Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Groby Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie i w Lutogniewie zostały odnowione! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Urzędu Miejskiego w Krotoszynie
6 listopada miał miejsce odbiór zadania, którego celem był remont mauzoleum pierwszego poległego Powstańca Wielkopolskiego, kaprala Franciszka Sowińskiego (1898-1919), który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Krotoszynie oraz remontu grobów Powstańców Wielkopolskich w Lutogniewie, czyli starszego szeregowego Stanisława Szczurka (1897-1919) i szeregowego Józefa Koniecznego (1900-1919).

W Krotoszynie usunięto tynk z mauzoleum i balustrad i zastąpiono go nowym tynkiem. Odnowiono również krzyż i tablicę. Odrestaurowano również cztery betonowe znicze i wymieniono uszkodzoną kostkę betonową zastępując ją kostką granitową. W Lutogniewie zdemontowano stare, lastrikowe pomniki i zamontowano pomniki granitowe oraz wykonano tablice z inskrypcjami i ułożono kostkę granitową wokół pomników. Koszt prac wyniósł ok. 35 tys. zł, z czego 23 tys. pochodziło z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w ramach projektu na utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych na terenie Miasta i Gminy Krotoszyn.

Franciszek Sowiński urodził się jako syn Franciszka Sowińskiego i Jadwigi z d. Biniek, 20 grudnia 1898 r. w Bożacinie. Gdy wybuchło Powstanie Wielkopolskie, wstąpił w szeregi powstańców. W nocy z 29 na 30 stycznia 1919 r. gdy wojska niemieckie koncentrujące się w okolicy Cieszkowa (Freyhan) rozpoczęły akcję zaczepną, zginął w niej Franciszek Sowiński. W miejscu gdzie zginął w okresie międzywojennym stał kamień upamiętniający jego śmierć. Pogrzeb Franciszka Sowińskiego był wielką manifestacją. Powstańcy uzbrojeni w kosy
(tylko pokazowo, nie używali tej broni w walkach!) odprowadzili zmarłego na cmentarz. Dziś mogiła Franciszka Sowińskiego znajduje się w centralnym miejscu na krotoszyńskiej nekropolii.

Józef Konieczny urodził się 28 lutego 1900 r. Był szeregowcem Batalionu Pogranicznego nr 1. Zmarł 29 marca 1919 r. w szpitalu w Ostrowie, Spoczął na cmentarzu w Lutogniewie.

Stanisław Szczurek urodził się 19 kwietnia 1897 r. w Osuszy, jako syn Ignacego Szczurka i Weroniki z d. Urbanowicz. Był starszym szeregowcem 7 kompanii 12 Pułku Strzelców Wielkopolskich. Poległ 26 kwietnia 1919 r. w Kotowskiem pod Ostrzeszowem. Spoczął na cmentarzu w Lutogniewie.

źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto