HIPOKRATES: Kto powiedział, że lekarz nie może muzykować!

Redakcja
Arch. ŻK
Trwa głosowanie w plebiscycie Wielkopolski Hipokrates 2019. W kategorii lekarza rodzinnego nasz kandydat ma ogromne szanse na zwycięstwo. Podobnie rzecz ma się z prowadzoną przez niego przychodnią Familia, które na tę chwilę traci niewiele do 1. miejsca w Wielkopolsce. Pomożemy mu zostać liderem?

Został Pan lekarzem bo...
– Od piątej klasy podstawówki interesowały mnie dwa zawody: mianowicie lekarz i dziennikarz. Był wtedy taki młodzieżowy tygodnik „Na przełaj”, który prowadził tzw. Klub Młodych Autorów. Gdy byłem w piątej klasie podstawówki, to wysłałem do tego Klubu swój wiersz. Został opublikowany, a ja zostałem członkiem Klubu. Jednym z najmłodszych; ale satysfakcjonowało mnie coś innego: oto ja, jedenastoletnie dziecko, wtedy po raz pierwszy zobaczyłem swój tekst wydrukowany w tygodniku ogólnopolskim! Ale z kolei gdy byłem w bodaj drugiej klasie liceum, to w Polsce wybuchła muzyka rockowa. Zacząłem jeździć na festiwale do Jarocina. I tam pierwszy raz zetknąłem się z subkulturami, na przykład z poglądami m.in. dzieci-kwiatów i rastafarian: z pacyfizmem, z filozofią miłości, pomagania sobie, tolerancji, empatii. Podobały mi się te poglądy. Opowiadałem o tym moim rodzicom. I usłyszałem od nich: „Wykonując różne zawody możesz pomagać ludziom, ale chyba najbardziej dosłownie pomożesz innym będąc lekarzem. A kto powiedział, że lekarz nie może pisać czy muzykować? Przecież Krzysztof Komeda, nasz wielki kompozytor jazzowy, był laryngologiem!”. No i ostatecznie dostałem się na Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Poznaniu.
Lekarz rodzinny to różni ludzie. Pana sukcesy i porażki?
– Praca z ludźmi jest fascynująca. Ja nie mógłbym jednostajnie pracować na taśmie montażowej, za bardzo lubię urozmaicenia. Ale mroczna strona tych urozmaiceń to m.in. właśnie naprzemiennie sukcesy i porażki. Szczególnie gdy pracuje się z ludźmi chorymi. Największą porażką dla normalnego lekarza jest bezradność w walce ze śmiertelną chorobą jego pacjenta. Rodzinnego dotyczy to chyba szczególnie. Bo lekarz POZ ma kontakt ze swoimi pacjentami często i to zwykle przez wiele lat. W odróżnieniu od swoich kolegów z poradni specjalistycznych, którzy pacjenta widują raz na ileś tam miesięcy, lekarz rodzinny często wręcz zaprzyjaźnia się z podopiecznymi. Pamięta szczegóły z ich życia rodzinnego, zna ich zainteresowania, troski, marzenia… Z wieloma jestem po imieniu. Dlatego śmierć moich pacjentów bywa dla mnie osobistą porażką. A sukcesy? Dla mnie sukcesem jest to, że chyba jestem akceptowany przez pacjentów, skoro liczba moich podopiecznych od lat nie zmniejsza się, tylko powoli stale rośnie. Za sukces uważam także to, że mam sporo pacjentów z gmin ościennych: Milicz, Pogorzela, Koźmin Wlkp., Ostrów Wlkp.… I to od wielu lat. Z tego jestem naprawdę bardzo zadowolony. To daje mi siłę do działania.
Prowadzisz własną przychodnię. To trudny rynek. Dlaczego zdecydowałeś się na własną działalność?
– Mówisz, że POZ to rynek trudny. Może jeśli brać pod uwagę pomysły kolejnych ministrów zdrowia albo NFZ… Bo poza tym to jest rynek nie tyle trudny, ile, nazwijmy to, zagęszczony. Ludzie chyba nie zdają sobie z tego sprawy – ale w gminie Krotoszyn działa kilkanaście poradni POZ! Z tym, że ten rynek jest w sumie czytelny. Po prostu: aby w nim spokojnie funkcjonować trzeba uzyskać akceptację pacjentów. Oni decydują o kondycji przychodni.
Nie myślałeś o tym żeby być innym lekarzem np. okulistą?
– Nie myślałem. Ale skoro to, co od lat robię, daje mi satysfakcję i spełnienie, to po co mam myśleć o czymś innym?

KATEGORIE WOJEWÓDZKIE:
GINEKOLOG ROKU

Maciej Orzechowski, Gabinet Ginekologiczny Profemi, Krotoszyn; Gabriela Piaskowska, SPZOZ Krotoszyn, Krotoszyn

CHIRURG ROKU
Mieczysław Pełko, Prywatny Gabinet Chirurgii, Krotoszyn; Artur Szczepanek, Szpital Powiatowy, Krotoszyn.

KARDIOLOG ROKU
Maksymilian Taterka, ZOM CER-MEDIC, Krotoszyn.

ORTOPEDA ROKU
Woodhoo Kanchanlall, SPZOZ Krotoszyn, Krotoszyn.

FIZJOTERAPEUTA ROKU
Tomasz Baran, SPZOZ Krotoszyn, Krotoszyn.

RATOWNIK MEDYCZNY ROKU
Aleksandra Grobelna, SPZOZ Krotoszyn, Krotoszyn

FARMACEUTA – TECHNIK FARMACEUTYCZNY ROKU
Agnieszka Fabisiak, Apteka Parcelki, Krotoszyn.

SZPITAL ROKU
Szpital Powiatowy w Krotoszynie

Sprawdź aktualne wyniki etapu wojewódzkiego:
Wybierz kategorię i KLIKNIJ

Lekarz Rodzinny Roku
Pediatra Roku
Stomatolog Roku
Pielęgniarka Roku
Położna Roku
Przychodnia/ Gabinet Roku
Ginekolog Roku
Chirurg Roku
Kardiolog Roku
Ortopeda Roku
Fizjoterapeuta Roku
Ratownik Medyczny Roku
Farmaceuta/Technik Farmaceutyczny Roku
Szpital Roku

HIPOKRATES WIELKOPOLSKI 2019 to plebiscyt organizowany przez redakcję "Głosu Wielkopolskiego" pod honorowym patronatem Jana Grabkowskiego, starosty poznańskiego oraz prof. dr hab. Andrzeja Tykarskiego, rektora Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Partnerem merytorycznym plebiscytu jest Uniwersytet Medyczny w Poznaniu.

Sprawdź wyniki etapu powiatowego:
Wybierz kategorię i KLIKNIJ

Lekarz Rodzinny Roku
Pediatra Roku
Stomatolog Roku
Pielęgniarka Roku
Położna Roku
Przychodnia/ Gabinet Roku

Jan Grabkowski, starosta poznański:Wszyscy wiemy, że praca w służbie zdrowia wiąże się z ogromną odpowiedzialnością, nie zawsze jednak się zastanawiamy, z jak trudnymi sytuacjami stykają się jej pracownicy. Dlatego z ogromną przyjemnością po raz kolejny objąłem patronatem konkurs „Hipokrates Wielkopolski”. Jestem zdania, że każdy, kto wyróżnia się w swojej dziedzinie, kto z pasją robi to, co robi, powinien zostać zauważony i doceniony. W przypadku lekarzy, pielęgniarek czy farmaceutów jest to tym bardziej konieczne, im mocniej motywuje do jak najlepszej, wytrwałej pracy. Pokażmy osobom, które na co dzień troszczą się o nasze zdrowie i życie, że je szanujemy i widzimy ich poświęcenie. Serdecznie zachęcam do tego, by oddając głos, okazać im swoje wsparcie.

Starosta Jan Grabkowski zachęca do wzięcia udziału w plebiscycie Hipokrates - zobacz wideo:

Nasz plebiscyt to doskonała okazja do podziękowania tym, którzy na co dzień poświęcają wiele, aby ratować nasze życie i zdrowie. Wyróżniając w ten sposób swojego lekarza, ratownika medycznego, pielęgniarkę czy farmaceutę można okazać swoją wdzięczność i podziw dla ich ciężkiej pracy.

Do plebiscytu można zgłaszać kandydatów w następujących kategoriach powiatowych:

 • Lekarz Rodzinny Roku
 • Pediatra Roku
 • Stomatolog Roku
 • Pielęgniarka Roku
 • Przychodnia lub Gabinet Lekarski Roku

regionalnych:

 • Położna Roku

oraz wojewódzkich:

 • Ginekolog Roku
 • Chirurg Roku
 • Ortopeda Roku
 • Kardiolog Roku
 • Farmaceuta/Technik Farmacuetyczny Roku
 • Ratownik Medyczny Roku
 • Szpital Roku

Etap głosowania na kandydatów zgłoszonych w kategoriach powiatowych i regionalnej zakończy się 10 lipca. Do etapu wojewódzkiego zostaną zakwalifikowani ci, którzy uzyskają największą liczbę punktów w poszczególnych kategoriach w swoich powiatach. Z każdego powiatu do etapu wojewódzkiego przejdzie zwycięzca głosowania i jedna placówka służby zdrowia.
Od początku głosowania liczone będą również głosy oddane na kandydatów we wszystkich kategoriach wojewódzkich. Zwycięzcy etapu powiatowego dołączą do nich wraz ze zdobytymi wcześniej punktami. Od 12 lipca rozpocznie się głosowanie na etapie wojewódzkim. Wezmą w nim udział zarówno kandydaci w dotychczasowych kategoriach wojewódzkich, jak i zwycięzcy etapu powiatowego.

Wielka Gala z wręczeniem nagród

Na początku września wszyscy zwycięzcy oraz laureaci z powiatów zostaną zaproszeni na uroczystą Galę Hipokratesa Wielkopolski 2019, podczas której odbędzie się wręczenie nagród. Laureaci odbiorą medale z rąk starosty powiatu poznańskiego oraz nagrody, które wręczać będą profesor Andrzej Tykarski, rektor UMP, Jan Grabkowski starosta poznański oraz Adam Pawłowski, redaktor naczelny Głosu Wielkopolskiego.

ZOBACZ RELACJĘ Z OSTATNIEJ GALI

Dodatek "Głosu Wielkopolskiego" z laureatami

Po zakończeniu plebiscytu ukaże się dodatek "Głosu Wielkopolskiego" HIPOKRATES WIELKOPOLSKI 2019. W tym specjalnym, okazjonalnym wydaniu zaprezentujemy wszystkich zwycięzców naszego plebiscytu.
TAKI DODATEK PRZYGOTOWALIŚMY PO OSTATNIM PLEBISCYCIE:

Ważne terminy

 • Na nominacje do plebiscytu czekamy do piątku, 14 czerwca br.
 • Pierwszy, powiatowy i regionalny etap Plebiscytu będzie trwać od piątku, 7 czerwca 2019 roku do środy, 10 lipca do godziny 21 (o tej godzinie zakończy się głosowanie).
 • Drugi etap – wojewódzki finał Plebiscytu będzie trwać od piątku, 12 lipca od godziny 12 do piątku 19 lipca do godziny 21 (o tej godzinie zakończy się głosowanie).

Cenne nagrody

Etap powiatowy

Miejsce I

Kandydaci, którzy w pierwszym, powiatowym oraz regionalnym etapie Plebiscytu zajmą pierwsze miejsce w poszczególnych miastach, powiatach i regionach w kategoriach Lekarz Rodzinny Roku, Pediatra Roku, Stomatolog Roku, Pielęgniarka Roku, Położna Roku, Przychodnia/gabinet lekarski roku zdobędą:

 • awans do etapu wojewódzkiego z zachowaniem zdobytych dotychczas głosów
 • pamiątkowy medal Hipokrates 2019

 • dyplom uznania potwierdzający zdobycie powiatowego tytułu Hipokratesa Roku 2019
 • zaproszenie na uroczystą Galę wręczenia nagród

Miejsca II i III

Kandydaci, którzy powiatowym i regionalnym etapie Plebiscytu zajmą drugie i trzecie miejsce zdobędą dyplomy uznania.

Etap wojewódzki – KATEGORIE INDYWIDUALNE

Miejsce I

Kandydaci, którzy w drugim etapie – wojewódzkim finale Plebiscytu zajmą pierwsze miejsca w KAŻDEJ z 12 kategorii indywidualnych (Lekarz Rodzinny Roku, Pediatra Roku, Stomatolog Roku, Pielęgniarka Roku, Położna Roku, Ginekolog Roku, Chirurg Roku, Kardiolog Roku, Ortopeda Roku, Fizjoterapeuta Roku, Farmaceuta/Technik Medyczny Roku, Ratownik Medyczny Roku) zdobędą następujące nagrody:

 • pamiątkową statuetkę – Tulipan Głosu Wielkopolskiego* oraz dyplom uznania
 • dwuosobowe zaproszenia na weekendowy pobyt w komfortowym hotelu/ośrodku ze SPA

 • dwuosobowe zaproszenie na „Jezioro łabędzie” w wykonaniu The Royal Moscow Ballet w Poznaniu

 • eleganckie pióro z grawerem Hipokrates Roku 2019

 • prezentację w specjalnym dodatku do "Głosu Wielkopolskiego"

Miejsce II

Kandydaci, którzy w drugim etapie – wojewódzkim finale Plebiscytu zajmą drugie miejsce w KAŻDEJ z 12 indywidualnych kategorii (Lekarz Rodzinny Roku, Pediatra Roku, Stomatolog Roku, Pielęgniarka Roku, Położna Roku, Ginekolog Roku, Chirurg Roku, Kardiolog Roku, Ortopeda Roku, Fizjoterapeuta Roku, Farmaceuta/Technik Medyczny Roku, Ratownik Medyczny Roku) zdobędą następujące nagrody:

 • pamiątkowa statuetka oraz dyplom uznania
 • dwuosobowe zaproszenie na występ 3 rosyjskich geniuszy fortepianu Bel Suono w Poznaniu

 • eleganckie pióro z grawerem Hipokrates Roku 2019
 • prezentację w specjalnym dodatku do "Głosu Wielkopolskiego"

Miejsce III

Kandydaci, którzy w drugim etapie – wojewódzkim finale Plebiscytu zajmą trzecie miejsce w KAŻDEJ z 12 kategorii indywidualnych (Lekarz Rodzinny Roku, Pediatra Roku, Stomatolog Roku, Pielęgniarka Roku, Położna Roku, Ginekolog Roku, Chirurg Roku, Kardiolog Roku, Ortopeda Roku, Fizjoterapeuta Roku, Farmaceuta/Technik Medyczny Roku, Ratownik Medyczny Roku) zdobędą następujące nagrody:

 • pamiątkowa statuetka oraz dyplom uznania
 • dwuosobowe zaproszenie na występ 3 rosyjskich geniuszy fortepianu Bel Suono w Poznaniu
 • eleganckie pióro z grawerem Hipokrates Roku 2019
 • prezentację w specjalnym dodatku do "Głosu Wielkopolskiego"

Etap wojewódzki – KATEGORIE INSTYTUCJONALNE

Miejsce I

Kandydaci, którzy w drugim etapie – wojewódzkim finale Plebiscytu zajmą pierwsze miejsca w kategoriach instytucjonalnych (Przychodnia/Gabinet lekarski Roku oraz Szpital Roku) zdobędą następujące nagrody:

 • pamiątkowa statuetka – Tulipan Głosu Wielkopolskiego* oraz dyplom uznania
 • voucher reklamowy na kwotę 5000 zł brutto

 • prezentację w specjalnym dodatku do "Głosu Wielkopolskiego"

Miejsce II

Kandydaci, którzy w drugim etapie – wojewódzkim finale Plebiscytu zajmą drugie miejsca w kategoriach instytucjonalnych (Przychodnia/Gabinet lekarski Roku oraz Szpital Roku) zdobędą następujące nagrody:

 • pamiątkowa statuetka oraz dyplom uznania
 • voucher reklamowy na kwotę 3000 zł brutto
 • prezentację w specjalnym dodatku do "Głosu Wielkopolskiego"

Miejsce III

Kandydaci, którzy w drugim etapie – wojewódzkim finale Plebiscytu zajmą trzecie miejsca w kategoriach instytucjonalnych (Przychodnia/Gabinet lekarski Roku oraz Szpital Roku) zdobędą następujące nagrody:

 • pamiątkowa statuetka oraz dyplom uznania
 • voucher reklamowy na kwotę 2000 zł brutto
 • prezentację w specjalnym dodatku do "Głosu Wielkopolskiego"

Wyjątkowa nagroda

*Nagrodą w plebiscycie jest także najwyższe wyróżnienie Głosu Wielkopolskiego – statuetka Tulipana – wręczane tylko w wyjątkowych okazjach i tylko wyjątkowym ludziom. Autorką projektu statuetki jest młoda artystka Marta Rzepińska. Projekt został wybrany w drodze konkursu zorganizowanego wspólnie z Uniwersytetem Artystycznym w Poznaniu. Pierwowzorem statuetki "Tulipana Głosu Wielkopolskiego" była specjalna odmiana tulipana o nazwie Głos Wielkopolski, wyhodowana w 2015 r. i zarejestrowana w holenderskiej Królewskiej Księdze Odmian Tulipanów z okazji 70. urodzin Głosu.

TU PRZECZYTASZ REGULAMIN

INFORMACJE
Informacje o plebiscycie można uzyskać:
pod numerem tel. 502 499 779 (pon-pt w godz. 9-16),
e-mail: plebiscyt@glos.com

Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje:
Interesujesz się zdrowiem? Tu znajdziesz najważniejsze informacje

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie