Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Krotoszyn musi wypłacić nauczycielom wszystkie zaległe nadgodziny po interwencji senatora [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
Senator Łukasz Mikołajczyk zapewnił, że walka o nadgodziny nauczycieli nie jest atakiem politycznym na burmistrza Krotoszyna
Senator Łukasz Mikołajczyk zapewnił, że walka o nadgodziny nauczycieli nie jest atakiem politycznym na burmistrza Krotoszyna Wiesław Zdobylak
W piątek 25 maja senator Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Mikołajczyk zorganizował w biurze partii przy ul. Rawickiej konferencję prasową dotyczącą jego interwencji w sprawie niezaliczania nauczycielom do wynagrodzenia godzin nadliczbowych zrealizowanych np. w dniu otwarcia i zamknięcia roku szkolnego. Problem dotyczy ok. 200 nauczycieli ze szkół podlegających gminie Krotoszyn, czyli podstawówek i zlikwidowanych gimnazjów. Od teraz gmina musi wypłacać pieniądze za każdą godzinę spędzoną przez nauczyciela z uczniami, niezależnie od okoliczności.

Sprawa jest znana senatorowi Łukaszowi Mikołajczykowi od kilku miesięcy. Kwestią nieprawidłowości przy rozliczaniu i wypłacaniu wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe nauczycielom zatrudnionym w szkołach, dla których organem prowadzącym jest miasto i gmina Krotoszyn senator zainteresował się po otrzymaniu anonimu, w którym jeden z nauczycieli prosił o pomoc i wsparcie w dochodzeniu sprawiedliwości.

ZOBACZ TAKŻE: SENATOR ROZLICZA BURMISTRZA Z NIEPRAWIDŁOWOŚCI

– Prawda jest taka, że w Krotoszynie bano się podjąć temat wypłacania pensji nauczycielskich niezgodnie z prawem. Oświata jest mi niezwykle bliska, bo sam przez wiele lat byłem dyrektorem szkoły. O nauczycieli, którzy wykonują wspaniałą i ciężką pracę, należy dbać. Niestety, od kilku lat był w Krotoszynie problem z nieprawidłowościami przy naliczaniu wynagrodzenia, bo wpisywano wartość „0” [zero] przy godzinach zrealizowanych np. w dniach inauguracji roku szkolnego. Po mojej interwencji doszło do kontroli Państwowej Inspekcji Pracy w pięciu szkołach w Krotoszynie, które wykazały występowanie nieprawidłowości w tym zakresie. Pan inspektor zakwestionował sposób rozliczania godzin ponadwymiarowych i skierował do szkół wystąpienie, wnosząc o rozliczanie godzin ponadwymiarowych nauczycielom z uwzględnieniem godzin pracy, w tym zrealizowanych zajęć wychowawczo-opiekuńczych w dniach, w których nauczyciele nie wykonują zaplanowanych godzin dydaktycznych z przyczyn niedotyczących pracownika. To były praktyki nie do przyjęcia. Na szczęście wraca normalność i to wszystko będzie poprawnie uregulowane. Pragnę podkreślić, że sposób traktowania nauczycieli nie był winą dyrektorów szkół, lecz organu prowadzącego, jakim jest gmina – mówił senator, który podkreślił, że nowe regulacje zaczną obowiązywać od teraz, czyli od przełomu maja i czerwca, natomiast czym innym będzie dochodzenie na drodze prawnej wypłaty wynagrodzenia za nadgodziny zrealizowane w latach poprzednich.

Kiedy łamano prawo?
Jak wynika z wystąpienia senatora Mikołajczyka oraz raportu pokontrolnego Państwowej Inspekcji Pracy (a konkretnie inspektora Zbysława Guździoła z Ostrowa Wielkopolskiego) skandaliczne praktyki w krotoszyńskiej oświacie miały miejsce w dniach 4 września 2017 roku – czyli w dniu inauguracji roku szkolnego 2017/2018; 14 października 2017 roku – to jest w dniu Edukacji Narodowej; 23 czerwca 2017 roku – w ostatnim dniu prowadzenia zajęć dydaktycznych oraz w dniach, kiedy odbywały się rekolekcje wielkopostne. Do listy należy też dopisać dodatkowe dni wolne od zajęć szkolnych, ustalone przez poszczególnych dyrektorów szkół.
Naruszenia prawa wynikały wprost na polecenie organu prowadzącego, tj. Urzędu Miasta i Gminy Krotoszyn. „Pismem z dnia 23 października 2015 r. Zastępca Burmistrza Ryszard Czuszke poinformował dyrektorów szkół, iż za dni, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne nie przysługuje nauczycielom wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe”.

Co dalej?
Pozostaje jeszcze kwestia, jak nauczyciele mają dochodzić swoich praw, naruszonych w latach przeszłych. Senator Mikołajczyk poinformował, że na jego wniosek sprawą nienaliczania należnych godzin ponadwymiarowych nauczycielom zajmują się 3 kancelarie prawne z Poznania. Jednak obowiązek wyliczenia skali nadużyć spoczywa wyłącznie na pedagogach i prawdopodobnie dotyczyć będzie trzech lat wstecz, czyli od momentu wydania polecenia przez wiceburmistrza Czuszke. – Nauczyciele muszą sami wyliczyć, ile takich nadgodzin nie wliczono im do pensji. Mówimy o skali kilkuset złotych na osobę. W gminie Krotoszyn jest wiele nieprawidłowości, którymi warto się zająć, ale pragnę podkreślić, że moim celem nie jest atak polityczny na obecne władze samorządowe. Staję w obronie osób pokrzywdzonych. Mam nadzieję, że społeczeństwo dokona zmiany na stanowisku burmistrza – podsumował swoje wystąpienie senator Mikołajczyk.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto