Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Wszystkich Świętych, czyli wspominamy tych, którzy odeszli...

Marcin Szyndrowski
Arch. ŻK
W ostatnich dniach października w sklepowych witrynach i na tablicach ogłoszeniowych przy kościołach i cmentarzach pojawiało się sporo nekrologów. Więcej niż zwykle.

Dzień Wszystkich Świętych dla rodzin osób z tychże nekrologów jest czasem szczególnym. Więcej jest w nim łez niż zazwyczaj. Właściwie – zawsze tego dnia na czyjejś twarzy pojawiają się łzy. Smucą się nie tylko ci, którzy kogoś bliskiego stracili w ostatnich miesiącach. A przecież 1 listopada to tak naprawdę radosne święto. Wspominamy tych, którzy oglądają oblicze Boga, zasiadając wśród Jego świętych. Skoro tego dnia czcimy wszystkich świętych znanych i nieznanych z imienia – wierzymy, że wśród nich są i nasi najbliżsi zmarli.

Wielu spośród mieszkańców powiatu krotoszyńskiego pożegnało swoich najbliższych w minionych dwunastu miesiącach. Byli wśród nich zwykli ludzie, żyjący dla siebie, swojej rodziny. Ciężko pracujący na kawałek chleba. Pamięć o nich przechowywana jest w sercach tych, którzy ich kochali. A może też nikt nie będzie o nich pamiętał, jeśli umierali w samotności, opuszczeni przez przyjaciół.
Byli wśród nich także ci, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla lokalnej społeczności. Żegnaliśmy w tym roku wielu zasłużonych działaczy, społeczników, członków organizacji, byłych pracowników największych firm, urzędów.

Niedługo po ubiegłorocznym Święcie Zmarłych, 19 grudnia 2015 r. we Wrocławiu, zmarła w sędziwym wieku 92 lat Bożena Kalinowska – krotoszynianka harcerka, przymusowa robotnica w Nadrenii na pocz. lat 40. XX w. Była też absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie oraz Uniwersytetu Wrocławskiego. Była członkiem Szarych Szeregów i Armii Krajowej w stopniu porucznika (w chwili śmierci). Była żoną Eugeniusza Kalinowskiego, profesora Politechniki Wrocławskiej. Pracowała jako psycholog. Była również członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

11 stycznia 2016 r. w wieku prawie 101 lat w Krakowie zmarł Marian Kusza absolwent I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie i Uniwersytetu Poznańskiego. Był dyrektorem m.in. Liceum Pedagogicznego w Krotoszynie, Wojewódzkiej Szkoły Związków Zawodowych w Poznaniu, czy Centralnej Szkoły Kulturalno-Oświatowej Związków Zawodowych w Krakowie. Spisał dzieje krotoszyńskiego liceum im. H. Kołłątaja, które opublikował w Krotoszyńskim Orędowniku Powiatowym w 1936 r. oraz w samodzielnej pozycji w 2000 r. Był jedną z osób, które przeżyły nalot na pociąg ewakuacyjny w Kole w 1939 r.

14 stycznia 2016 r. w Krotoszynie zmarła w wieku 94 lat Janina Wybieralska. Była żoną Józefa Wybieralskiego, dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie w latach 1956-1970.
1 marca 2016 r. w Warszawie w wieku 81 lat zmarł prof. dr hab. Kazimierz Doktór. W młodości był piłkarzem w Klubie Sportowym „Kolejarz” Krotoszyn, a w latach 1957–1962 był bramkarzem w Legii Warszawa (w tamtych czasach trenerem był Kazimierz Górski). Był absolwentem Państwowego Liceum Pedagogicznego w Krotoszynie oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Był socjologiem i nauczycielem akademickim. Jako wykładowca związany był z Uniwersytetem Łódzkim, Uczelnią Warszawską im. Marii Skłodowskiej – Curie oraz z Akademią Humanistyczną im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku. Był promotorem ponad 20 doktorów i ponad 300 magistrów i licencjatów.

Dokładnie 1 kwietnia 2016 r. w Zdunach w wieku 76 lat zmarł Józef Walenczak. Z zawodu był ślusarzem jednak po przejściu na emeryturę był członkiem Niezależnego Krajowego Związku Zawodowego „Solidarność Weteranów Pracy” w Zdunach, a od 2010 r. był wiceprzewodniczącym związku. Od 2000 r. był również członkiem Zespołu i Kapeli „Senior” (które działa przy związku), a w latach 1957 – 1963 oraz od 1995 r. również Chóru „Harmonia” w Zdunach.

30 kwietnia w Tallahassee na Florydzie w wieku 76 lat zmarł prof. Harold Kroto. Urodził się jako Krotoschiner, jednak w 1955 r. jego ojciec zmienił nazwisko. Jego rodzina pochodziła z Południowej Wielkopolski (głównie z Bojanowa, które odwiedził w 2013 r.). W. 1996 r. otrzymał Nagrodę im. Alfreda Nobla w dziedzinie chemii (wspólnie z Robertem Curl i Richardem Smalley), a sześć lat później – Nagrodę Michaela Faradaya, a w 2005 r. – Medal Copleya. Otrzymał też tytuł Sir. W latach 2002-2004 przewodniczył Królewskiemu Towarzystwu Chemicznemu (Royal Chemical Society).

16 maja w wieku 86 lat w Bru-mmen zmarł z kolei Cees van der Weerden, Honorowy Obywatel Krotoszyna oraz Prezes Towarzystwa Przyjaźni Holendersko-Polskiej. W 1993 r. przyjechał on do nas z grupą holenderskich malarzy i odnowił budynek dawnego internatu Zespołu Szkół Specjalnych, a 3 lata później świetlicę i sypialnię tego gmachu. Był on jednym z inicjatorów integracji między Krotoszynem a holenderskim miastem Brummen.
25 lipca w Krotoszynie w wieku 69 lat zmarł Zygmunt Kozupa radny Rady Miejskiej w Krotoszynie w latach 2002 - 2010 z ramienia Forum Gospodarczego. Był on również przewodniczącym Komisji Rewizyjnej w latach 2002 – 2006.

27 sierpnia wieku 52 lat zmarła Maria Wygralak radna Rady Miejskiej w Krotoszynie w latach 2002 – 2006 i 2014 – 2016 z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, a także sołtys Bożacina w latach 2003 – 2016. Ponadto zasiadała w komisji ds. nazewnictwa ulic w Krotoszynie. 31 sierpnia w Sulmierzycach w wieku 51 lat zmarł Hieronim Woszczyński. Był on radnym Rady Miejskiej w Sulmierzycach z ramienia Platformy Obywatelskiej RP. Był on także przewodniczącym Rady Społecznej Muzeum Regionalnego Ziemi Sulmierzyckiej.

W Sierakowie w tym roku zmarła Danuta „Saga” Tomaszewska, absolwentka Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu oraz studentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Była uczestniczką zdunowskiego pleneru „Pogranicze kultur”. Związana była mocno ze Zdunami i historią Zdun. 21 września w wieku 43 lat zmarła Justyna Humbla. Była absolwentką Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz nauczycielką w krotoszyńskich placówkach m.in. w Szkole Podstawowej nr 7 im. Henryka Jordana i Szkole Podstawowej nr 8 im. Marii Skłodowskiej-Curie oraz w Gimnazjum nr 4 im. Henryka Sienkiewicza oraz Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Karola Libelta.

21 września w wieku 56 lat zmarł Zenon Musieliński, sołtys Staniewa w latach 2007 – 2016. Za jego kadencji udało się we wsi wprowadzić wiele ważnych zmian, które doceniali mieszkańcy Staniewa. Jako sołtys starał się zawsze integrować swoich mieszkańców. 29 września 2016 r. zmarł Hans Werner Gellner, Honorowy Obywatel Krotoszyna, wicedyrektor Gimnazjum im. Martina Butzera w niemieckim Dierdorfie, które współpracowało z I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.

Pożegnaliśmy również aktywną działaczkę dla ruchu seniorskiego w Rozdrażewie– Krystynę Przepierzyńską, którą Pan powołał do siebie w wieku 66 lat po ciężkiej chorobie. Pani Krystyna do końca była aktywną członkinią lokalnego chóru oraz współorganizatorką wielu ciekawych przedsięwzięć, gdzie aktywowała seniorów z młodym pokoleniem w ramach projektu „Łączymy Pokolenia”. Udało jej się to bardzo dobrze. Do dziś seniorzy wespół z młodymi razem organizują wiele ciekawych imprez.

Nagle odszedł również lubiany i ceniony w Kobylinie – Stanisław Frąckowiak. Miał 64 lata. Był wieloletnim komendantem miejsko – gminnym OSP w Kobylinie, byłym radnym, piłkarzem KS Piast Kobylin i trenerem drużyny młodzieżowej. Był człowiekiem niezwykle otwartym i przyjaznym, szczególnie dla młodzieży, której oferował bardzo wiele począwszy od integracyjnych spotkań po liczne wyjazdy, w tym również te zagraniczne.

Odeszło wiele osób... Wszystkie jednak znaczyły dla nas wiele. Dla nas – żyjących to kolejna lekcja. Jak naucza papież Franciszek: – Jeśli spojrzymy jedynie ludzkim okiem, to musimy powiedzieć, że ludzka egzystencja zmierza od życia do śmierci. Jezus obala tę perspektywę i stwierdza, że nasza pielgrzymka zmierza od śmierci do życia: pełni życia! (...) Życie wieczne jest innym życie (...) w innym wymiarze, w którym między innymi nie będzie już małżeństwa powiązanego z naszym istnieniem na tym świecie. Zmartwychwstali – mówi Jezus – będą jak aniołowie i będą żyć w innym stanie, którego obecnie nie możemy doświadczyć ani też nawet sobie wyobrazić. (...) Ponadto Jezus mówi, że „Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją”.

Warto o tym pamiętać odwiedzając groby naszych bliskich i zapalając znicze. Listopadowy czas zmusza bowiem nieuchronnie do refleksji nad naszym doczesnym życiem i poszukiwania odpowiedzi na podstawowe pytania: Kim jestem? I dokąd tak naprawdę zmierzam? Uświadamiając sobie kruchość naszego ludzkiego żywota warto się nad tym zastanowić.

*****

Źródło: TVN Meteo Active

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto