Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CYFROWO: Szóstoklasiści z SP1 w Koźminie realizowali program wspierany przez firmę Google [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
Projekt pn. Mądrzy cyfrowi realizowany był w formie warsztatów w okresie ferii zimowych. teraz przez 6 tygodni trwać będzie stworzenie na bazie zdobytej wiedzy projektów społecznych
Projekt pn. Mądrzy cyfrowi realizowany był w formie warsztatów w okresie ferii zimowych. teraz przez 6 tygodni trwać będzie stworzenie na bazie zdobytej wiedzy projektów społecznych SP nr 1 w Koźminie Wlkp.
W pierwszym tygodniu ferii zimowych w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Strajku Dzieci Koźmińskich 1906/1907 w Koźminie Wielkopolskim zostały zrealizowane warsztaty dla klas VI w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Mądrzy cyfrowi”, mającego na celu podnoszenie kompetencji cyfrowych uczniów i rozwijanie postaw odpowiedzialności społecznej. Wsparcia w realizacji programu udziela międzynarodowa korporacja Google, zaś jego realizacją zajmuje się Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom.

Podczas zajęć młodzież z klas szóstych została wprowadzona w świat wartości kluczowych dla bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z narzędzi internetowych. Zaliczyć do nich należy szacunek, życzliwość, empatię, uczciwość, mądrość oraz odwagę cywilną. Każdego dnia zajęcia prowadzone były w oparciu o cykl opowiadań z tomu „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”.
Uczniowie w kreatywny sposób poznawali owe wartości, dyskutowali o nich, a także uczyli się ich rozpoznawania i nazywania podczas ćwiczeń praktycznych, np. odgrywając scenkę „sąd nad Piotrkiem” (na podstawie opowiadania „Burza”).
Podczas części praktycznej warsztatów uczniowie zdobywali i rozwijali kompetencje cyfrowe w zakresie kilkunastu narzędzi cyfrowych, w tym m.in. dokumentów Google, formularzy Google, Mentimeter, Canva, Padlet, Kahoot, Pixlr, Thinglink. Poprzez zdobyte umiejętności cyfrowe młodzież uczyła się tworzenia oraz obrabiania grafik i zdjęć czy zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.
Na bazie zdobytej wiedzy uczestnicy warsztatów stworzą projekty społeczne, które następnie samodzielnie będą realizować przez sześć tygodni. W tym czasie będą wspierani przez nauczycieli w procesie przygotowania prezentacji projektu społecznego, która będzie przedstawiona na forum szkoły i w Internecie. Następnie praca uczniów zostanie przesłana na konkurs, gdzie nastąpi rozstrzygnięcie, który projekt jest najlepszy i najciekawszy.
Zajęcia z młodzieżą prowadzili nauczyciele: Paulina Janicka, Monika Raś, Elżbieta Wojtkowiak, Hanna Szymura, Izabela Weichbrodt.
Wcześniej młodzież klasy VI B brała już udział w programie edukacyjnym „Wychowanie przez czytanie”, gdzie w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną dotyczącą wartości moralnych zdobyli wyróżnienie za przygotowany film pt. „Przyjaźń”. Organizatorem programu była również Fundacja „ABCXXI – Cała Polska Czyta Dzieciom”, do której wpłynęło 150 prac przygotowanych przez uczniów szkół podstawowych biorących udział w programie.
oprac. Wiesław Zdobylak, red. Życie Krotoszyna

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto