Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dokarmianie dzikich zwierząt nie zawsze potrzebne

ANNA JUSKOWIAK
Zima to okres, kiedy zwierzęta leśne mają trudności ze znalezieniem pokarmu. Z pomocą spieszą im ludzie. Czy dokarmianie jest zawsze korzystne dla zwierząt?

Dokarmianie nie zawsze jest aż tak potrzebne, jak mogłoby się wydawać. Masowe wykładanie pożywienia, szczególnie w niewłaściwym czasie, kiedy zwierzęta nie mają problemów z dostępem do niego, doprowadziło do tego, że wiele gatunków, szczególnie ptaków wodnych, zamiast podejmować instynktowną wędrówkę w cieplejsze rejony, pozostaje, przyzwyczajając się do pomocy człowieka.

Zobacz też: Zwróćmy uwagę na zwierzęta

Przykładem mogą być łabędzie nieme, kiedyś odlatujące, a obecnie coraz częściej pozostające w Polsce na zimę.
Zimą pracownicy Nadleśnictwa Krotoszyn sprawdzają, czy zwierzęta nie mają kłopotów z dostępem do jedzenia. Punkty, w których każdego roku wykładana jest żywność dla dzikich zwierząt, zawsze są zaopatrywane w czasie zimy.

Dzikie zwierzęta, aby zapewnić sobie energię i niezbędne składniki pokarmowe, muszą zjadać od kilku do kilkudziesięciu gatunków roślin. Buraki i siano są zbyt ubogie, aby zapewnić odpowiednią kondycję. Wykładanie siana w paśnikach przy temperaturze poniżej zera stopni Celsjusza może doprowadzić do odwodnienia organizmu, ponieważ ani sarna, ani jeleń nie potrafią zjadać śniegu dla zaspokojenia pragnienia. Przemrożone rośliny bulwowe (ziemniaki, buraki, marchew) powodują choroby układu pokarmowego.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto