Julia Damasiewicz mistrzynią świata w kitesurfingu! Koźmin Wlkp. rozpiera duma [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
Stowarzyszenie Wspieramy Młode Talenty Sportowe, Sopot
16-letnia uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Koźminie Wielkoposlkim została Mistrzynią Świata Formuła Kite w kategorii Kobiet U16 podczas zakończonych 5 maja Mistrzostwa Świata Formuła Kite 2019. Polskę reprezentowało 11 zawodników i zawodniczek. Gratulujemy!

W niedzielę 5 maja 2019 r. zakończyły się Mistrzostwa Świata Formuła Kite 2019, w których udział wzięła koźminianka i uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 – Julia Damasiewicz.
Trwające 6 dni zawody odbywały się w tym roku we włoskim Campione nad jeziorem Garda. Do wyścigów przystąpiło ponad 120 zawodników, w tym 30 kobiet. Polskę reprezentowało 11 zawodników.
W kategorii wiekowej do lat 16 Polki zajęły całe podium, przy czym Julia Damasiewicz stanęła na jego najwyższym stopniu! Julia stanęła na podium również w kategorii U19 na miejscu trzecim, a w klasyfikacji generalnej kobiet uplasowała się na miejscu 12.
W ostatnim czasie Julia Damasiewicz odniosła też inne spektakularne sukcesy. W trakcie Mistrzostw Świata Formuła Kite 2019 jeden dzień poświęcono konkurencji Kite Mixed Relay, której wersja pojawi się na Igrzyskach Olimpijskich 2024. Konkurencja ta polega na sztafecie par damsko-męskich. W wynikach finałowych Julia Damasiewicz wraz ze swoim partnerem Jakubem Jurkowskim zajęli 5 miejsce na 22 startujące pary, wyprzedzając wielu topowych zawodników.
Mistrzostwa Świata rozpoczęły pracowity okres dla Julii Damasiewicz, bowiem już 2 dni po powrocie z Gardy musiała stawić się na zawodach o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego w Krynicy Morskiej, rozpoczynających cykl zawodów Pucharu Polski. W trakcie 4 dni zawodów udało się rozegrać 15 wyścigów, które zapewniły Julii 1 miejsce zarówno w kategorii Juniorek, jak i w kategorii Open Kobiet.
Od 23 maja przed Julią kolejne wyzwanie – Mistrzostwa Azji, które odbędą się w Beihai w Chinach. Te zawody są zarazem ostatnim etapem walki Julii Damasiewicz o kwalifikacje do udziału w World Beach Games, które odbywać się będą w październiku w San Diego (USA).