Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Zduny. Nasze Koła Gospodyń Wiejskich integrują mieszkańców i wzbogacają miejscowości [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Koło Gospodyń Wiejskich w Baszkowie powstało w 1974 roku. Działalność koła była podobna doinnych bliźniaczych organizacji powiecie krotoszyńskim. Organizacja przede wszystkim pomagała gospodyniom domowym w unowocześnianiu ich gospodarstw. Organizowano kursy pieczenia, szycia, gotowania czy kroju, jednocześnie promując zdrowy styl życia. Na początku XX w. KGW zawiesiło swoją działalność, a potem wznowiło pod nazwą Koło Gospodyń Wiejskich „Kraina Długosza” w Baszkowie. Często można spotkać ich stoiska podczas Pogranicza Kultur, czy jarmarków bożonarodzeniowych, bądź wielkanocnych. Panie działają również charytatywnie. W2021 roku KGW ufundowało czerwone serce na nakrętki, które stanęło przy remizie OSP. W czasie świąt panie wręczały również paczki dla seniorów w swojej wsi. Obecnie przewodniczącą jest Karina Płonka.
Koło Gospodyń Wiejskich w Baszkowie powstało w 1974 roku. Działalność koła była podobna doinnych bliźniaczych organizacji powiecie krotoszyńskim. Organizacja przede wszystkim pomagała gospodyniom domowym w unowocześnianiu ich gospodarstw. Organizowano kursy pieczenia, szycia, gotowania czy kroju, jednocześnie promując zdrowy styl życia. Na początku XX w. KGW zawiesiło swoją działalność, a potem wznowiło pod nazwą Koło Gospodyń Wiejskich „Kraina Długosza” w Baszkowie. Często można spotkać ich stoiska podczas Pogranicza Kultur, czy jarmarków bożonarodzeniowych, bądź wielkanocnych. Panie działają również charytatywnie. W2021 roku KGW ufundowało czerwone serce na nakrętki, które stanęło przy remizie OSP. W czasie świąt panie wręczały również paczki dla seniorów w swojej wsi. Obecnie przewodniczącą jest Karina Płonka. archiwum Urzędu Miejskiego w Zdunach i Kół Gospodyń Wiejskich
„Głos Wielkopolski” oraz serwisy naszemiasto.pl przygotowali album, prezentujący działalność Kół Gospodyń Wiejskich prężnie działających na terenie województwa wielkopolskiego. Już niedługo album trafi do naszych czytelników. W albumie przeczytacie także o Kołach Gospodyń Wiejskich działających w gminie Zduny, a jest ich dokładnie siedem. Historię każdego z nich możecie Państwo przeczytać klikając w poszczególne zdjęcie.

Gmina Zduny leży w południowej części Wielkopolski, na pograniczu Dolnego Śląska, do 1939 r. granicy polsko-niemieckiej.

W gminie Zduny koła gospodyń wiejskich w okresie przed epidemią działały prężnie i przeżywały prawdziwy rozkwit. Każde z nich posiada dzisiaj dobrze wyposażoną siedzibę, w której członkinie i członkowie (bo nie tylko Panie należą do naszych kół gospodyń wiejskich) mogą działać w dobrych warunkach. Dwa z sołectw – Chachalnia i Ruda – te siedziby otrzymały niedawno. I właśnie te miejscowości udowadniają, jak ważna jest infrastruktura i baza do rozbudzania aktywności lokalnych społeczności. Nowoczesne świetlice wiejskie zachęcają do organizowania imprez i innych lokalnych aktywności. Niestety, dzisiaj stoją zamknięte i czekają na lepsze czasy.
Mam nadzieję, że uśpienie tych jednych z najważniejszych wiejskich organizacji będzie krótkotrwałe i koła z terenu gminy Zduny ruszą „z kopyta”, jak tylko to będzie możliwe. Brakuje kiermaszy świątecznych, upiększanych przez nasze koła gospodyń wiejskich (i inne organizacje) stołami zastawionymi rozmaitymi specjałami lokalnej kuchni. Brakuje organizowanych przedsięwzięć dla najmłodszych. Chociaż i dzisiaj, w czasach pandemii, on-line nasze koła próbują działać. Chylę czoła przed pomysłowością i zachęcam do dalszych działań. Samorząd Zdun jest dumny z gminnych kół gospodyń wiejskich i znając zasługi dla lokalnych społeczności wspiera KGW w swoich działaniach. Niniejsze opracowanie potwierdza to wsparcie. Zachęcam do lektury - powiedział nam Tomasz Chudy, burmistrz Zdun

Zduny to miasto z długą historią i tradycją. 4 lata temu miasto obchodziło 750-lecie nadania praw miejskich. Historycy często określają miejscowość mianem trójmiasta Południowej Wielkopolski. Pierwszą lokację miejską przeprowadzono w 1267 r. na dzisiejszym pl. Kościuszki (Zduny Stare lub Polskie). Kolejne miasto (Zduny Nowe lub Niemieckie) powstało w okolicach dzisiejszego rynku z przyległościami i uzyskało prawa miejskie w 1637 r. Najmłodszym w trójmieście było Sieniutowo, które prawa miejskie uzyskało w 1646 r. Jest to więc miasto o długiej tradycji.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto