1891 r. jako syn Jana Nawrockiego i Michaliny z Poplewskich w Krotoszynie, lecz jego korzenie sięgają Konarzewa i Baszkowa. Jego ojciec był krawcem, lecz o szlacheckich korzeniach. Władysław Nawrocki w 1905 r. skończył szkołę w Krotoszynie, a później do 1908 r. uczył się w Dokształcającej Szkole Zawodowej. W tym roku wstąpił do Towarzystwa Gimnastycznego„Sokół”. W 1910 r. wziął udział w zjeździe Sokolników w Krakowie. Dwa lata później został powołany do wojska niemieckiego, w trakcie odbywania służby zastała go I wojna światowa.

Wielka Wojna i powstanie
Nawrocki trafił do 155 pułku piechoty. Walczył na froncie francuskim, a w 1917 r. został przeniesiony do 586 Kolumny Taborów w Poznaniu i awansował na starszego sierżanta. Na początku 1918 r. znów ruszył na Front Zachodni już jako dowódca pododdziału. Po kapitulacji Niemiec 11 listopada 1918 r. oddział rozpoczął marsz na wschód. W Poznaniu znalazł się 23 grudnia 1918 r., a dzień później udał się na Wigilię Bożego Narodzenia do rodzinnego domu w Krotoszynie. Jego spokój skończył się po świętach. 3 dni później rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie. Na przełomie sylwestra i nowego roku 1918–1919 Władysław Nawrocki rozpoczął przygotowania do wyzwolenia miasta. 6 stycznia 1919 r. Władysław Nawrocki brał udział w zdobyciu Kobylina. Później został żołnierzem 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich. 6 lutego Niemcy zaatakowali Zduny i zajęli miasto, a w połowie lutego zawarto pokój. 1 maja 1919 r. Władysław Nawrocki został przeniesiony do Poznania by tam zorganizować 3 Batalion Straży. 4 lipca 1919 r. został awansowany na podporucznika i został adiutantem dowódcy Frontu Północnego.

Na froncie wschodnim
12 kwietnia 1920 r. ppor. Władysław Nawrocki został skierowany razem ze 159 pułkiem piechoty wielkopolskiej na Front Litewsko – Białoruski. Na wschodzie został dowódcą kompanii rozpoznawczej, na czele której walczył nad rzeką Autą, o Redutę Żabki, o Postawy gdzie żołnierze całego III Batalionu atakowali pozycje sowieckie, a kompania Nawrockiego zdobyła dwa działa. Na swoją prośbę objął dowodzenie 11 kompanią na zagrożonym odcinku (dowódca był nieobecny) i odpierał ataki sowieckiej kawalerii i piechoty. W trakcie walk okazało się, że jego oddział znalazł się za linią frontu i przez dwa dni próbował przedrzeć się do swoich oddziałów. Na początku sierpnia 1920r. Dostał się do niewoli sowieckiej. Początkowo był w obozie jenieckim w Samarze nad Wołgą, a następnie w Moskwie, gdzie był brutalnie przesłuchiwany. Później dzięki silnym naciskom ze strony polskiej został ostatecznie zwolniony 31 czerwca 1921 r.

W II Rzeczpospolitej
Po wojnie polsko–bolszewickiej 159 pułk piechoty wielkopolskiej został przemianowany na 74 pułk i skierowany do Lublińca. Po wypuszczeniu z niewoli Władysław Nawrocki został dowódcą 1 kompanii tego pułku, a później był zastępcą szefa sztabu pułku. W 1922 r. ukończył roczny kurs dla oficerów młodszych w Warszawie i został mianowany porucznikiem. W Lublińcu organizował szkolenia dla żołnierzy na poligonach. 15 sierpnia 1929 r. został mianowany kapitanem i przeniesiony do 3 Korpusu Kadetów w Rawiczu, gdzie organizował szkolenia wojskowe, treningi strzeleckie, szkolenia z musztry i taktyki, a nawet zajęcia i wykłady patriotyczne i historyczne. W 1933 r. kpt Władysław Nawrocki trafił do 55 Poznańskiego Pułku Piechoty w Lesznie, którym dowodził późniejszy pierwszy dowódca Armii Krajowej, a wówczas pułkownik Stefan Rowecki „Grot”. Tam dowodził 8 kompanią, a później był zastępcą dowódcy III Batalionu. W 1936 r. został przeniesiony do rezerwy i mianowany na stanowisko Komendanta Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego w Gostyniu. W tym czasie wspierał organizacje i kluby sportowe, a nawet harcerstwo.

A więc wojna...
W sierpniu 1939 r. Władysław Nawrocki został zmobilizowany do krotoszyńskiego 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej i trafił do batalionu pod dowództwem majora Czesława Lewińskiego, który został skierowany do Kielc. Brał udział w potyczkach i bitwach z Niemcami i z sowietami. Dostał się do niewoli sowieckiej. Trafił do obozu w Kozielsku, 22 kwietnia 1940 r. został z niego wywieziony i 23 kwietnia zginął w Katyniu. Oficjalnie został uznany za zmarłego w 1947 r. Był on jednym z ponad pięćdziesięciu żołnierzy i oficerów z naszego powiatu zamordowanych przez sowietów.

********************************************
Jak groźne jest palenie?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie