Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest to ważna data dla krotoszyńskiego pułku

Łukasz Cichy
Defilada 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej na krotoszyńskim Rynku w 1937 r.
Defilada 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej na krotoszyńskim Rynku w 1937 r. arch. Natalii Kubiak
Na odznace pułkowej 56 Pułku Piechoty widnieje data 17 września 1920 r. oraz dwa skróty 2 PSW (nad datą) oraz 56 PP (na dole). 2 PSW to 2 Pułk Strzelców Wielkopolskich, a 56 PP to Pułk Piechoty Wielkopolskiej. Jest to jeden pułk, który będzie w armii wielkopolskiej nosił nazwę 2 PSW, a po połączeniu z Wojskiem Polskim musiał zmienić numerację. 17 września kojarzy nam się głównie z atakiem ZSRR na Polskę w 1939 r., jednak żołnierze 56 PP Wlkp kojarzyli tę datę raczej jako akt dumy. Dlaczego?

Powstańczy pułk
Pułk zanim trafił do Krotoszyna musiał przebyć długą drogę. Po-wstał z oddziałów powstańczych z Wronek, Wolsztyna i Pniew. Pierwszym dowódcą został podporucznik Antoni Nieborak, a kolejnym kapitan (później podpułkownik) Zygmunt Łęgowski. Kolejnymi byli pułkownik dyplomowany Zygmunt Dzwonkwski, pułkownik Marian Ocetkiewicz i pułkownik Wojciech Jan Tyczyński. Ten ostatni jest najbardziej bodajże kojarzony z pułkiem.

Wielka wojna na wschodzie
56 PP po zakończeniu powstania wielkopolskiego został wysłany na wschód. Pułk walczył w wojnie polsko-bolszewickiej od stycznia 1920 r. Jednostka wykazała się męstwem walcząc pod Jakimowską Słobodą 17 marca 1920 r., czy pod Stołpiszczami 3-4 czerwca 1920 r.

Jednak w maju 1920 r. nastąpiła wielka ofensywa sowiecka, która zatrzymała się pod Warszawą. W czasie bitwy warszawskiej, zwanej przez innych „Cudem nad Wisłą” 56 PP walczył w składzie 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty. Jednostka znalazła się w grupie uderzeniowej i trzeba przyznać, że spisała się tam bardzo dobrze.

Udział w wielkim zwycięstwie
Zwycięstwo Polaków Bitwie Warszawskiej nie oznaczało jeszcze końca wojny. 17 września 1920 r. późniejszy krotoszyński pułk walczył pod Berezą i Bosiaczem, a po tych walkach zdobył Baranowicze i Snów. Warto też wspomnieć, że 56 PP razem z 55 Poznańskim Pułkiem Piechoty, który wcześniej był 1 Pułkiem Strzelców Wielkopolskich, zdobyli Mińsk. Było to 15 października 1920 r.

Straty 56 Pułku Piechoty w czasie wojny polsko-bolszewickiej
W czasie wojny polsko - bolszewickiej pułk stracił 338 żołnierzy i podoficerów oraz 8 oficerów. Zdobył: 2 lokomotywy, czołg, 3 samochody ciężarowe, 233 karabiny maszynowe, 337 koni, 27 armat, 9 kuchni polowych i 3 samochody pancerne.

W grudniu 1920 roku sztandar 56 Pułku Piechoty Wielkopolskiej został przez samego marszałka Józefa Piłsudskiego udekorowany orderem Virtuti Militari.

Krotoszyński pułk
Do Krotoszyna pułk trafił 22 sierpnia 1921 r. Odznaka została zatwierdzona rozkazem z 16 października 1929 r. Otrzymało ją wielu jej żołnierzy, a także cywilów. Najbardziej znanym odznaczonym był bodajże sam marszałek Edward Rydz-Śmigły.

Pułk cieszył się sympatią mieszkańców, stacjonował tutaj aż do 1939 r. Wielu z mieszkańców odbyło w nim zasadnicze służby wojskowe, a koniec tej pięknej karty historii naszego miasta spowodowany był wybuchem II wojny światowej. Po zakończeniu kampanii wrześniowej dowódca Armii „Warszawa” powiedział, że pułk odznaczony Virtuti Militari nie zawiódł i określił go mianem „najdzielniejszego z dzielnych pułków 25 DP”, ale to już inna historia.

_____________________________________________________________________________________
Pies odgryzł ucho 9-latkowi. Lekarze je odtworzą, tymczasem "przechowają" chrząstkę w brzuchu chłopca:

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto