Burmistrz Franciszek Marszałek będzie zarabiał miesięcznie niemal 20 tys. zł. brutto!!!

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Udostępnij:
Wynagrodzenie Burmistrza Miasta i Gminy Krotoszyn Franciszka Marszałka wzrośnie. Będzie zarabiał niemal 20 tys. brutto miesięcznie. To efekt przyjęcia przez Radę Ministrów rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, które określa nowe , znaczne wyższe wysokości poziomu wynagrodzenia.

Tym samym przestało obowiązywać poprzednie rozporządzenie placowe, które obcięło uposażenia włodarzy średnio o 20 proc.

Przypomnijmy chronologię wydarzeń. Najpierw w nowelizacji z 17 września 2021 r. ustawy o pracownikach samorządowych, posłowie podnieśli z 12 525,94 zł brutto do 20 041,50 zł brutto górny ustawowy pułap wynagrodzenia, które może być wypłacane włodarzowi. Następnie Rada Ministrów w nowym rozporządzeniu płacowym z 25 października 2021 r. zwiększyła też uposażenia samorządowców. I co ważne wzrost ma nastąpić dla zatrudnionych na podstawie wyboru z wyrównaniem liczonym od 1 sierpnia 2021 r.

Dlatego punkt ten podczas posiedzenia komisji Budżetowo –Gospodarczej Rady Miejskiej Krotoszyna, mającej miejsce 19 listopada, przeszedł prawie bez echa. Po wprowadzeniu w temat przez przewodniczącą Annę Sikorę, która przytoczyła zapisy prawa, rajcy zrezygnowali z dyskusji, skupiając się na głosowaniu. Okazało się ono formalnością. Sama stawka stanie się obowiązująca po listopadowej sesji, gdy rajcy przegłosują odpowiednią uchwałę.

Znacznie rozmowniejszym w tej kwestii był już po zakończeniu obrad komisji skarbnik Miasta i Gminy Krotoszyn Grzegorz Galicki. W czasie dyskusji wskazali na pryncypia. Po pierwsze przypomniał, iż wraz z ukazaniem się rozporządzenia pensja włodarza miasta musiała zostać podwyższona. Oczywiście radni mogli zaproponować inną kwotę, lecz jedynie decydowali o skali podwyżki, a nie o niej samej. Ustawodawca ustalił bowiem na zasadzie procentów, że zarobki nie mogą być niższe niż 80 proc. maksymalnego wynagrodzenia określonego dla poszczególnych stanowisk. Jest to novum do obowiązujących dotychczas zapisów.

Niemniej odpowiedzialny za gminną kasę urzędnik podchodzi od tej sprawy w sposób pragmatyczny. –Zdaję sobie sprawę, że jeśli poda się tylko suche fakty, to kwota może na mieszkańcach czynić odpowiednie wrażenie- zaczyna Jednak trzeba mieć ogląd sytuacji i je skonfrontować z faktami. Otóż gdy ustalono wynagrodzenie włodarza na kwotę 12 540 brutto w 2014r, ta kwota była konkurencyjna wobec obowiązującego wówczas przeciętnego wynagrodzenia. Przez lata zarówno minimalne, jak i przeciętne wynagrodzenie rosło. Co więcej w 2018r, zdecydowano o zmniejszeniu apanaży włodarzy miast, wójtów, prezydentów czy wreszcie starostów odgórnie. –

W omawianym okresie burmistrz Franciszek Marszałek stracił pokaźna sumę 83 tys.338 zł. Warto mieć te dane w pamięci, zanim przyjrzy się zaproponowanej kwocie.

Zresztą wiadomo, że obowiązki samego włodarza są szerokie. Teraz w czasie pandemii koronawirusa ich ilość znacząco się zmniejszyła, niemniej wszyscy członkowie społeczeństwa marzą o powrocie do normalności. Wówczas każdy włodarz oprócz pracy w urzędzie czy przyjmowaniu petentów, ma wiele obowiązków dodatkowych wynikających choćby z reprezentowania gminy.
Druga sprawa czy każdy burmistrz wykonuje powierzone sobie zadania należycie. Tu jednak Galicki, jako były wojskowy i strateg czyni pauzę. Otwarcie stwierdza, że na ten temat nie będzie się wypowiadał. Dodaje jednak, iż jego zdaniem dożyliśmy chwili sprawiedliwości dziejowej Po krzywdzącym rozporządzeniu zmniejszającym place w 2018r., postanowiono naprawić to uchybienie.

Nowe miesięczne wynagrodzenie Franciszka Marszałka: Podane kwoty są kwotami brutto.
Wynagrodzenie zasadnicze: 10 325, 70 zł..
Dodatek funkcyjny: 3 450 zł.
Dodatek specjalny: 4 132,70 zł.
Dodatek za staż: 2065, 14 zł.
Razem: 19 973, 54 brutto.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie