Karol Rosiewicz Mistrzem Polski młodzików w zapasach w stylu wolnym!!!

Paweł Krawulski
LKS Ceramik Krotoszyn
Urodzony w 2007r. Karol Rosiewicz, zawodnik LKS-u Ceramika Krotoszyn, wrócił z Włodawy ze złotym medalem Mistrzostw Polski. Wywalczył go w spektakularny sposób, zwyciężając po drodze czterech rywali.

Warto dodać, że na jubileuszowym X championacie młodzików walczył w najcięższej kategorii wagowej 100 kg. Trzeba dodać jednak, iż na te zawody grupa krotoszyńskich zapaśników jechała wyraźnie osłabiona. –

Nie mogliśmy skorzystać z jeden z filarów w tej grupie wiekowej jakim jest Robert Zakoński. Na przeszkodzie stanęła kontuzja obojczyka-

opowiada II trener Ceramika Ivan Izdebski. Także wytypowany przez niego jeden zawodnik z Sulmierzyc nie zdołał się do mistrzowskiej imprezy wykurować. A że zdrowie sportowców stawia się na pierwszym miejscu, skład ekip był bardzo skromny Reprezentacja liczyła zaledwie 3 zawodników. Z ekipą jechał też główny szkoleniowiec krotoszynian obdarzony charyzmą Remigiusz Mayer.
Choć szkoleniowcy przed zawodami nie nakładali przed chłopakami presji, to wiadomo było że celem jest zdobycie medali MP. Okazało się ostatecznie, iż zadane wykonał jedynie Karol Rosiewicz.

W jego kategorii walczyło w sumie 10 zawodników. By zdobyć upragniony tytuł zawodnik krotoszyńskiej ekipy musiał stoczyć 4 walki. W wyniku losowania w pierwszym pojedynku zmierzył się z Patrykiem Orzechowskim ( KZ Zieloni Stargard). Walkę wygrał przed czasem. Następny pojedynek czekał go z reprezentującym barwy MULKS-u Juniora Dzierżoniów Mariuszem Koniecznym. Ten pojedynek zakończył się w chwili, gdy walczący niezwykle efektywnie Rosiewicz wywalczył 10 oczek przewagi nad swoim przeciwnikiem. Wynik 11:1 pokazuje kto od początku był lepszy w tym starciu.
Zwycięstwo smakowało podwójne, wszak w rozgrywanych w tym roku zawodach z cyklu Ogólnopolskiego Turnieju Młodzików, Rosiewicz przegrał z tym zawodnikiem na punkty. Rewanż udał się zatem wyśmienicie. Następne zapaśnik Ceramika błyskawiczne rozprawił się z Aleksandrem Smandzikiem (Zapaśniczy Klub Sportowy Garwolin) Triumf pozwalał mu zameldować się do wielkiego finału. Ta na niego czekał już Vadym Osidak (UKS Zapasy Gwardia Warszawa). Starcie zakończyło się już w pierwszej rundzie, po pięknej akcji Rosiewicza, który położył przeciwnika na łopatki. Warto dodać jednak, że do tego czasu prowadził na punkty 4:2. Wielki sukces był długo celebrowany przez cały team.. Dodatkową nobilitacją była obecność prezesa PZZ Andrzeja Suprona srebrnego medalisty w stylu klasycznym w kat. 68 kg. z IO w Moskwie, który dekorował najlepszych.

Niestety medalu nie udało się wywalczyć Jakubowi Kasprzakowi. Ten w decydującym pojedynku, którego stawką był brązowy medal MP w kat. 48kg. uległ Filipowi Nowakowi Grunwald Poznań i zakończył zmagania ostatecznie na 5 miejscu wśród 13. sklasyfikowanych w tej wadze atletów. Trzeci z reprezentantów Ceramika zajął ostatecznie 9. miejsce w wadze 68kg.

Warto na koniec dodać, że w zawodach brała udział dwójka adeptów tej znanej od czasów starożytnych dyscypliny sportu Olimpijczyka Sulmierzyce. Niestety Tymoteusz Kot kat. 38 kg. jak i Miłosz Wieczorek kat. 41 kg. byli w swoich wagach jedyne statystami zajmując ostatnie miejsca i nie zdobywając punktów technicznych.
Po podsumowaniu wyników i przeliczeniu ich na punkty zwycięzcą zawodów okazał się team LKS-u Mazowsza Teresin, który zgromadził na swoim koncie aż 77 oczek. Ceramik wraz z 2 innymi ekipami, w tym Grunwaldem Poznań wywalczył ostateczne 12 pozycję- 18 oczek. Tymczasem Olimpijczyk Sulmierzyce z 2 oczkami sklasyfikowany został z kolejnymi 2 ekipami na 45 miejscu w klasyfikacji generalnej. Sklasyfikowano w sumie 51 klubów z całej Polski.

W klasyfikacji województw wygrało mazowieckie- 185 oczek, przed dolnośląskim- 90 i zachodniopomorskim-80 oczek Dopiero szóste miejsce przypadło Wielkopolsce, której zapaśnicy zgromadzili w sumie 72 oczka.