Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla ciebie to kilkadziesiąt sekund dobrej zabawy, a dla nich wielogodzinna trauma

Adrian Femiak
Adrian Femiak
Łukasz Cichy
Co roku wiele środowisk, miłośników oraz właścicieli zwierząt apeluje o to, aby wstrzymać się w nos sylwestrową, od wysyłania w niebo sztucznych ogni i fajerwerków. Huk i hałas który niosą za sobą, ma negatywny wpływ na zwierzęta. Jak pomóc przetrwać sylwestrowy stres naszemu „przyjacielowi”?

Mówiąc o negatywnym wpływie fajerwerków na zwierzęta zazwyczaj mamy na myśli nasze domowe czworonogi a szczególnie psy, bowiem koty, świnki morskie czy króliki, są zdecydowanie bardziej odporne na hałas.

Kilka dobry porad by pomóc „przyjacielowi”

W jaki sposób można jednak zminimalizować sylwestrowy stres naszemu zwierzakowi?

  • można rozważyć wyjazd z psem poza miasto, gdzie fajerwerków będzie mniej, bądź wcale ich nie będzie
  • wskazane jest zasłonięcie okien, bowiem reakcję lękowe mogą być związane nie tylko z hałasem, ale także z błyskami sztucznych ogni
  • możemy systematycznie podgłaśniać telewizor lub radio, aby huk petard był niejako w tle
  • dobrze jest zająć psa intensywną zabawą, aby nie miał czasu na nasłuchiwanie
  • niektóre psy bezpiecznie czują się w tzw, kryjówce, a więc pod stołem czy krzesłem, dlatego warto tam rozłożyć np. koc czy poduszki
  • zrezygnujmy ze spacerów w czasie kiedy sylwestrowego hałasu jest najwięcej
  • będąc na zewnątrz nie powinniśmy psa spuszczać ze smyczy, nagły wystrzał często sprawia, że pies często ucieka i niejednokrotnie ginie później pod kołami przejeżdżającego auta
  • możemy także wspomóc się środkami farmakologicznymi, róbmy to jednak po wcześniejszej konsultacji z weterynarzem

- Chciałbym jednak zwrócić uwagę na to, że zdecydowanie większe żniwo fajerwerki zbierają wśród zwierząt dziko żyjących, a zwłaszcza wśród ptaków. Najnowsze badana wskazują na to, że podczas sylwestrowych nocy giną, przede wszystkim w miastach, tysiące ptaków, które – spłoszone hukiem wystrzałów – rozbijają się o elewacje budynków, wiaty czy przystanki – zwraca uwagę Szymon Bogucki, doktor nauk weterynaryjnych z Ostrowskiego Centrum Weterynaryjnego.

Spłoszone zwierzę może spowodować kolizję drogową

O negatywnych skutkach hałasu i światła, wywołanego odpalanymi fajerwerkami, na samopoczucie zwierząt leśnych czy ptaków, mówią również leśnicy.

- Zwierzęta leśne posiadają zmysł słuchu znacznie lepiej rozwinięty niż ludzie, rejestrując dźwięki napływające ze znacznych odległości. Odpalania sztucznych ogni wywołują u zwierząt dezorientację oraz gwałtowne zwiększenie poziomu stresu. Zwierzęta słysząc odgłosy wystrzałów dochodzące z różnych kierunków oraz nagłe zmiany rozświetlenia otaczającej przestrzeni nie potrafią określić kierunku ucieczki. Często biegną na oślep, przed siebie. Kanonada dobiegająca z każdej strony świata powoduje u nich brak poczucia bezpieczeństwa, zwierzęta nie potrafią znaleźć schronienia – zwraca uwagę Bartosz Kulawinek z Nadleśnictwa Antonin.

Fajerwerki zagrażają szczególnie zwierzętom zamieszkującym tereny leśne poprzecinane terenami zurbanizowanymi oraz trasami komunikacji samochodowej i kolejowej.

- Spłoszone zwierzęta mogą powodować kolizje drogowe, co kończy się niejednokrotnie dla obu stron tragicznie. Wystraszone zwierzęta mogą rozbijać się o ogrodzenia i płoty oraz wbiegać na ludzkie posesje, nie mogąc znaleźć wyjścia. Częstokroć dochodzi do zranień, a nawet śmierci danego osobnika – wskazuje leśnik.

Kolejnym negatywnym skutkiem użytkowania fajerwerków jest rozdzielanie osobników żyjących w grupach rodzinnych np. jeleni, dzików czy wilków.

- Zwierzęta słysząc nagły, intensywny hałas uciekają w popłochu w różnych kierunkach, często na znaczne odległości, co znacząco utrudnia odnalezienie się poszczególnych osobników. Zwierzęta migrują w rytmie dobowym, stałymi, znanymi sobie trasami w poszukiwaniu pożywienia, z dziennych ostoi – mateczników do miejsc żerowania. Hałas pochodzący z odpalanych fajerwerków istotnie zaburza ten porządek. Grupą zwierząt niezwykle narażoną na szkodliwe działanie fajerwerków są ptaki, ponieważ spłoszone, pod wpływem stresu dodatkowo zdezorientowane ciemnością, rozbijają się o różne przeszkody terenowe. Znanych jest wiele przypadków zderzeń z budynkami, gdzie największym zagrożeniem są okna, odbijające obraz otoczenia – wyjaśnia Bartosz Kulawinek.

Podsumowując, hałas i rozbłyski światła wywołane odpalaniem fajerwerków mają bardzo szkodliwy wpływ na zwierzęta leśne, dlatego w miarę możliwości unikajmy odpalania fajerwerków. Jeśli już to robimy, to z dala od terenów leśnych i takich, w których widywane są zwierzęta. Dodatkowo starajmy się nie robić tego codziennie o różnych porach, przełom roku będzie wystarczającą chwilą. Musimy dać szansę zwierzętom na obniżenie poziomu stresu i powrót do normalności.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dla ciebie to kilkadziesiąt sekund dobrej zabawy, a dla nich wielogodzinna trauma - Ostrów Wielkopolski Nasze Miasto

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto