Czy Rada Powiatu i samorządy gminne przyjmą Kartę Praw Rodziny? Tego domaga się klub PiS-u [ZDJĘCIA]

Redakcja
Poseł dr Jan Mosiński gościł w czwartek, 22 sierpnia razem z radnymi Rady Powiatu Krotoszyńskiego Grzegorzem Królem i Andrzejem Skrzypczakiem na konferencji prasowej poświęconej Karcie Praw Rodziny.

Spotkanie rozpoczął poseł Jan Mosiński. -Z całym szacunkiem dla różnorodności myśli i idei, ale niestety jesteśmy w jakiś sposób świadkami ofensywy środowisk związanych z ideą LGBT i gender. Ja, co do osób nie mam zastrzeżeń, żeby była jasność, dobrze wybrzmiało i żeby było dobrze zrozumiałe. Natomiast mam zastrzeżenia i o ich będę zawsze mówił, nie tylko słowem, ale też postawą, jeśli chodzi o ideę LGBT i gender, jako szkodliwe dla polskich rodzin i młodzieży. No i padł pomysł, aby przybliżyć Polakom - z małej ojczyzny, czyli Krotoszyna i powiatu krotoszyńskiego - założenia Karty Praw Rodziny Stolicy Apostolskiej, która powstała na zlecenie Jana Pawła II, wówczas papieża, a obecnie świętego, jako dokumenty uniwersalny pokazujący też tę aksjologię. Zestaw wartości, który legł u podstaw stworzenia karty. Rodzina jest w centrum. Rodzina jest też w centrum rządów Prawa i Sprawiedliwości, zarówno pani premier Beaty Szydło, jak i pana premiera Mateusza Morawieckiego. I ten paradygmat i kierunek jest utrzymywany poprzez różnego rodzaju programy prorodzinne i prospołeczne. Nie o tym jednak chcemy dzisiaj rozmawiać. Pan przewodniczący zaproponował, aby tę kartę przybliżyć, żeby ją niejako odtworzyć, wydrukować, przekazać. I tak dyskutując kolejnym razem wpadliśmy na pomysł, aby zorganizować konferencję, żeby przyjechali ludzie z zewnątrz, żeby o tej Karcie Praw Rodziny opowiedzieć – tłumaczył poseł na Sejm RP Jan Mosiński.

Konferencja pn. „Rodzina i samorząd w edukacji dzieci i młodzieży" odbędzie się 6 września o godz. 17:00 w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Krotoszynie.

-Według karty praw, jak sama nazwa mówi, rodzina ma zestaw system pewnych praw, jak chociażby płaca rodzinna, oczywiście ogólnie, ale ona jest odzwierciedlana w różnych programach Prawa i Sprawiedliwości, jak i różnego rodzaju transferach finansowych, czy w kwestiach płacy minimalnej, która rośnie dynamicznie od kilku lat, jak i stawki godzinowej, która jest zagwarantowana poprzez umowy cywilno-prawne. To wpisuje się w te płace rodzinne. I powstał projekt konferencji, na którą przyjadą prelegenci główni – mówił poseł Jan Mosiński.

Dodał również, że spiritus movens całego przedsięwzięcia jest Grzegorz Król. Mówił również, że wierzy, iż karta trafi nie tylko „pod strzechy”, ale również do polityków, aby budować relacje na przyszłość.

-Nie uważam, że w życiu są przypadki. Pomysł narodził się 26 maja będąc na pielgrzymce samorządowców w Częstochowie. Klimat był odpowiedni i przyszła taka myśl, że należałoby coś zrobić dla rodzin. Nie tylko, żeby być przeciwko czemuś, jak cała ta kampania LGBT, ale żeby być za czymś. Bo to jest ważniejsze, żeby być ku dobremu, a nie walczyć z kimś tam. Dlatego powstał pomysł tej Karty Praw Rodziny. Kartę zaproponował jeden z prelegentów, który będzie u nas gościł 6 września – ks. Kazimierz Kurek, salezjanin. Na różnych spotkaniach mówił, że taka karta istnieje i funkcjonuje. Sejm ją przyjął w zeszłym. Ona funkcjonuje przez kilka lat, więc to był bardzo dobry pomysł, żeby ją przybliżyć sobie, jak również rodzinom, które są u nas w powiecie. Kolejnym krokiem było wydrukować prawie 5 tys. egzemplarzy tej karty. Karta trafiła do wszystkich rodzin w gminach Rozdrażew i Koźmin Wielkopolski. Nie ukrywam. Jest to po prostu mój okręg wyborczy i to są moi wyborcy, więc taki był kierunek. Kolejnym etapem było wyjście dla społeczeństwa i jest ta konferencja, którą planujemy na 6 września – tłumaczył Grzegorz Król.

W konferencji udział wezmą Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej miasta Bełchatowa Ewa Skorupa oraz ks. dr Kazimierz Kurek, salezjanin.
-Jeżeli chodzi o tę Kartę Praw Rodziny, to zamierzamy na najbliższej sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego jeszcze w tym miesiącu w imieniu całego klubu Prawa i Sprawiedliwości, zgłosić to jako wniosek. Chcemy, żeby przez Radę Powiatu projekt uchwały został przyjęty Chcemy to przedłożyć w tym miesiącu, aby rada powiatu i zarząd powiatu miał czas zapoznać się z kartą, a także żeby ta karta została przyjęta na wrześniowej sesji. Oprócz tego zamierzamy też jako środowisko PiS-u i klub przy radzie powiatu, wystąpić też do samorządów gminnych, czyli do wszystkich sześciu rad miejskich, czy gmin, o podobne przyjęcie tego nie tylko na szczeblu powiatowym, ale również na szczeblu rad gmin – tłumaczył Andrzej Skrzypczak

-Ta karta nie ma mocy prawnej, bo tu nie ma żadnych paragrafów, czy sankcji, ale ma pokazywać, że radni, którzy przyjmą tę kartę, zachowują pewien system wartości, że działamy w obrębie pewnego systemu wartości, który jest dla nas ważny. My, jako radni chcemy pokazać, że rodziny, które powierzają swoje dzieci szkołom, to te rodziny i dzieci mają się czuć bezpiecznie, a my jako radni, powinniśmy to bezpieczeństwo im zapewnić. To jest nasza rola, żeby te dzieci były bezpieczne również w tej sferze edukacyjnej – dodał Grzegorz Król.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Kolejna wrzutka tematyczna by wygrać wybory, Ja się pytam dlaczego dopiero dziś poseł się nad tym pochyla ?
G
Gość
Rozumiem że jeżeli Pan poseł chce wydrukować prawie 5 000 tych kart to za druk i roznoszenie płaci z własnych pieniędzy, w końcu to jego marzenie, a nie mieszkańców.
Dodaj ogłoszenie