Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy powiat krotoszyński dołoży się do budowy muzeum Powstania Wielkopolskiego?

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Grzegorz Król podczas obchodów 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Rozdrażewie
Grzegorz Król podczas obchodów 103. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Rozdrażewie Łukasz Cichy
Na ostatniej sesji Rady Powiatu Krotoszyńskiego radny Grzegorz Król złożył wniosek o wsparcie finansowe budowy muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

Przypomnijmy, że 23 listopada prezydent RP podpisał ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego, a niedawno Ministerstwo Kultury zadeklarowało przeznaczenie 150 mln zł, czyli 50 proc. inwestycji na budowę Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Grzegorz Król w piśmie argumentował, iż licząc, że budowa rozpocznie się w 2022 r. i potrwa 3 lata samorząd jest w stanie zaangażować swoje środki w to przedsięwzięcie. Radny twierdził również, że powiat krotoszyński byłby przykładem dla innych samorządów Wielkopolski we wspólnym budowaniu miejsca pamięci o naszych bohaterach.

- Jeśli chcemy, aby informacja o naszych bohaterach znalazła się w tym muzeum, to warto by dołożyć swoją cegiełkę, inwestycja ma trwać z trzy lata, wiec nie musi być to kwota z tegorocznego budżetu. Może wystarczy deklaracja. I nawet nie chodzi o wielkie kwoty. Liczy się skala. Gdyby naszym śladem poszły inne powiaty i gminy, to z pewnością można by wtedy powiedzieć, że to jest nasze muzeum o naszych Bohaterach - poinformował nas Grzegorz Król, radny Rady Powiatu Krotoszyńskiego.

Po złożeniu wniosku głos zabrał przewodniczący Rady Powiatu Krotoszyńskiego Juliusz Poczta.

- Popieram pana głos i chciałbym od siebie dodać, że należałoby nie zapomnieć o upamiętnieniu naszych bohaterów. Tu, walczących na naszej ziemi. Mamy szaniec powstańczy na Borownicy, który powstał z inicjatywy wielkiego znawcy regionu, muzealnika p. prof. Ławniczaka i młodzieży licealnej. I jak dotąd nie doczekał się on rozbudowy, żeby to było większym monumentem, żeby to było wspanialsze. Jest to tylko kopczyk kamieni, który moim zdaniem nie oddaje chwały bohaterom i myślę, że należałoby wspólnie z samorządem Zdun pomyśleć o tym, aby rozbudować, przebudować lub stworzyć piękniejszą pamiątkę, aby ci którzy tam walczyli i ginęli, mogli być lepiej uhonorowani - powiedział Juliusz Poczta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto