Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Chcemy jakby pomagać, a nie przeszkadzać". OPS wystartuje z list PSL-u w nadchodzących wyborach [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W poniedziałek, 5 września w siedzibie Polskiego Stronnictwa Ludowego w Krotoszynie odbywała się konferencja prasowa ludowców oraz Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego nt. wspólnego startu w wyborach samorządowych. Politycy OPS-u wystartują z list PSL-u.

W konferencji udział wzięli prezes powiatowy PSL-u i starosta krotoszyński Stanisław Szczotka, prezes miejsko-gminny PSL-u i burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek, przewodniczący OPS-u i radny powiatowy Zbigniew Brodziak, II wiceprzewodniczący OPS-u i radny miejski Sławomir Augustyniak oraz skarbnik OPS-u i radny miejski - Grzegorz Majchszak. Konferencję poprowadziła rzeczniczka PSL-u Joanna Kobus-Marczak.

- Chciałem, żeby w samorządzie nie było polityki, ale żeby działać na rzecz mieszkańców tego powiatu i taki zamysł miałem po wyborach w 2018 r. Niestety nie z mojej winy i nie z winy OPS-u to się nie udało. Natomiast po rozpoczęciu kadencji rozmawialiśmy wielokrotnie z szefem OPS-u, radnym powiatowym, kolegą Zbyszkiem Brodziakiem, że warto byłoby wspólnie może i wystartować w wyborach następnych. Nasza lista jest otwarta dla innych, choć co niektórzy się określili, że nie będą z naszych lista startować, co pewnie z ich punktu widzenia jest to słuszność - rozpoczął prezes powiatowy PSL-u Stanisław Szczotka.

Starosta krotoszyński miał na uwadze m.in. polityków z Samorządowej Inicjatywy Obywatelskiej, z którą od lat tworzą koalicję. Jej przewodniczący Paweł Radojewski wielokrotnie zaznaczał, że jego ugrupowanie wystartuje samodzielnie.

- Dyskutowaliśmy o tym dość długo, o tym wspólnym starcie, o tym, żeby odpolitycznić powiat. Nasza formacja jest złożona z różnych opcji politycznych. Obywatelskie Porozumienie Samorządowe ma członków z różnych opcji i o różnych poglądach, ale gdzieś widzimy tę więź wspólną. To zauważyliśmy i myślę, że to pokazujemy przez te lata współpracy, i z PSL-em, i z SIO, które jest w koalicji obecnie. Widzimy tę płaszczyznę wspólną, że chcemy jakby pomagać, a nie przeszkadzać. Jesteśmy przeciwnikiem "bicia piany" tylko dlatego, żeby media o nas napisały i żeby było o czym pisać - dodał przewodniczący OPS-u Zbigniew Brodziak.

- Zasadnicze pytanie, dlaczego takie porozumienie zostało podpisane? W demokracji jest tak, żeby coś realizować potrzebna jest większość, więc my połączyliśmy siły, aby wspólnie pracować dla naszych mieszkańców - dodał prezes miejsko-gminny PSL-u Franciszek Marszałek.

Później Franciszek Marszałek, Sławomir Augustyniak oraz Grzegorz Majchszak zaprezentowali pomysły na zmianę gminy. Wśród pomysłów są m.in. budowa mieszkań dla średniozamożnych w ramach samorządowej inicjatywy mieszkaniowej, rewitalizacja Krotoszyna, rewitalizacja promenady, rewitalizacja dworca kolejowego i okolic, budowa tężni solankowej na Błoniach, rewitalizacja parku miejskiego, powstanie miejsca spotkań dla młodzieży i zacieśnienie współpracy z Młodzieżową Radą Miejską w Krotoszynie, budowa przedszkola i żłobka w Krotoszynie, dalsza budowa dróg i ścieżek pieszo-rowerowych, dalsza modernizacja szkół np. SP 5 i SP 8, budowa hal w Orpiszewie i w Biadkach, modernizacja basenu odkrytego oraz modernizacja krytego basenu, dalsza modernizacja sal wiejskich np. w Jasnym Polu, na Kopieczkach i w Romanowie, budowa ogniw fotowoltaicznych na obiektach użyteczności publicznej, budowa obiektów rekreacyjnych, doposażanie jednostek OSP, zazielenienie gminy, zagospodarowanie wód opadowych przez mieszkańców, dopłaty do wymiany pieców tzw. "kopciuchów", czy poszerzenie programu przydomowych oczyszczalni ścieków.

- Oczywiście to wszystko co żeśmy z kolegami przedstawili uzależnione będzie od tego co będzie działo w Europie i w kraju. Na to pytanie nikt z nas tutaj dzisiaj nie odpowie. To są założenia takie, które żeśmy sobie tutaj wspólnie zrobili i będziemy starali się, jeżeli w przyszłości ułoży się po naszej myśli, realizować - dodał Franciszek Marszałek.

Następnie Zbigniew Brodziak i Stanisław Szczotka przedstawili pomysły na powiat. Wśród pomysłów są m.in. wymiana zużytego tomografu, czy poszerzenie miejsc w ZOL-ZOP do 70, z czego 50 paliatywnych i 20 opiekuńczo-lecznicznych.

- Te plany, jeżeli oczywiście wyborcy zadecydują, że powtórzymy wynik sprzed 4 lat i będzie nam dane rządzić, to będziemy chcieli kontynuować. Myślę, że zdrowie jest najważniejsze, pomimo, że wyborcy rozliczają nas za dziury w drogach, za niezrobiony chodnik, czy ścieżki pieszo-rowerowe, ale również to będziemy chcieli robić. To nie jest podyktowane tym, że ja z kolegą się dogaduję w powiecie i że sobie podzielimy stołki. Myśmy żadnych stołków nie dzieliliśmy i dzielić nie będziemy. Chcę też powiedzieć, że to porozumienie nie jest podyktowane przeciwko nikomu, a zwłaszcza obecnemu koalicjantowi, czyli SIO. Nadal byśmy chcieli, jeśli dane nam będzie, tę współpracę po wyborach kontynuować, którą kontynuujemy od kilku kadencji - dodał Stanisław Szczotka.

Treść porozumienia pomiędzy Polskim Stronnictwem Ludowym a Obywatelskim Porozumieniem Samorządowym.

Mając na względzie dobro mieszkańców naszych małych ojczyzn, którzy w harmonijnym spokojnym rozwoju widzą szansę dobrego życia, gdzie współdziałania to nie górnolotna idea, ale idące za nią konkretne działania, które jednoczą i inspirują.

Polskie Stronnictwo Ludowe reprezentowane przez: - Stanisława Szczotkę - prezesa Zarządu Powiatowego PSL w Krotoszynie - Franciszka Marszałka - prezesa Zarządu Miejsko-Gminnego PSL w Krotoszynie Obywatelskie Porozumienie Samorządowe reprezentowane przez: - Zbigniewa Brodziaka — przewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego - Sławomira Augustyniaka — wiceprzewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego

Zawierają porozumienie niniejszej treści:

  • §1 Zarząd Powiatowy PSL w Krotoszynie, Zarząd Miejsko-Gminny PSL w Krotoszynie i Obywatelskie Porozumienie Samorządowe, zwierają porozumienie, na mocy którego w najbliższych wyborach samorządowych z list Polskiego Stronnictwa Ludowego do Rady Powiatu Krotoszyńskiego i Rady Miejskiej w Krotoszynie kandydować będą członkowie Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.
  • §2 Strony ustalają, że listy wyborcze zostaną wspólnie ustalone przy założeniu, że liderami list będą osoby, które mają szanse zdobyć jak najlepszy wynik wyborczy.
  • §3 Porozumienie ma charakter otwarty co oznacza, że za zgodą stron, lista sygnatariuszy może być poszerzana.
  • §4 Strony ustalają, że decyzje powyborcze będą podejmowane po wyborach w zależności od wyników list.
  • §5 Strony ustalają, że w sprawie kandydatów na Burmistrzów w poszczególnych gminach, decyzje będą zapadać autonomicznie przy współudziale doradczym prezesa Zarządu Powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego i przewodniczącego Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego.
  • §6 Partnerzy zgodnie oświadczają, że dołożą wszelkich starań, aby w pełni zrealizować ww. ustalenia.
  • §7 Porozumienie sporządzono w czterech jednobrzmiących egzemplarzach, po dwa dla każdej ze Stron.

Prezes Zarządu Powiatowego PSL w Krotoszynie - Stanisław Szczotka
Prezes Zarządu Miejsko — Gminnego PSL w Krotoszynie - Franciszek Marszałek
Przewodniczący Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego - Zbigniew Brodziak
Wiceprzewodniczący Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego - Sławomir Augustyniak

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto