FESTIWAL TECH ART: Konferencja prasowa organizatorów i uczestników festiwalu różnorodności [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
W środę 8 maja organizatorzy i uczestnicy Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki/Wzornictwa/Technologii pn. Tech Art zorganizowali konferencje prasową, na której omówili idee i pomysły, jakie zamierzają propagować podczas tego wielkiego wydarzenia. Festiwal odbędzie się 6 lipca w Krotoszynie: w Muzeum Regionalnym, hali widowiskowej oraz na Rynku.

Ogólnopolski Festiwal Sztuki/Wzornictwa/Technologii pn. Tech Art to nowe wydarzenie, które ma propagować wśród mieszkańców naszego powiatu najnowsze trendy w technologiach, wzornictwie, dizajnie, ochronie środowiska i technikach maketingu. Nadrzędnym celem jest wypracowanie w perspektywie najbliższych lat rozpoznawalnej na świecie polskiej marki, kojarzącej się z innowacyjnością i technologiami przyszłości.
W konferencji prasowej, którą zorganizowano w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie wzięli udział m.in. naczelnik wydziału promocji i współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie Jacek Kępa, prezes Stowarzyszenia Klub Art Bartosz Blecha, inspektor ds. kultury i sportu Starostwa Powiatowego Waldemar Wronecki, prezes Naswoim sp. z o.o. Karolina Hełka, artystka i grafik Dominika Biadała, doradca terenowy Fundacji Czyste powietrze Agnieszka Ligocka, wizażystka i kosmetolog Martyna Szymczak oraz specjalistka ds. technik marketingu Karolina Maj.
Celem festiwalu Tech Art, według deklaracji organizatorów, jest pokazanie polskich najnowszych osiągnięć naukowych i artystycznych; podniesienie umiejętności i rozwinięcie warsztatu osób w danej dziedzinie sztuki lub nauki; podniesienie wartości lokalnych twórców i organizacji kulturalnych czy danie możliwości zaprezentowania efektów pracy uczestników festiwalu.
Na festiwalu zaprezentowany zostanie dorobek polskich artystów i twórców oraz pionierów w dziedzinach takich jak technologia, rysunek, malarstwo, rzeźba, grafika, design, fotografia, wzornictwo przemysłowe, techniki marketingu lub inżynieria finansowa. W tym czasie wystawionych zostanie ponad 200 prac z dziedziny fotografii, rysunków, obrazów, rzeźb, czy wynalazków i patentów.
– Wszystko zawdzięczamy technologii: to, w co się ubieramy, jak urządzamy dom i miejsca pracy i temu podobne. Chcemy docenić osoby, które tworzą tego typu udogodnienia, jak również pokazać, w jakim kierunku idzie nowoczesna technologia, jakie branże będą wypierane przez robotykę. To jest główny cel festiwalu Tech Art – wyjaśniał prezes Bartosz Blecha.
Z kolei Karolina Hełka zapewniła, że celem jej organizacji jest upowszechnienie darmowego ogrzewania słonecznego z wykorzystaniem fotowoltaiki: – Wcześniej sprzedawaliśmy marzenia, ale po latach trudów i upowszechniania nowej technologii grzewczej mamy już spektakularne efekty. Zauważamy, że w społeczeństwach zachodnich, w tym w polskim, następuje powolne odwracanie trendów, od konsumpcjonizmu do minimalizmu. My chcemy te trendy wzmocnić, prezentując i popularyzując nowe technologie ekologiczne.
Kolejni uczestnicy konferencji krótko opowiedzieli o swoich zainteresowaniach i propozycjach. I tak Dominika Biadała przekonywała, że nowoczesne wzornictwo (design) oraz grafika użytkowa powinny być na dużą skalę wykorzystywane w przestrzeni miejskiej. Agnieszka Ligocka z kolei podkreśliła, że konieczne jest udzielenie wsparcia finansowego dla tych mieszkańców terenów wiejskich, którzy decydują się na wymianę starych pieców na piece ekologiczne lub urządzenia fotowoltaiczne. Ona oraz jej współpracownicy wspierają mieszkańców wiedzą na temat pozyskiwania dofinansowania na wdrażanie technologii chroniących czyste powietrze (antysmogowych). Wreszcie Martyna Szymczak opowiadała o swojej pasji wizażystki i makijażystki, mogącej swoim klientkom zapewnić całkowitą metamorfozę za pomocą stosunkowo prostych technik, wykorzystujących jednak najnowsze osiągnięcia z dziedziny kosmetologii. – Makijaż jest dla mnie rodzajem sztuki użytkowej. Makijaż moim klientkom robię nawet 2 godziny, ale efekty przechodzą wszelkie oczekiwania. Wyciągam wszystkie atuty urody danej osoby – zapewniła.
Swoje uznanie dla dla uczestników festiwalu Tech Art wyraził insp. Jacek Kępa z Urzędu Miejskiego. – Nowe i fascynujące jest to, jak można połączyć tak odległe od siebie rzeczy, jak fotowoltaika, dizajn i kosmetologia. Warto te nowe trendy propagować, bo ważne są też wartości inne niż tylko pieniądze – przekonywał.
Na koniec konferencji prasowej poznaliśmy kulisy finansowe festiwalu. Okazuje się, że znalazł on wielkie uznanie w oczach krotoszyńskich włodarzy, o czym świadczy fakt wyasygnowania aż 1/4 miejskiego budżetu na kulturę na ten właśnie cel (15 tys. zł). Natomiast Starostwo Powiatowe przeznaczy na dofinansowanie festiwalu Tech Art cały swój budżet (7 tys. zł) zarezerwowany na krzewienie świadomości ekologicznej i promowanie nowych technologii. To wszystko zasługuje na najwyższe uznanie.

Tulia znowu w kwartecie i to jakim! Mlynkova zasila zespół!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie