Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Delta, najnowszy wariant koronawirusa rozlewa się po świecie. Blokady w Australii, Izrael wraca do maseczek

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
STEVEN SAPHORE/AFP/East News
Już w ponad 90 krajach na całym świecie stwierdzono przypadki Delty, najnowszego i najgroźniejszego wariantu koronawirusa. Zamiast luzować wiele krajów wraca do restrykcji i ograniczeń.

Rozprzestrzenianie się już w tempie globalnym Delty, najnowszego wariantu koronawirusa powodującego COVID-19, to oznaka, że wyścig między szczepieniami a wirusem może przechylić się na korzyść tego drugiego. Sytuację może zmienić tylko przyspieszenie akcji szczepień i zachowanie przez ludzi środków ostrożności, twierdzą naukowcy.

Wariant Delta, po raz pierwszy wykryty w Indiach, został zidentyfikowany już w 92 krajach na całym świecie i jest uważany przez badaczy za „najlepszy” szczep wywołujący COVID-19, z jego zwiększoną zdolnością do zakażania ludzi.

Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, gdzie Delta odpowiada już za 99 proc. nowych przypadków Covida, sugerują, że jest on o około 60 proc. bardziej zaraźliwy niż wariant Alpha, który wcześniej dominował. Może być on również związany z większym ryzykiem hospitalizacji i bar-dziej odporny na szczepionki, szczególnie dla tych, którzy przyjęli tylko jedną dawkę.

To jest problem polegający na opieraniu wszystkiego na szczepieniach, dopóki nie osiągnie się progu odporności zbiorowej populacji – mówi dr Stephen Griffin, wirusolog i profesor Uniwersytetu w Leeds. To tylko mówi o tym, że musimy ograniczać nowe przypadki zakażeń i w tym czasie zwiększać liczbę szczepień.

Wezwania do zachowania ostrożności pojawiają się w czasie, gdy w Australii ustalono, jak bardzo łatwo i szybko Delta może się rozprzestrzeniać. Opierając się na nagraniach z kamer monitoringu, pracownicy służby zdrowia sądzą, że do zakażeń dochodzi w „przerażająco ulotnych” spotkaniach trwających od 5 do 10 sekund między ludźmi przechodzącymi obok siebie w centrum handlowym w Sydney.

W tym czasie w mieście nie było nakazu noszenia maseczek ochronnych, a osoby zakażone Deltą nie były zaszczepione przeciwko COVID-19. Tylko około 5 proc. populacji Australii otrzymało dwie dawki. Sydney i niektóre okolice objęte są teraz ścisłą dwutygodniową blokadą, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się wariantu Delta.

Oczywiste jest, że Delta ma przewagę, jeśli chodzi o jego transmisję, ale naukowcy nie ustalili jeszcze, dlaczego tak się dzieje. Prof. Catherine Noakes, ekspertka ds. infekcji na Uniwersytecie w Leeds, jest zdania, że o zakażeniu może zdecydować dosłownie przypadek, kilkusekundowe przebywanie w pobliżu zakażonego.

Światowa Organizacja Zdrowia wzywa nawet w pełni zaszczepione osoby do zachowania środków ostrożności poprzez noszenie maseczek ochronnych, utrzymywanie dystansu społecznego oraz stosowanie innych nakazów mających powstrzymać roznoszenie koronawirusa.

Izrael, gdzie 55 proc. populacji zostało w pełni zaszczepionych, znów wraca do maseczek, aby powstrzymać gwałtowny wzrost nowych przypadków Delty zaledwie 10 dni po zniesieniu obowiązku noszenia masek. Zakażenia ostatnio wzrosły czterokrotnie i są one przypisywane epidemiom, do których doszło w dwóch szkołach. Dlatego szczepienia rozszerzono na 12-15-latków, ale niestety zainteresowanie w tej grupie wiekowej jest niskie.

Wzrost liczby zakażeń w Izraelu nie przełożył się jeszcze na wzrost przyjęć do szpitali i zgonów, więc prawdopodobnie będzie to działanie czysto zapobiegawcze, mówi Noakes.

Wirus krąży w społeczeństwie i nawet jeśli nie wywołuje dużej liczby zgonów, to jest sprawcą wiele zakłóceń życia, ludzi zmuszonych do izolowania się, są wreszcie zachorowania – dodaje Noakes.

Zdaniem naukowców idealny scenariusz jest taki, że budujemy ścianę szczepionkową, nim zostaniemy narażeni na nowe warianty zarazy, bo to oznacza, że nawet jeśli wybuchnie na nowo epidemia, będzie mało osób, które są podatne, aby R [liczba reprodukcji wirusa] nigdy nie przekroczyła 1, tym samym nie będzie wzrostu zarazy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Delta, najnowszy wariant koronawirusa rozlewa się po świecie. Blokady w Australii, Izrael wraca do maseczek - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto