Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hodowcy bydła świętowali 50-lecie działalności [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W piątek, 9 września w Kobiernie hucznie obchodzono 50-lecie istnienia Rejonowego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Krotoszynie.

Uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. św. Wojciecha w Kobiernie od mszy św., którą odprawił tamtejszy proboszcz ks. prałat Ryszard Dziamski. Następnie w pochodzie na czele z Krotoszyńską Orkiestrą Dętą, uczestnicy przemaszerowali do Wiejskiego Domu Kultury. Tam odbyła się dalsza część uroczystości, którą poprowadził Paweł Reszel. Życzenia hodowcom najpierw złożył prezes RKHiPB w Krotoszynie Tadeusz Dymarski, a później głos zabrali zaproszeni goście. Na zakończenie wystąpił Zespół Tańca Ludowego "Krotoszanie".

- Koło Hodowców działa na szerokiej płaszczyźnie. Począwszy od prowadzenia szkoleń dla hodowców, zajmuje się organizacją pokazu bydła mlecznego, bierze udział w Regionalnych Wystawach, a także organizuje wyjazdy szkoleniowo - turystyczne. Wszystkie organizowane inicjatywy łączy jeden wspólny cel – wsparcie i rozwój hodowców bydła mlecznego, a także popularyzacja najnowszych technologii w produkcji mleka. Warto także podkreślić, że Nasi hodowcy, zasiadają w organach statutowych Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka - mówił podczas uroczystości prezes Tadeusz Dymarski.

Impreza była dobrą okazją do wręczenia odznaczeń.

Złote Honorowe Odznaki Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka otrzymali:

  • Roman Marszałek
  • Euzebiusz Dymarski
  • Jacek Staniek
  • Wiesław Nowak
  • Edward Nowak
  • Grzegorz Kozłowski
  • Mirosław Jarocki
  • Andrzej Poczta
  • Henryk Włodarczyk
  • Marek Tuszyński
  • Sławomir Dolata
  • Dominik Sikora
  • Henryk Wygralak

1 stycznia 1972 r. przywrócono istnienie oraz działalność Służby Surowcowej w okręgowych spółdzielniach mleczarskich i przystąpiono do tworzenia gminnych kół producentów bydła. Koła przejęły prace od Komisji Hodowli i Skupu. W tym czasie aktywni w naszym rejonie byli: Tadeusz Kmiecik z Kobierna, Stanisław Liberski z Różopola, Kazimierz Jakubek z Roszek, Kazimierz Czubak z Rozdrażewa, Stefan Lis z Gorzupi, Marian Lis z Romanowa, Leon Andrzejak z Unisławia, Jan Niedbała z Kuklinowa, Stanisław Robakowski z Nepomucenowa, Józef Poczta z Rozdrażewa, Jan Nabzdyk z Dąbrowy, Józef Ptak z Bestwina oraz Marian Kreczmer z Konarzewa.

Lata 70. i 80. były okresem rozkwitów dla kół hodowców bydła. Poza działaniami statutowymi organizowano też zabawy karnawałowe, czy wycieczki. Stagnacja nastąpiła na pocz. lat 90. XX w. 7 lipca 1993 r. podjęto decyzję o przemianowaniu Gminnego Koła Hodowców i Producentów Bydła w Krotoszynie na Rejonowe Koło Hodowców i Producentów Bydła w Krotoszynie. Do 1997 r. koło działało jedynie na obszarze gminy Krotoszyn i Sulmierzyc. W 1997 r. do krotoszyńskiego koła przyłączyło się gminne koło hodowców bydła ze Zdun, w 1998 r. - z Rozdrażewa, a w 1999 r. - z Kobylina. Hodowcy z Koźmina Wielkopolskiego przyłączyli się dopiero na przełomie wieków. Organizacja liczyła wówczas 400 osób.

Członkowie prężnie rozwijają swoją organizację, są bowiem najliczniejszym kołem w całej Polsce! Dodatkowo jego członkowie należą do Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła oraz Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Włączają się w organizację imprez rolniczych, takich jak dożynki, wystawy zwierząt w Pudliszkach, wystawy zwierząt i rękodzielnictwa w Benicach oraz innych. W 2013 r. przeniesiono siedzibę organizacji na ul. Klonową 9 w Kobiernie. W tym samym roku zakupiono też sztandar, a w 2016 r. - urządzenia do badania zawartości antybiotyku w mleku.

Pierwszym prezesem koła krotoszyńskiego został Tadeusz Kmiecik z Kobierna i pełnił swoją funkcję do 19 stycznia 1981 r., kiedy to został wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego Związku Hodowców i Producentów Bydła w Kaliszu. Jego następcą został Marian Lis z Romanowa, a kolejnym prezesem od 17 marca 2005 r. jest Tadeusz Dymarski z Nepomucenowa. Pierwszym kierownikiem biura RKHiPB był Kazimierz Frala. W latach 2001-2016 funkcję tę pełnił Tadeusz Marszałek, w latach 2016-2022 - Stanisław Suchodolski, a obecnie - Tomasz Kaczmarek.

Prezesem obecnej kadencji jest Tadeusz Dymarski, wiceprezesami: Zygmunt Kaj i Andrzej Marchwiak, sekretarzem - Szymon Minta, skarbnikiem - Maciej Pohl, a członkami: Roman Marszałek, Tadeusz Waliszewski i Marek Tuszyński. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą: Edward Nowak, Wiesław Nowak i Józef Kołata.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto