Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francja dostarczała Rosji broń w latach 2014-2020. Portal Disclose publikuje szczegółowe dane sprzętu, który trafił do Władimira Putina

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Czołg T-72 B3
Czołg T-72 B3 AP/Associated Press/East News
W latach 2015-2020 Francja dostarczała Rosji najnowocześniejszy sprzęt wojskowy. Uzbrojenie to pozwoliło Władimirowi Putinowi zmodernizować swoją flotę czołgów, samolotów myśliwskich i śmigłowców bojowych, a które mogło zostać użyte w inwazji na Ukrainie - taką informację podał francuski portal śledczy Disclose.

W latach 2015-2020, pomimo trwającej od 2014 r. rosyjskiej akcji militarnej w Ukrainie, Francja dyskretnie wyposażyła armię Władimira Putina w najnowocześniejsze technologie wojskowe. Sprzęt, który pomógł zmodernizować rosyjskie siły lądowe i powietrzne, a który dziś jest wykorzystywany w wojnie z Ukrainą.

Według tajnych dokumentów uzyskanych przez Disclose oraz informacji z otwartych źródeł, Francja wydała swoim firmom od 2015 r. co najmniej 76 licencji na eksport materiałów wojennych do Rosji.

Według śledztwa portalu eksport ten dotyczył głównie kamer termowizyjnych przeznaczonych na wyposażenie ponad 1000 rosyjskich czołgów, a także systemów nawigacyjnych i detektorów podczerwieni dla myśliwców i śmigłowców bojowych rosyjskiego lotnictwa. Jak pisze portal, główni beneficjenci tych kontraktów to spółki Thales i Safran, których głównym udziałowcem jest państwo francuskie.

Disclose przypomina, że od 1 sierpnia 2014 r. Unia Europejska nałożyła na Rosję embargo na broń. Decyzja ta nastąpiła po aneksji Krymu w lutym 2014 r., deklaracji prorosyjskich separatystycznych republik Ługańska i Doniecka do której doszło dwa miesiące później oraz katastrofa Boeinga 777 zestrzelonego przez rosyjską rakietę w lipcu tego samego roku (lot MH17).

Jak dodaje Disclose w 2015 r. pod naciskiem europejskich partnerów i Stanów Zjednoczonych prezydent ówczesny Francji François Hollande odwołał sprzedaż Rosji dwóch okrętów Mistral. Ale inne dostawy, mniej widoczne, były kontynuowane - przypomina Disclose.

Zdaniem portalu rządy prezydentów François Hollande, a następnie Emmanuela Macrona wykorzystały fakt, że europejskie embargo nie działało wstecz.

Jednak, jak zaznacza Disclose, od 2014 roku ani François Hollande, ani jego następca nie położyli kresu dostawom broni do Rosji.

W 2007 r. Thales podpisał pierwszy kontrakt z Rosją na sprzedaż kamer termowizyjnych o nazwie „Catherine FC”. Następnie drugi, w 2012 r., na eksport 121 kamer „Catherine XP” – kolejnego modelu z gamy – przeznaczonych dla „armii rosyjskiej”, jak wskazano w notatce SGDSN z maja 2016 r. ). Według informacji Disclose w 2019 roku do Rosji trafiło jeszcze 55 kamer Catherine XP.

Zgodnie z informacjami Disclose, grupa Safran podpisała w listopadzie 2013 r. umowę na sprzedaż kamer termowizyjnych „Matis STD” do Rosji. Kamery Matis STD są wyposażone w trzy typy rosyjskich czołgów: T-72, T-90 i T-80 BVM. Wszystkie trzy są obecnie obecne na froncie ukraińskim, o czym świadczą filmy i zdjęcia zamieszczane na portalach społecznościowych.

Francuski przemysł zbrojeniowy wyposaża także rosyjskie siły powietrzne. Według informacji Disclose, od czasu podpisanego w 2014 r. kontraktu z dostawami rozłożonymi do 2018 r., grupa Thales wyposażyła 60 samolotów myśliwskich Sukhoi SU-30 w system nawigacji TACAN, ekran wideo SMD55S i wizjer.

Mig-29 i SU-30 są również wyposażone w system nawigacyjny dostarczony przez firmę Safran od 2014 r. - Sigma 95N. Technologia ta pozwala pilotom rosyjskich sił powietrznych na lokalizację bez użycia satelitów.

W komunikacie prasowym dla dziennika "Le Monde" francuskie ministerstwo obrony przyznało, że dostarczało broń do Rosji w latach 2015-2020. „To były szczątkowe dostawy wynikający z poprzednich kontraktów, o których wspominaliśmy w naszych corocznych sprawozdaniach do parlamentu i które stopniowo wygasały” - pisze resort, który upiera się przy tym, że embargo na broń do Rosji, o którym zdecydowała Unia Europejska od 1 sierpnia 2014 r. zezwolił na dostawę uzbrojenia związanego z kontraktami podpisanymi przed embargiem.

Pałac Elizejski nie zajął stanowiska w tej bulwersującej sprawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Francja dostarczała Rosji broń w latach 2014-2020. Portal Disclose publikuje szczegółowe dane sprzętu, który trafił do Władimira Putina - Portal i.pl

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto