Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy powstanie w Krotoszynie Rada Mężczyzn? Burmistrz komentuje: „Wszystko jest sfeminizowane. My jesteśmy już mniejszości"

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Czy powstanie Krotoszyńska Rada Mężczyzn? Nikt dotąd wniosku nie złożył
Czy powstanie Krotoszyńska Rada Mężczyzn? Nikt dotąd wniosku nie złożył Łukasz Cichy
Burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek odniósł się do pomysłu powołania Krotoszyńskiej Rady Kobiet podczas Dnia Kobiet, które zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich z Jasnego Pola.

Impreza odbyła się w sobotę, 2 marca w restauracji "U Bielawnego" w Krotoszynie. Podczas składania życzeń burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek powiedział, że na wniosek zewnętrzny, powoła Krotoszyńską Radę Kobiet.

Rada ma składać się z 11 pań, z których 5 powołał burmistrz, a 6 miało zostać zgłoszonych do końca lutego.

Wniosek złożyła 17 listopada 2023 r. przewodnicząca Regionu Wielkopolskiego i Koła w Krotoszynie Stowarzyszenia Polska 2050 Magdalena Paszyn.

W tej sprawie odbyło się 14 lutego spotkanie. Po wrzuceniu zdjęć na stronę miejską wylała się cała fala komentarzy o brak udziału wnioskodawczyni w tym spotkaniu.

Dwa dni później, 16 lutego odbyło się kolejne spotkanie, podczas którego burmistrz Krotoszyna wręczył nominacje.

Do Krotoszyńskiej Rady Kobiet z nominacji burmistrza Krotoszyna weszły:

  • Agnieszka Bujakiewicz - kierownik Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie
  • Roksana Dziedzina - przewodnicząca Młodzieżowej Rady Kobiet
  • Maria Kaczyńska - przewodnicząca Oddziału Rejonowego Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Krotoszynie
  • Aleksandra Leja, członek zarządu Koła Gospodyń Wiejskich w Kobiernie, członek Rady Sołeckiej w Kobiernie, prezes Fundacji Progressus, członkini zespołu Kobierzanki
  • Magdalena Paszyn - wnioskodawczyni utworzenia Krotoszyńskiej Rady Kobiet, przewodnicząca Zarządu Wielkopolski i Koła Powiatowego w Krotoszynie Stowarzyszenia Polska 2050

„Wszystko jest sfeminizowane. My jesteśmy już mniejszości"

Burmistrz podczas składania życzeń paniom z Koła Gospodyń Wiejskich z Jasnego Pola odniósł się do pomysłu powołania Krotoszyńskiej Rady Kobiet. Trzeba oczywiście zaznaczyć, że komentarz burmistrza był w jego humorystycznym stylu.

- Jak panie to przedstawiały to nasunęła mi się taka refleksja, że może byłaby potrzebna rada mężczyzn? [śmiech] Jeżeli chodzi o gminę Krotoszyn, to nie wiem czy słowo „dopieszczone" jest właściwym, ale wydaje mi się, że jeżeli chodzi o panie to patrząc na sołtysów, bardzo dużo jest pań, które są sołtysami, dyrektorów szkół, urzędy... Wszystko jest sfeminizowane. My jesteśmy już mniejszości. Ledwo dychamy czasami, ale wniosku nie było - mówił burmistrz Franciszek Marszałek.

- To nie znaczy, że są dopieszczone - wtrącił wicestarosta Paweł Radojewski.

- Cofam słowo „dopieszczone", ale staramy się, aby paniom żyło się dobrze - dodał Franciszek Marszałek.

Sprawdziliśmy. We władzach Krotoszyna sekretarzem jest kobieta. Na czele Rady Miejskiej w Krotoszynie również stoi kobieta. Na 21 osób w tej radzie znajdują się 4 kobiety, lecz to gremium jest wybieralne. Na 8 wydziałów Urzędu Miejskiego w Krotoszynie kobiety kierują aż 5 wydziałami. Ponadto kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego również jest kobieta. Patrząc na kadencję 2019-2024: w Krotoszynie jest 9 Rad Osiedli. Przewodniczącymi są 3 kobiety, jest to funkcja wybieralna. Na 29 sołectw w gminie Krotoszyn, a warto zaznaczyć, że są to również funkcje wybieralne, sołtyskami jest 16 kobiet. W gminie Krotoszyn jest 5 przedszkoli zarządzanych przez Urząd Miejski. Dyrektorkami wszystkich przedszkoli są kobiety. 15 szkołami podstawowymi kieruje aż 12 kobiet.

Czy powstanie Krotoszyńska Rada Mężczyzn? Wystarczy tylko wniosek?

Zapytaliśmy o komentarz inicjatorkę powołania Krotoszyńskiej Rady Kobiet Magdalenę Paszyn.

- Bardzo się cieszę z chęci zaktywizowania się pana burmistrza w akcję oddolne i docenianie tychże. Coraz bardziej jestem utwierdzona, że tego typu zaangażowanie społeczne jest panu burmistrzowi na rękę, więc jestem skora złożyć wniosek z konkretną argumentacją o powołanie w Krotoszynie rady mężczyzn, ale zdecydowanie nie po to, by dopieszczać pana burmistrza, ani by burmistrz dopieszczał innych panów, ale po to, by mniejszość poczuła się równouprawniona. 10 marca przypada Dzień Mężczyzn. To świetna okoliczność, by zaktywizować panów do działania na rzecz mężczyzn i pana burmistrza do ogłoszenia chęci powołania takiego gremium. W tej kwestii będzie zdecydowanym prekursorem niesienia idei dopieszczania panów w całym kraju - skomentowała temat Magdalena Paszyn.

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto