Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karetka pogotowia to nie taksówka. Warto o tym pamiętać!

Marcin Szyndrowski
Są to karetki działające w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, zwane ambulansami systemowymi, wyjeżdżające na pilne interwencje medyczne:

Krotoszyn - ZRM typu S - specjalistyczny. Zespół składa się z lekarza i ratowników medycznych, Szpital Powiatowy, ul. Mickiewicza 21 
Kobylin - ZRM typu P - podstawowy. Zespół składa się z ratowników medycznych, Al. Powstańców Wielkopolskich 47 - budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobylinie
Koźmin Wlkp. - ZRM typu P - podstawowy. Zespół składa się z ratowników medycznych, ul. Stęszewskiego 9-10, budynek szpitala w Koźminie  
Zespoły Ratownictwa Medycznego prowadzą w warunkach pozaszpitalnych czynności medyczne mające na celu ratowanie osób w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Wyjeżdżają do wypadków, kolizji, nagłych zachorowań, ratują osoby w wypadkach losowych itp.

Nasze zespoły działają zarówno na terenie powiatu krotoszyńskiej, jak i powiatów ościennych: gostyńskiego, jarocińskiego, milickiego, pleszewskiego oraz rawickiego.

Tak samo, karetki stacjonujące w powiatach ościennych mogą zostać zadysponowane do zdarzeń mających miejsce na terenie powiatu krotoszyńskiego.  

Decyzję o każdorazowym wyjeździe poszczególnego ZRM-u na interwencję związaną z ratowaniem zdrowia i życia pacjentów podejmuje dyspozytor medyczny z Dyspozytorni Medycznej w Koninie (Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o.). Dyspozytornia ta koordynuje pracę ZRM-ów na terenie powiatów leżących w południowej Wielkopolsce.

Jeśli dyspozytor przyjmie telefoniczne zgłoszenie, zakwalifikuje je do interwencji pogotowia ratunkowego, to drogą elektroniczną, na specjalne tablety, przesyła dyspozycję wyjazdu konkretnemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Mając informacje o wszystkich ZRM-ach oraz ich aktualnym statusie, wybiera ten zespół który stacjonuje (lub aktualnie znajduje się) najbliżej miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie wymagające dojazdu załogi ambulansu medycznego. Bez względu na to, na terenie którego z powiatów ambulans stacjonuje.
Są to karetki działające w ramach Systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, zwane ambulansami systemowymi, wyjeżdżające na pilne interwencje medyczne: Krotoszyn - ZRM typu S - specjalistyczny. Zespół składa się z lekarza i ratowników medycznych, Szpital Powiatowy, ul. Mickiewicza 21 Kobylin - ZRM typu P - podstawowy. Zespół składa się z ratowników medycznych, Al. Powstańców Wielkopolskich 47 - budynek Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobylinie Koźmin Wlkp. - ZRM typu P - podstawowy. Zespół składa się z ratowników medycznych, ul. Stęszewskiego 9-10, budynek szpitala w Koźminie Zespoły Ratownictwa Medycznego prowadzą w warunkach pozaszpitalnych czynności medyczne mające na celu ratowanie osób w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i życia. Wyjeżdżają do wypadków, kolizji, nagłych zachorowań, ratują osoby w wypadkach losowych itp. Nasze zespoły działają zarówno na terenie powiatu krotoszyńskiej, jak i powiatów ościennych: gostyńskiego, jarocińskiego, milickiego, pleszewskiego oraz rawickiego. Tak samo, karetki stacjonujące w powiatach ościennych mogą zostać zadysponowane do zdarzeń mających miejsce na terenie powiatu krotoszyńskiego. Decyzję o każdorazowym wyjeździe poszczególnego ZRM-u na interwencję związaną z ratowaniem zdrowia i życia pacjentów podejmuje dyspozytor medyczny z Dyspozytorni Medycznej w Koninie (Wielkopolskie Centrum Ratownictwa Medycznego sp. z o.o.). Dyspozytornia ta koordynuje pracę ZRM-ów na terenie powiatów leżących w południowej Wielkopolsce. Jeśli dyspozytor przyjmie telefoniczne zgłoszenie, zakwalifikuje je do interwencji pogotowia ratunkowego, to drogą elektroniczną, na specjalne tablety, przesyła dyspozycję wyjazdu konkretnemu Zespołowi Ratownictwa Medycznego. Mając informacje o wszystkich ZRM-ach oraz ich aktualnym statusie, wybiera ten zespół który stacjonuje (lub aktualnie znajduje się) najbliżej miejsca, w którym nastąpiło zdarzenie wymagające dojazdu załogi ambulansu medycznego. Bez względu na to, na terenie którego z powiatów ambulans stacjonuje. Arch. SPZOZ Krotoszyn
Nieuzasadnione wezwanie karetki to problem dla naszych ratowników medycznych

Formalnie w polskim prawie nie istnieje coś takiego, jak nieuzasadnione wezwanie karetki pogotowia ratunkowego. Jak nazwać jednak sytuację, w której ratownicy medyczni pędzą w ambulansie na sygnale przez całe miasto, po to by, wystawić receptę, lub opatrzyć draśnięcie na ręce?

W Krotoszynie około 30 procent zrealizowanych wezwań karetki z powodzeniem mogłoby się obyć bez jej interwencji. – Dyspozytorzy wysyłają nas, bo ludzie przez telefon kłamią – mówią pracownicy pogotowia.
Od kilku już lat nie istnieje obawa, że wzywając karetkę pogotowia niepotrzebnie, sami pokryjemy koszty jej przyjazdu. Z jednej strony zniknęła obawa, by karetkę wzywać, nawet gdy nie ma pewności, że jest potrzebna. Z drugiej jednak niekiedy karetki wzywane są w nawet najbardziej absurdalnych przypadkach. Tym bardziej że płatnicy składek, które zasilają Narodowy Fundusz Zdrowia są bardzo roszczeniowi. Płacę, to wymagam. Nie chce mi się iść do lekarza rodzinnego, to wykręcę trzy dziewiątki i za chwilę będę miał lekarza w domu.

Nieuzasadnione wezwanie karetki
Powiat Krotoszyński zamieszkuje 78 tys ludności nad bezpieczeństwem medycznym w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia czuwają zespoły państwowego ratownictwa medycznego SP ZOZ Kro-toszyn. Jeden zespół Specjalistyczny z Lekarzem stacjonujący w Krotoszynie oraz dwa zespoły podstawowe (bez lekarza) stacjonujące w Koźminie Wielkopolskim i Kobylinie – średnio jeden zespół ratownictwa medycznego przypada na 25 tys ludzi. Należy zaznaczyć, że w całym 38 milionowym państwie o bezpieczeństwo naszego społeczeństwa dba 1500 Zespołów Ratownictwa Medycznego (średnio jeden na 25-30 tys. ludzi ). Dla porównania państwowych limuzyn jest około 1700 i służą 445 tys urzędników.

Najczęstszym powodem opóźnienia dotarcia zespołu ratownictwa medycznego do pacjentów w stanie zagrożenia zdrowi i/lub życia są nieuzasadnione lub fałszywe wezwania. – Często po przybyciu zespołu na miejsce wezwania okazuje się, że prawdziwym powodem uruchomienia Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego jest: katar i kaszel, bóle brzucha od czterech dni, potrzeba wypisania recepty lub zwolnienia lekarskiego – mówi Jakub Nelle, rzecznik prasowy Zespołów Ratownictwa Medycznego SPZOZ Krotoszyn.

Kiedy wzywać karetkę?
Zespoły Ratownictwa Medycznego interweniują w stanach nagłego zagrożenia zdrowia i/lub życia. Mianem tym określa się nieoczekiwane, gwałtowne pojawienie się objawów chorobowych lub wystąpienie stanu, którego bezpośrednią konsekwencją może być śmierć.

Zespoły Ratownictwa Medycznego wzywamy, gdy występują: nagły, silny ból w klatce piersiowej; nagły niedowład połowy ciała lub bełkotliwa mowa; nagły, silny ból głowy; nagła, silna duszność; nagły, silny ból brzucha; uraz uniemożliwiający poruszanie się; wypadek komunikacyjny; ostra reakcja anafilaktyczna; nagła akcja porodowa; ostre zatrucia środkami chemicznymi; próba samobójcza lub objawy psychiczne stanowiące zagrożenie dla chorego i jego otoczenia czy rozległe oparzenia.

– Wzywając pogotowie do nieuzasadnionych przypadków sprawiasz, że pomoc medyczna dociera z opóźnieniem do osób naprawdę jej potrzebujących. Czy chciałbyś aby zespół ratownictwa był wówczas zajęty leczeniem kataru lub 4-dniowej gorączki, a do Ciebie w sytuacji zagrożenia życia zamiast najbliższej karetki, która powinna wdrożyć medyczne czynności ratunkowe i być do dyspozycji pacjenta w stanie zagrożenia życia przyjedzie straż pożarna lub zespół ratownictwa medycznego, którego czas dotarcia jest zdecydowanie wydłużony? Pamiętaj, że czas to życie – dodaje Jakub Nelle.

Objawy trwające od kilku dni nie stanowią nagłego stanu
Lekarz rodzinny przyjmuje w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, która jest czynna w dni robocze od godziny 8:00 do godziny 18:00. Zapisując się do przychodni POZ każdy wybierał lekarza rodzinnego. Możesz korzystać z pomocy każdego doktora pracującego w Twojej przychodni.

Jeśli nie możesz dotrzeć do przychodni, masz prawo zamówić wizytę domową. Nie jest prawdą, że wizyty domowe można zgłaszać wyłącznie rano. Przychodnia ma obowiązek przyjąć wizytę w godzinach od 8:00 do godziny 18:00. Poza godzinami pracy Twojej przychodni zastępuje ją Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska tzw. wieczorynka. Jest ona czynna codziennie od godziny 18:00 do 8:00 oraz w weekendy i święta 24 godziny/dobę. Do lekarza rodzinnego zgłaszamy się gdy potrzebna jest recepta lub zwolnienie; chcesz zapytać o sposób przyjmowania leków; potrzebne jest skierowanie na badania lub do szpitala; występują objawy infekcji (katar, kaszel, gorączka); doznałeś drobnego urazu; potrzebujesz zlecenie na transport sanitarny; potrzebna jest zmiana opatrunku; potrzebna jest opieka nad chorymi terminalnymi.

Przykładów sporo
W naszym powiecie często dochodzi do nieuzasadnionych we-zwań np. upojone alkoholem osoby, które wzywają ratowników aby ich podnieśli i zawieźli do domu, aby coś podali im na wymioty. – Osoby dorosłe, które wzywają nas do temperatury 38 stopni, młode kobiety do bólów menstruacyjnych, do bólu zęba, do wyciągnięcia kleszcza, do osób które za mocno się opaliły itp. Ratownicy Medyczni w naszym powiecie są bardzo wyrozumiali staramy się instruować społeczeństwo rozmawiać i informować o nieuzasadnionym wezwaniu i zaznaczamy, że kolejne spotkanie zakończy się sankcjami prawnymi – mówi Jakub Nelle.

Wezwanie karetki powinno mieć miejsce w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia. Za nieuzasadnione wezwanie policja może nałożyć mandat karny do 1500 zł włącznie.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Pan Tomasz w kościele pw. św. Stanisława wciąż się modli. Woli jednak przebywać tam sam na sam z Bogiem...

Tomaszu, tylko nie mów nic nikomu! Wywiad z ofiarą molestowa...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto