Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bioasekuracja pod lupą kontrolerów weterynarii

Wiesław Zdobylak
Archiwum NM
Od 3 kwietnia na terenie całego kraju ruszyły kontrole gospodarstw rolnych zajmujących się hodowlą trzody chlewnej pod kątem wdrażania i stosowania zasad bioasekuracji. W naszym powiecie skontrolowanych zostanie w tym roku 500 takich gospodarstw.

Fala kontroli dokonywanych przez Powiatowe Inspekcje Weterynaryjne, które ruszyły 3 kwietnia, mają związek z walką z rozprzestrzeniającym się wirusem afrykańskiego pomoru świń (African Swine Fever – ASF).
W przesłanym do wojewódzkich inspektoratów weterynarii harmonogramie Głów-ny Lekarz Weterynarii zakłada, że pierwsza faza kontroli powinna zakończyć się do końca marca 2020 r. Ale w powiatach, w których liczba gospodarstw zajmujących się hodowlą trzody chlewnej jest najwyższa, kontrole mogą potrwać nawet do końca listopada 2021 r. Tak jest w przypadku powiatu krotoszyńskiego, który należy do grupy 28 powiatów w kraju, gdzie liczbę takich specjalistycznych gospodarstw rolnych szacuje się na od 1501 do 2000.
– Przedstawiony nam przez Głównego Lekarza Weterynarii harmonogram ogólny zakłada, że do końca listopada 2021 roku musimy skontrolować ok. 2000 naszych gospodarstw. Według opracowywanego przez nas, tutaj na miejscu, harmonogramu musimy do końca tego roku skontrolować 500 gospodarstw rolnych. Muszę podkreślić, że nie jest prawdą, że wszystkie gospodarstwa będą kontrolowane dwa razy. Jeżeli dany hodowca wdroży i będzie z powodzeniem stosował wszystkie zasady bioasekuracji to odwiedzimy go tylko jeden jedyny raz. Kontrole w powiecie krotoszyńskim rozpoczniemy jeszcze w kwietniu, ale póki co przygotowujemy się do tego zadania – powiedziała nam powiatowa lekarz weterynarii Anna Lis-Wlazły, której zespół liczy w sumie 12 osób, w tym 4 lekarzy weterynarzy.
Po pierwszej wizycie Inspekcji Weterynaryjnej wydawane będą decyzje nakazujące usunięcie uchybień w terminie, nie dłuższym niż 4-5 miesięcy. Ale jednocześnie Inspekcja Weterynaryjna ma prawo wydania decyzji o zabiciu lub uboju świń już po pierwszej wizycie kontrolnej, w zależności od oceny możliwości dokonania usunięcia uchybień przez właściciela zwierząt. O takim scenariuszu rozmawiano podczas niedawnego Forum Rolniczego Powiatu Krotoszyńskiego w Nowej Obrze, gdzie co najmniej dwóch hodowców zapowiedziało wygaszenie produkcji trzody chlewnej z powodu nieopłacalności ponoszenia kosztów drakońskiej bioasekuracji.
Kontrole nie są zaskoczeniem dla krotoszyńskich rolników. Już pod koniec marca Wielkopolska Izba Rolnicza rozesłała do producentów wieprzowiny ulotkę informacyjną przypominającą zasady bioasekuracji oraz tzw. check listę, gdzie punkt po punkcie opisano, co będzie przedmiotem szczególnego zainteresowania inspektorów Powiatowej Inspekcji Weterynaryjnej.
– Wiem na pewno, że sołtysi z gminy Koźmin dostali pocztą ulotki z wykazem środków dezynfekcyjnych przeznaczonych do dezynfekcji pojazdów i narzędzi rolniczych. Teraz tę wiedzę muszą przekazać hodowcom ze swojego terenu – informuje Sławomir Szyszka z biura powiatowego WIR.

+++

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto