EUROJACKPOT Niewyobrażalne jest tuż tuż

Artykuł sponsorowany
Nowa gra Eurojackpot jest w Polsce. W Krotoszynie też chętnie wypełniamy kupony. Losowanie już w piątek.

Rozmowa o Eurojackpot - nowej grze , dostępnej w Polsce z Arturem Wozińskim , dyrektotrem Oddziału Totalizatora Sportowego w Poznaniu

Tyle jeszcze nigdy w Polsce nie można było wygrać. Od dziś możemy robić zakłady w grze , w której można wygrać nawet 90 milionów euro.

To prawda. Polska jest 18 krajem Europy, w którym można grać w Eurojackpot. Gra funkcjonuje od 2012 roku w ramach międzynarodowego konsorcjum i jej cechą charakterystyczną są właśnie bardzo wysokie wygrane.

Jak wysokie?

Niewyobrażalnie. Maksymalna wygrana I stopnia może wynieść nawet 375 milionów złotych. Gwarantowana wygrana I stopnia to około 41, 7 miliona złotych. Jednak już wygrane II stopnia osiągają milionowe wartości. Generalnie w Eurojackpot jest aż 12 stopni wygranych. Prawdopodobieństwo jakiejkolwiek wygranej jest bardzo wysokie: to 1:26. Prawdopodobieństwo głównej wygranej to 1: 95,3 mln, ale szansa na wygraną II stopnia wynosi już 1:5,9 miliona czyli jest prawie dwa razy większa niż na trafienie „szóstki” w Lotto.

Jak zatem grać w Eurojackpot?

Oczywiście trzeba wykupić zakład (jeden lub więcej). Pojedynczy kosztuje 12,5 zł. W dalszej kolejności trzeba wytypować 5 liczb z 50 i 2 z 10. Można to zrobić samodzielnie lub skorzystać z chybił trafił. Potem pozostaje już tylko trzymać kciuki i czekać na losowanie.

Czy można od razu dokonać zakładów na kilka losowań?

Nie. Kupujemy kupon tylko na jedno najbliższe losowanie. Zasady Eurojackpot nie przewidują także zakładów systemowych czy innych rozwiązań zwiększających prawdopodobieństwo wygranej.

Zakłady można robić od dziś.

Do kiedy trzeba zdążyć, by kupon wziął udział w najbliższym losowaniu?

Do piątku do godziny 19. Losowanie odbywa się między godziną 20, a 21, ale nie jest transmitowane. W sobotę, od 6.30 rano można już obstawiać następne losowanie.

Gdzie losowane są liczby, które mogą całkowicie odmienić życie?

Losowanie odbywa się w Helsinkach. Przeprowadza ją fińska loteria Veikkaus Oy pod nadzorem przedstawiciela loterii oraz niezależnego obserwatora wyznaczonego przez Urząd ds. gier hazardowych Krajowej Rady Policji w Finlandii. Później do krajów- członków konsorcjum są przekazywane wyniki.

Jeśli w loterii uczestniczą obywatele w sumie 18 krajów Europy, szansa, że w Polsce padnie główna wygrana jest chyba dość niewielka.

Przeciwnie. Polacy stanowią aż 12 proc. populacji wszystkich krajów objętych grą. Ale szczęście wymyka się matematyce. Czesi przystąpili do Eurojackpota w październiku 2014 roku, a już w 2015 roku padła tam najwyższa możliwa wygrana: 90 milionów euro. W Polsce też taka kwota zdarzy się prędzej czy później.

Co się stanie jeśli przez kilka losowań nie padnie wygrana I stopnia? Jeśli grają obywatele 18 krajów Europy pula na wygrane może przekroczyć 90 mln euro. Można będzie zatem wygrać więcej?

Nie. 90 mln euro czyli 375 mln zł to maksymalny pułap wygranej I stopnia. Ale jeśli pula na wygrane będzie wyższa - pieniądze te będą powiększały kwoty wygranych II stopnia niezależnie od tego czy wygrana II stopnia padła czy nie. Gdy pula na wygrane II stopnia przekroczy 90 mln euro, nadwyżka przejdzie na wygrane niższego stopnia, ale takiego, w którym padły szczęśliwe liczby.

Loteria jest europejska. Czy wygrane będą wypłacane w złotówkach czy w euro?

Niższe wygrane będą oczywiście wypłacane w złotówkach, jednak w jakiej walucie odbiorą wygrane ci, którzy wygrają powyżej 10 milionów euro będzie zależało od nich. Wypłata będzie mogła nastąpić zarówno w euro, jak i w złotówkach.

Czy od wygranych trzeba będzie odprowadzić podatek?

Od tych do kwoty 2280 zł - wypłacanych bezpośrednio w kolekturach - nie. Jeśli ktoś wygra więcej będzie musiał zapłacić podatek wysokości 10 proc. Jednak nawet po jego odjęciu wygrane będą nadal niewyobrażalnie wysokie.

Rozmawiała:
Monika Kaczyńska

Dodaj ogłoszenie