Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewniana droga w Łeknie została wybrana "Najważniejszym Odkryciem Archeologicznym" na rok 2023 w Polsce!

OPRAC.:
Alicja Tylkowska
Alicja Tylkowska
Drewniana droga w Łeknie została wybrana "Najważniejszym odkryciem Archeologicznym 2023" w Polsce!
Drewniana droga w Łeknie została wybrana "Najważniejszym odkryciem Archeologicznym 2023" w Polsce! Muzeum Regionalne w Wągrowcu
W sierpniu, 2023 roku, doszło do niesamowitego odkrycia - podczas prac remontowych na Rynku w Łeknie odkopano średniowieczny, drewniany trakt, mogący, jak wtedy twierdzono, pochodzić nawet z XV wieku. Obecnie to znalezisko zostało wybrane Najważniejszym Odkryciem Archeologicznym w Polsce na rok 2023!

W Łeknie, gm. Wągrowiec, podczas letnich prac remontowych w 2023 roku, w ramach zadania pn. „Przebudowa i zagospodarowanie rynku z układem komunikacyjnym w średniowiecznej części dawnego miasta Łekno” dokonano niezwykłego odkrycia. To drewniana droga, której pochodzenie datuje się na XV wiek.

W wyniku podjętych badań archeologicznych odsłonięto do tej pory i zadokumentowano 25-metrowy odcinek dawnej ulicy moszczonej drewnem. Pomimo tego, że trakt zalegał bardzo płytko (50-60 cm), zwraca uwagę bardzo dobry stan jego zachowania. Na podstawie zabytków odkrywanych w otoczeniu konstrukcji wstępnie datujemy ją na okres późnego średniowiecza, (XV wiek?). Ulica stanowiła główny trakt komunikacyjny średniowiecznego miasta wiodący od mostu na Nielbie, przez rynek, ku kościołowi farnemu.

- informowało wówczas Muzeum Regionalne w Wągrowcu

Najważniejsze Odkrycie Archeologiczne w Polsce 2023!

"Archeologia Żywa", to jedyne archeologiczne czasopismo popularnonaukowe w Polsce. Skierowane jest ono nie tylko dla archeologów, ale również pasjonatów tej nauki i specjalizacji pokrewnych. W zorganizowanym przez periodyk konkursie, odkryta w Łeknie droga, została wybrana "Najważniejszym Odkryciem Archeologicznym 2023" w Polsce!

Choć Łekno utraciło prawa miejskie w XIX wieku, to w średniowieczu było ważnym ośrodkiem targowym i administracyjnym na szlaku między Wielkopolską a Pomorzem. Najnowsze odkrycie jest świetnym na to dowodem, ale nie tylko pełni ono ważną rolę w budowaniu świadomości o lokalnej historii. Już teraz, odkryty fragment 25 metrów, jest jednym z najdłuższych odcinków średniowiecznych dróg, jakie dotąd udało się odkryć na terenie Polski. A jeśli tylko wstępne ustalenia się potwierdzą, to podejrzewamy, że przez bardzo długo nie uda się odkryć bardziej imponującej, średniowiecznej drogi.

- piszą dziennikarze czasopisma

Na jednym z odcinków odsłonięto aż 5 poziomów drewnianego moszczenia drogi!

Pomiędzy moszczeniem zalegała warstwa mierzwy.

To właśnie narastanie tej warstwy, składającej się z ziemi, wiórów, gałęzi, ścinków skór, fragmentów obuwia i odchodów zwierzęcych, co kilkanaście lat powodowała konieczność nadbudowywania kolejnych poziomów drogi.

- dodają muzealnicy

Na tę chwilę jest już seria datowań dendrochronologicznych

Badania w tym kierunku przeprowadzała Anna Elzanowska z zespołu Tomasza Ważnego, polskiego dendrologa, profesora dr hab. na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Wyniki badań wskazują, że drewno z drugiego poziomu (po najstarszym) ścięto w 1445 r., a więc rok po powtórnej lokacji miasta! Materiał na kolejny, trzeci poziom pozyskano w 1462 r. co wiąże się z inwestycjami miejskimi po zbrojnym zajeździe na miasto i zmianie jego właściciela.

- czytamy w informacji Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

Przypomnijmy, że odkrycia dokonano w Łeknie na trakcie od skrzyżowania ulic: Szkolnej, Polnej i Placu Powstańców Wielkopolskich. Remont starówki był również przyczyną znalezienia w ogrodzie, przy ul. Złotej, monety z czasów Jagiellońskich.
Obecnie trwają prace nad datowaniem najstarszego poziomu drogi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto