Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

EKO: Sezon trucicieli oficjalnie został zainagurowany. Będą mandaty?!

Redakcja
arch. Truciciele
Facebookowa strona Truciciele z pow. krotoszyńskiego jest już dobrze znana mieszkańcom powiatu. To tam lądują zdjęcia zaśmieconych miejsc w powiecie, licznych porad ekologicznych, a jesienią i zimą dymiących kominów.

ZOBACZ GALERIĘ WASZYCH ZDJĘĆ NAJBARDZIEJ ZAŚMIECONYCH MIEJSC W POWIECIE

Temat smogu dość mocno jest eksponowany w tym roku przez wiele osób w tym również powiat i gminy. Nic w tym dziwnego, bowiem czyste powietrze powinno być priorytetem dla wszystkich mieszkańców. Stąd też zachęty w postaci dofinansowania wymiany pieców na te ekologiczne przyciągnęło spore grono chętnych.

Rok temu prawdziwą wojnę trucicielom wypowiedział też znany krotoszyński lekarz – Maciej Hoffmann, który na profilu facebookowym „Truciciele z pow. krotoszyńskiego” zachęca wszystkich mieszkańców do podsyłania zdjęć i filmów dymiących kominów, które zatruwają okolicznych mieszkańców. Profil przyjął się bardzo szybko, a chętnych ludzi – często z imion i nazwisk – demaskujących „trucicieli” nie brakuje.

ZOBACZ GALERIĘ Z WASZYCH ZDJĘĆ NAJBARDZIEJ ZADYMIONYCH MIEJSC W POWIECIE

Jak widać po ostatnich wpisach sezon trucicieli mamy w toku. W tym roku kontroli ma być znacznie więcej niż dotychczas. Szczególnie już wieczorami czuć, że do pieców trafia nie tylko legalny opał, ale i różnego rodzaju odpady. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy, że wrzucając je do pieca truje siebie, swoich najbliższych i sąsiadów.

Szkodliwe substancje najczęściej unoszą się i po czasie opadają w najbliższej okolicy. Alergia, częste zapalenie gardła, problemy z górnymi drogami oddechowymi mogą być konsekwencją spalania śmieci w przydomowych instalacjach grzewczych. To niestety dość powszechny proceder, który w myśl ustawy o odpadach jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny nawet do 500 zł. Jak to wygląda w praktyce?– Często nawet kie-dy z komina się mocno kopci i dochodzi do interwencji to na miejscu okazuje się, że spalany jest jednak węgiel. Tutaj co najwyżej możemy mówić o niewłaściwym spalaniu opału, ale z pewnością nie o spalaniu odpadów. Tak naprawdę problem jest jeden. My do dzisiaj, nie mamy żadnych norm jakości paliw stałych – mówi Waldemar Wujczyk, szef Straży Miejskiej w Krotoszynie. Jak dodaje, strażnicy wykonują swoje obowiązki służbowe w zakresie kontroli środowiska. Jeżeli byłoby to niemożliwe lub utrudnione to podlega to karze pozbawienia wolności do lat trzech.

ZOBACZ GALERIĘ Z WASZYCH ZDJĘĆ NAJBARDZIEJ ZADYMIONYCH MIEJSC W POWIECIE

– Nam taka historia się nie zdarzyła. Jest jednak problem kolejny. Przepisy środowiska zostały tak skonstruowane, że gospodarstwa domowe mogą być kontrolowane przez wszelkie organy tylko w godzinach do 22 i od 6 rano. Zmienia się jednak na lepsze, a dofinansowania na wymianę pieców w gminie już ograniczają spalanie odpadów – kończy Waldemar Wujczyk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto