Cegielnia w Krotoszynie była kiedyś potężnym zakładem. Dziś całość przeznaczono do rozbiórki [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy, Marcin Szyndrowski
Udostępnij:
Cegielnia Cerabud była kiedyś znana w całej Polsce. Znajduje się ona przy ulicy Przemysłowej w Krotoszynie. Niestety po latach świetności pozostały już tylko wspomnienia. Dziś zakład i budynki przeznaczono do rozbiórki. Z mapy Krotoszyna znikają ostatnie elementy i budynki świadczące o historii krotoszyńskich zakładów ceramicznych. Zobaczcie nasze zdjęcia z tego miejsca!

Na dobre degradacja tego miejsca postępowała od 2011 roku, kiedy wyburzono tam blisko 50-metrowy komin. Był to wspaniały zabytek. Komin po byłym piecu ceramicznym Hoffmana zbudowano na początku XX wieku.

Jednak historia krotoszyńskiej cegielni sięga 1579 roku. Od 1733 roku cegielnia należała do krotoszyńskiej gminy. Tutaj produkowano cegły użyte do budowy ratusza i klasztoru. W okresie zaborów cegielnia stała się własnością niemieckiego rodu von Turn und Taxis. W 1894 roku wykupił ją przedsiębiorca Gustaw Auerbach. Na początku XX wieku zbudowano piec wypałowy, kręgowy typu Hoffmanna, z którego zachował się wysoki, ceglany komin.

W 1919 roku, po odzyskaniu niepodległości cegielnia przeszła w ręce spółki akcyjnej Czubak i Mieczkowski, a 1922 roku poznańska Fabryka Wyrobów Ceramicznych. W okresie II wojny światowej cegielnią kierował Paul Kropf pod zarządem niemieckim. Po wojnie cegielnię upaństwowiono, a w 1999 roku skomercjalizowano.

Funkcjonowała jeszcze kilka lat. Niestety nie przetrwała próby czasu. Dziś pozostały już tylko wspomnienia.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Galeria Krotoszyńska już oficjalnie otwarta. Część sklepów j...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

Wideo

Dodaj ogłoszenie