Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedyny taki pałac w Polsce. Przeraża, czy zachwyca? [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Pałac w Mojej Woli to jedyny taki w Polsce. Przeraża, czy zachwyca?

Niewielka osada Moja Wola, a dawniej Kuźnica Sośniewska należy do sołectwa Sośnie w powiecie ostrowskim. Leży ponad 30 km od Krotoszyna. Słynie z tego, że zbudowano w niej drewniany pałac na podmurówce z kamienia.

Książę z dynastii Welfów

Pałac wystawiony został dla księcia brunszwicko-oleśnickiego Wilhelma (1806-1884) z dynastii Welfów. Książę zasłynął też z budowy niedaleko Sośni huty żelaza. Miała być to letnia rezydencja myśliwska. Budynek wzniesiono w 1852 r. według projektu architekta Karłowskiego. W 1885 r. właścicielem obiektu został baron Daniel von Diergardt, a pięć lat później majątek odziedziczyła wdowa po nim - Agnes von Diergardt. Zarządzała ona pałacem przez następne 50 lat. Warto wspomnieć, że nieopodal pałacu znajduje się kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny zbudowany w 1895 r. właśnie z fundacji baronowej Agnes. Obok świątyni znajduje się natomiast grób grobowiec jej męża. Dwa lata po fundacji kościoła powstała też plebania.

Jedyny taki w Polsce, drugi w Europie

Wracając jednak do pałacu, to w 1895 r., czyli w chwili budowy świątyni nastąpiła rozbudowa pałacu. Kolejna miała miejsce w latach 1902-1903. W efekcie, której dobudowano południowo-zachodnie, północno-wschodnie skrzydła oraz wieżę. Budynek kryty jest dachem dwuspadowym, a stropy ą drewniane wzmocnione belkami. Pałac jest jedynym w Polsce i jednym z dwóch w Europie budynków, których elewacja jest wyłożona korą z dębu korkowego (uzupełnione korą dębów rodzimych). Kilka metrów od pałacu znajduje się oficyna, również z elewacją wyłożona korą dębową.

Majątek znacjonalizowano i sprzedano

W 1936 r. ziemia została rozparcelowana. W 1941 r. kolejną właścicielką została Brygida von Klitzing Grafin von Romberg. Po wojnie majątek znacjonalizowano. W latach 1948-1950 funkcjonował tam Ośrodek Doskonalenia Robotników Leśnych, a w latach 1950-1952 - Technikum Leśne im. Bolesława Bieruta, czyli pierwsza leśna szkoła dla dziewcząt. Kolejne technikum leśne funkcjonowało do 1975 r., po czym przeniesiono je do Starego Sącza. W 1992 r. Lasy Państwowe przekazały teren gminie, a potem został sprzedany osobie prywatnej.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto