Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

INTERWENCJE: Najlepszy przyjaciel człowieka odrzucony na bok to norma

Redakcja
TOZ Krotoszyn
Co jakiś czas na stronie facebookowej TOZ Krotoszyn pojawiają się kolejne komunikaty i zdjęcia interwencji przeprowadzanych przez członków tej grupy, która piętnuje negatywne zachowania właścicieli zwierząt.

Są to już nie tylko domowe zwierzęta, jak psy czy koty. Coraz częściej interwencje dotyczą też zwierząt gospodarskich, które - jak się okazuje - też są zdane na niełaskę człowieka - czytaj właściciela.

Początek listopada przeraża
Już na początku listopada TOZ Krotoszyn przeprowadził trzy interwencje. - Niestety nie skończyło się tylko na pouczeniu . Dwa psy z fatalnych warunków trafiły do gabinetu weterynaryjnego, a w konsekwencji pod naszą opiekę. Niezmiennie nie przestaje nas zadziwiać pomysłowość ludzi w budowie „kojców” i „bud” - ze wszystkiego i z niczego. Psy nie miały zapewnionych minimalnych warunków utrzymania. Oba brodziły w błocie, bez możliwości schronienia się, bez skrawka suchego miejsca. „Kojec” nie sprzątany od przynajmniej pół roku. Brak dostępu do wody - to jeden z wielu opisów, jaki możemy znaleźć przy interwencjach tego typu z udziałem członków TOZ Krotoszyn.

Zwierzę to odpowiedzialność
Ludzie, którzy skazują swoje zwierzęta na taki żywot zapominają chyba, że to istoty, które tak naprawdę również czują. Dodatkowo nasze czworonogi to przecież w większości zwierzęta bardzo rozumne. - Jeśli jest się świadkiem znęcania się nad zwierzęciem: bicia, przetrzymywania w nieodpowiednich warunkach, bez wody to należy to zgłosić na policję, Straży Miejskiej lub też do nas. My zawsze zapewniamy anonimowość. W zależności od sytuacji można samemu spróbować zainterweniować, jeśli np. widzimy kogoś kto idzie z psem na smyczy i go bije. Albo gdy zwierzęciu zagraża utrata zdrowia lub życia np. widzimy gdzieś pas nadmiernie wychudzonego to warto go zabezpieczyć i natychmiast wezwać policję lub TOZ. Dobrze też jest zgromadzić materiał dowodowy w postaci filmiku czy też zdjęć - informuje Katarzyna Hirszfeld-Odrowska.

Znęcanie to przestępstwo
Mało kto orientuje się niestety, co tak naprawdę podchodzi pod znęcanie się nad zwierzęciem. Według prawa polskiego znęcanie się nad zwierzętami to bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn za co grozi kara ograniczenia wolności al-bo pozbawienia wolności do lat 2. - Znęcanie to nie tylko bicie zwierząt bo ludzie tak często myślą. To wszystkie formy określone w ustawie jako formy znęcania. Do najczęstszych z jakimi my się spotykamy należą m.in.: złośliwe straszenie lub drażnienie zwierząt; utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje; stosowanie okrutnych metod w chowie lub hodowli zwierząt; utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku - pani Katarzyna, która jest dziś prezesem TOZ Milicz.

Zbliża się zima
Zbliża się zima, a więc już warto zadbać o swojego czworonoga. Pamiętajcie, że w czasie mrozów zwierzę powinno pić ciepłą wodę, wymienianą nawet kilka razy dziennie. Należy je też karmić odpowiednio do wielkości i potrzeb. Jeżeli je suchą karmę, to trzeba ją namoczyć w gorącej wodzie.

Podstawą jest też ocieplona buda, którą należy wyłożyć suchą i czystą słomą. Do tego wejście musi być zasłonięte, aby ochroniło zwierzaka przed mroźnym wiatrem. Stare szmaty, nasiąknięte wodą nie ogrzeją budy, a do tego są często przyczyną zachorowań np. na zapalenie płuc. W bardzo zimne dni pozwólmy psu schronić się w domu.

Pamiętajcie również, że za wiązanie czworonoga na łańcuchu, który nie ma obrotowego ogniwa, trzymanie go przy nieszczelnej budzie, blaszanej beczce, głodzenie go i nie dawanie mu wody grozi do 5 tysięcy złotych grzywny, a nawet kara więzienia.Kary w ostatnim czasie są bezwzględne.

Zima z domowym zwierzęciem
Gdy na dworze szaleje mróz, powinniśmy odpowiednio zadbać także o psiaki trzymane w domach. Różne psy różnie znoszą niskie temperatury. Gdy zwierzę drży, podnosi łapy, zawraca - niezwłocznie skróćmy spacer i wracajmy do domu. Ubranka dla psów w mroźne dni to nie fanaberia. To wielka pomoc w utrzymaniu właściwej temperatury ciała pupila. Metalowe łańcuszki mogą powodować odmrożenia, ponieważ działają, jak lodowy okład. Zimą najlepiej sprawdzą się skórzane szelki i syntetyczne obroże. Po każdym spacerze warto też opłukać z soli łapy psiaków, by uniknąć podrażnień. Nie zapominajmy o wolno żyjących kotach. Najlepszymi ściółkami do budek są słoma i polarowa tkanina. Lepiej sprawdzi się także sucha karma. Pamiętajmy też o ciepłej wodzie do picia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto