Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Epidemia żółtaczki pokarmowej. 17 osób zakażonych w Ostrowie i Krotoszynie

Andrzej Kurzyński
Epidemia żółtaczki pokarmowej.17 osób zakażonych w Ostrowie i Krotoszynie
Epidemia żółtaczki pokarmowej.17 osób zakażonych w Ostrowie i Krotoszynie Grzegorz Mehring
Epidemia żółtaczki pokarmowej w południowej Wielkopolsce. 17 osób zostało zarażonych wirusowym zakażeniem wątroby typu A w Ostrowie i Krotoszynie. Chorzy trafili do szpitali w Kaliszu, Koninie i Poznaniu.

Epidemia żółtaczki pokarmowej zaczęła się 6 lutego. Wówczas ostrowski sanepid stwierdził pierwszy od lat w regionie przypadek zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A, czyli żółtaczkę pokarmową. Osobę zakażoną WZW typu A ujawniono w Krotoszynie. Następnie wirus ujawnił się na terenie powiatu ostrowskiego. Ostatni potwierdzony przypadek miał miejsce w sobotę, 15 kwietnia. Do dzisiaj stwierdzono w sumie 17 zakażeń (13 w Ostrowie Wielkopolskim i 4 na terenie powiatu krotoszyńskiego). Są to przede wszystkim osoby pracujące przy produkcji lub dystrybucji żywności.

Większość chorych trafiła na oddział zakaźny szpitala w Kaliszu. Najmłodszy z zakażonych 16-latek został hospitalizowany na oddziale w Koninie. Stan dwójki pacjentów był na tyle poważny, że musiały one trafić do szpitala klinicznego w Poznaniu.

- Obecnie możemy mówić o epidemii wirusa, z którym od lat nie mieliśmy do czynienia na naszym terenie - mówi Andrzej Biliński, szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowie Wielkopolskim.

Około setka osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi znajduje się jeszcze pod kontrolą lekarską. Nadzorem objęto jeden z większych zakładów produkujących żywność i kilka barów szybkiej obsługi.

- Przeprowadziliśmy też kontrole sklepów i barów. W kilku przypadkach ujawniliśmy rażące nieprawidłowości za co zostały wystawione mandaty - dodaje Andrzej Biliński.

Do zakażeń wirusem żółtaczki typu A najczęściej dochodzi poprzez spożycie wody (także w formie kostek lodu) zakażonej przez osoby wydalające wirus HAV z kałem, a nie poddaną skutecznym zabiegom dezynfekcyjnym oraz żywności, na przykład umytych w zakażonej wodzie warzyw lub owoców, ryb, czy owoców morza z wód zanieczyszczonych zakażonymi fekaliami.

Wirusowe zakażenie wątroby typu A może prowadzić nawet do śmierci. Objawy zakażenia początkowo mogą być podobne do grypy, jak złe samopoczucie i osłabienie, gorączka, brak apetytu, nudności i wymioty, ból brzucha, mięśni i stawów. Dopiero w dalszej kolejności pojawiają się świąd skóry, ciemniejsze zabarwienie moczu i odbarwiony stolec.

Pamiętajmy więc, aby myć ręce po wyjściu z toalety, a także przed przygotowywaniem posiłków.

Zobacz także: Karambole na A2

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto