JUŻ PO WYBORACH: Poznajcie przewodniczących krotoszyńskich osiedli! [ZDJĘCIA]

Redakcja
W marcu br. odbyły się wybory do jednostek pomocniczych w gminie Krotoszyn. Warto o krótkie podsumowanie tych wyborów. Gołym okiem jednak widać, że niektóre sołectwa miały wyższe frekwencje niż rady osiedli. Dodatkowo w mieście żadne osiedle nie przekroczyło frekwencji powyżej... 4 proc.
W marcu br. odbyły się wybory do jednostek pomocniczych w gminie Krotoszyn. Warto o krótkie podsumowanie tych wyborów. Gołym okiem jednak widać, że niektóre sołectwa miały wyższe frekwencje niż rady osiedli. Dodatkowo w mieście żadne osiedle nie przekroczyło frekwencji powyżej... 4 proc. Łukasz Cichy
W marcu br. odbyły się wybory do jednostek pomocniczych w gminie Krotoszyn. Warto o krótkie podsumowanie tych wyborów. Gołym okiem jednak widać, że niektóre sołectwa miały wyższe frekwencje niż rady osiedli. Dodatkowo w mieście żadne osiedle nie przekroczyło frekwencji powyżej... 4 proc.

W marcu odbyły się wybory do jednostek pomocniczych w gminie Krotoszyn. warto je podsumować. Po pierwsze, nowa kadencja będzie liczyła 5 lat, a nie jak wcześniej 4 lata. W kilku zarządach doszło do zmian przewodniczących. Warto też porównać frekwencję tych wyborów.

Ogółem w mieście uprawnionych do głosowania było 23 tys. 736 mieszkańców, a w wyborach łącznie wzięło udział 399 osób, co stanowi frekwencję na poziomie... 1,68 proc. (liczby procentowe zaokrągliliśmy do 2 miejsca po przecinku).

Najwięcej mieszkańców pojawiło się na zebraniu RO 4, bo aż 84, a najmniej na RO 7, czyli zaledwie 12 osób. Procentowo jednak największą frekwencję zanotowała RO 2, czyli 3,9 proc., a najniższą również RO 7 - 0,63 proc.

W RO 1 frekwencja wyniosła 1,6 proc. (31 obecnych na 1 tys. 938 uprawnionych), w RO 2 - 3,9 proc. (66 obecnych na 1 tys. 693 uprawnionych), w RO 3 - 0,65 proc. (19 obecnych na 2 tys. 907 uprawnionych), w RO 4 - 2,41 proc. (84 obecnych na 3 tys. 481 uprawnionych), w RO 5 - 2 proc. (76 obecnych na 3 tys. 797 uprawnionych), w RO 6 - 0,91 proc. (33 obecnych na 3 tys. 597 uprawnionych), w RO 7 - 0,63 proc. (12 obecnych na 1 tys. 900 uprawnionych), w RO 8 - 1,8 proc. (49 obecnych na 2 tys. 714 uprawnionych), a w RO 9 - 1,6 proc. (29 obecnych na 1 tys. 709 uprawnionych). Czy to wysoka frekwencja? Sami Państwo oceńcie. Jednak co wybory samorządowe lub parlamentarne podnoszony jest temat niskiej frekwencji. Są rozmowy z socjologami, dlaczego ludzie nie chodzą na wybory. Wówczas frekwencje krajowe są na poziomie ok. 50 proc. Gdy szedłem na każde z tych wyborów wydawało mi się, że Rady Osiedli są czymś bliższym mieszkańcom niż samorząd, a tym bardziej parlament. Myliłem się...

Wybory to też wiele zmian. Reelekcje uzyskało sześciu dotychczasowych przewodniczących, czyli Wojciech Wierciński (przewodniczący Rady Osiedla nr 2 od 2015 r.), Magdalena Kalupa (przewodnicząca Rady Osiedla nr 3 od 2015 r.), Wiesław Sołtysiak (przewodniczący Rady Osiedla nr 5 od 2011 r.), Małgorzata Kozłowska (przewodnicząca Rady Osiedla nr 7 od 2015 r.), Maria Właśniak (przewodnicząca Rady Osiedla nr 8 od 2011 r.) oraz Janusz Pierunek (przewodniczący Rady Osiedla nr 9 od 2007 r.).

Joanna Tomaszewska (przewodnicząca Rady Osiedla nr 1 od 2015 r.) oraz Izabela Bartoś (przewodnicząca Rady Osiedla nr 6 od 2014 r.) nie kandydowały. Miejsce pierwszej zajęła Beata Antczak, natomiast drugiej - Waldemar Wronecki.

Do najbardziej emocjonującego starcia doszło podczas zebrania Rady Osiedla nr 4, gdzie Stanisław Szpoper (przewodniczący Rady Osiedla nr 4 od 2002 r.) przegrał z Mariuszem Ratajczakiem.

Podczas zebrań po wyborze przewodniczących przystępowano do wybrania Rady Osiedla, która mogła liczyć do 15 członków. Potem spośród chętnych z członków Rady Osiedla wybierano 4-osobowy zarząd (piątą osobą w zarządzie rady osiedla jest z urzędu wybrany wcześniej przewodniczący). Tylko w czterech osiedlach udało się zebrać grupę 15-osobową (tylko w dwóch osiedlach było więcej chętnych niż miejsc w radzie). Maksymalną liczbę członków w Radzie Osiedla znajdziemy w: RO 2, RO 4, RO 5 i RO 9.

W Radzie Osiedla nr 8 zasiada 13 członków, w Radach Osiedli nr 1 i nr 6 - po 9 członków, w Radzie Osiedla nr 3 - 8 członków, a w Radzie Osiedla nr 7 - zaledwie 4 członków. Łącznie w Krotoszynie jest 103 na 135 możliwych radnych Rad Osiedli.

W powyższej galerii prezentujemy zdjęcia przewodniczących Rad Osiedli w Krotoszynie kadencji 2019-2024, a pod każdym zdjęciem znajduje się link do relacji i galerii z poszczególnych wyborów.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie