Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla nich życie nie było najważniejszą wartością - Apel pamięci ofiar II wojny światowej w I LO [ZDJĘCIA+FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W piątek, 27 kwietnia 2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie odbył się apel pamięci ku czci absolwentów i profesorów, ofiar II wojny światowej. -Dla nich życie nie było najważniejszą wartością. Najważniejszą wartością dla nich była niepodległa Polska - tłumaczył historyk Paweł Hadrych.

W piątek, 27 kwietnia 2018 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, jak co roku odbył się apel pamięci ku czci absolwentów i profesorów z Gimnazjum im. Hugona Kołłątaja (przedwojennego poprzednika dzisiejszego liceum), ofiar II wojny światowej.

Młodzież tłumnie zebrała się na tym wydarzeniu, bowiem pamięta o losach absolwentów i nauczycieli, którzy uczyli się i nauczali w murach tej samej szkoły.

Uroczystość odbyła się w holu szkoły, w którym znajduje się tablica z nazwiskami ofiar II wojny światowej. Uroczystość poprowadził historyk Paweł Hadrych. Później odśpiewano Hymn Polski.

–Nieodłączną tradycją naszej szkoły jest spotkanie przed tablicą upamiętniającą absolwentów i profesorów, którzy stracili życie w czasie II wojny światowej. Dla nich życie nie było najważniejszą wartością. Najważniejszą wartością dla nich była niepodległa Polska. Mówię o tym, dlatego, że w tym roku obchodzić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycją starożytnych Rzymian było budowanie grobowców, przy wjeździe do miast. Był to komunikat dla przyjeżdżających: „Poznajcie najpierw naszych przodków”. Tak samo jest w dzisiejszym „Kołłątaju”. Tablica pamięci mówi o tych, którzy nie szczędzili wysiłku aby rozwijać talent, aby Ojczyzna była stała, ale też nie szczędzili swego życia – tłumaczył zebranym uczniom historyk i nauczyciel w I Liceum Ogólnokształcących im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Paweł Hadrych.

Następnie dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie, Elżbieta Płóciennik, wraz z przedstawicielami maturzystów, którzy tego akurat dnia kończyli naukę w szkole, złożyli wiązankę kwiatów i znicze pod wspomnianą tablicą z nazwiskami.

Po złożeniu kwiatów i zniczy, Paweł Hadrych odczytał apel, wspominając o każdym poległym “kołłątajowcu”.

Lista miejsc, w których zginęli jest na prawdę spora. Ginęli oni podczas kampanii wrześniowej, na frontach II wojny światowej, zarówno wschodnich i zachodnich, w niemieckich obozach koncentracyjnych, sowieckich miejscach kaźni, a także jako cywile rozstrzeliwani.

-Niech na zawsze w naszej pamięci pozostaną imiona i czyny krotoszyńskich „kołłątajowców”, którzy w walce o słuszną sprawę o wolność narodu i Ojczyzny, oddali wszystkie swe czyny i życie. Niech spoczywają w pokoju - tłumaczył zebranej młodzieży historyk Paweł Hadrych. Później uczestnicy razem odśpiewali Rotę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto