Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do szpitala bez kolejki. Komu przysługuje takie prawo? Sprawdźcie koniecznie

Marta Żbikowska
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Karolina Misztal
Porady w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, leczenie szpitalne oraz usługi farmaceutyczne w aptekach – to bez kolejek należeć się będzie osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Dodatkowo będą one mogły bez limitów korzystać z rehabilitacji leczniczej, jeśli lekarz uzna to za konieczne.

Od 1 lipca wchodzi w życie ustawa wprowadzająca przywileje w dostępie do usług medycznych dla osób dorosłych ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Nie wiadomo, ilu niepełnosprawnych będzie mogło z nich skorzystać, bo nikt ich nie policzył.

– Sprawa, z którą będą borykać się ubezpieczone osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie to obowiązujące w naszym kraju różne formy orzeczeń – mówi Dobrochna Bubnowska, dyrektor I Oddziału ZUS w Poznaniu.

Dokumenty uprawniające do skorzystania z przywilejów wynikających z ustawy wydają obecnie różne podmioty, wśród nich są powiatowe i wojewódzkie komisje ds. orzekania o niepełnosprawności, ZUS, KRUS oraz komisje branżowe. Ustawa uwzględnia także orzeczenia wydane wiele lat temu, kiedy obowiązywały trzy grupy inwalidzkie. Niektóre osoby posiadają jednocześnie orzeczenia wydane przez różne instytucje. Zdarza się, że różne komisje inaczej oceniły stopień niepełnosprawności jednej osoby.

Zobacz też: Strajk pielęgniarek. Chcą 1000 zł podwyżki

(Źródło: TVN24)

O tym, czy posiadane potwierdzenie przysługującego uprawnienia jest wystarczające, można przekonać się podczas dni otwartych organizowanych w siedzibach NFZ w Poznaniu. 27 czerwca przy ul. Grunwaldzkiej 158 oraz Piekary 14/15, w godzinach od 8 do 17, pracownicy funduszu będą informować pacjentów i opiekunów osób niepełnosprawnych o zmianach wynikających z ustawy.

– Spotykamy się także z przedstawicielami placówek, do których zgłaszać się będą osoby niepełnosprawne, aby pomóc im przygotować się na nową sytuację – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Na nielimitowaną rehabilitację osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności wielkopolski oddział NFZ przeznaczył w trzecim kwartale tego roku dodatkowe pieniądze. To prawie 18 milionów złotych.

– Wysokość pieniędzy zależeć będzie od liczby wykonanych świadczeń – mówi Agnieszka Pachciarz i przekonuje, że wielkopolskie placówki mają potencjał, aby przyjmować dodatkowych pacjentów bez limitów. – Przekazane na ten cel pieniądze sprawią, że powinno to odbyć się bez uszczerbku dla pozostałych pacjentów, którzy będą przyjmowani na dotychczasowych zasadach – mówi Pachciarz. - Przeanalizowaliśmy także tak zwane białe plamy w dostępie do świadczeń i tam, gdzie brakowało usług rehabilitacyjnych, ogłosiliśmy konkursy uzupełniające. Na sfinansowanie tych świadczeń przeznaczyliśmy 650 tys. złotych.

Według nowej ustawy, zniesione zostają także limity czasowe na wyroby medyczne. Z zakupem pieluchomajtek czy wózka inwalidzkiego dla niepełnosprawnej osoby nie trzeba będzie czekać. Do tej pory, wyroby medyczne przysługiwały na wyznaczony okres. Teraz, będą one dostępne zgodnie z zapotrzebowaniem i ze wskazaniami medycznymi, jeśli potwierdzi to lekarz.

POLECAMY:

Test gwary poznańskiej

MŚ: Szybki test dla kibiców

Stary Poznań na zdjęciach!

Najgłupsze odpowiedzi z teleturniejów

Wszystko o Lechu Poznań

Piękne hostessy z Motor Show

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto