Biegacze KS Krotosz pokazali lwi pazur w silnie obsadzonym maratonie

Paweł Krawulski
Czy dla biegaczy długodystansowych KS Krotosz nie ma żadnych przeszkód? Oczywiście, że nie. Udowodnili to występem w „Kotle Czarownic” podczas 13 edycji Silesia Marathon.

Zawodnicy pokazali moc, gdyż trasa rozgrywanego na Górnym Śląsku maratonu należy do bardzo trudnych. Przebiega przez cztery miasta: Chorzów, Katowice, Mysłowice i Siemianowice Śląskie. Początek zmagań był pozornie łatwy i wiódł przez Park Śląski, Dolinę Trzech Stawów. Na piątym kilometrze biegacze minęli legendarny katowicki Spodek. Jednym z atrakcyjniejszych punktów biegu była zabytkowa dzielnica Nikiszowiec, czyli „miasto w mieście”, które tworzą górnicze familoki, przypominające atmosferę dawnego Śląska. Od tego momentu zaczęły się nieustanne podbiegi, a był to dopiero piętnasty kilometr maratonu.
Łatwy, pierwszy etap trasy pozostał tylko wspomnieniem, zaczęła się twarda walka o tempo, w utrzymaniu którego pomagali kibice z Szopienic. -

Trzydziesty piąty kilometr każdego maratonu to tzw. ściana. Na śląskich zmaganiach nie było jednak ściany tylko prawdziwy Mount Everest. Potężny podbieg, każdy maratończyk wie co znaczy bieg po trzydziestym piątym kilometrze, miał 5 km długości

-zdradzają uczestnicy. Końcówka była dla nich zatem samą radością. Dwa kilometry zbiegu Parkiem Śląskim i wreszcie wymarzona meta na bieżni legendarnego stadionu w Kotle Czarownic. Trasę maratonu ukończyło 2721 osób. Zwycięzcą okazał się Andrzej Rogiewicz, który meldując się na mecie z czasem 2h:19:07, dodatkowo ustanowił jej rekord. Najszybszą kobietą była Iryna Masnyk czas: 2h:59:00.

W zmaganiach na trasie maratonu i półmaratonu uczestniczyli reprezentanci KS Krotosz Krotoszyn. Najszybciej trasę maratonu pokonał Karol Olejniczak, zajmując wysokie 95 miejsce w klasyfikacji generalnej czas 3 h: 10:58. Z dobrej strony pokazał się Patryk Karwik, który debiutował na królewskim dystansie. Maraton ukończyli także: Karol Mroczkowski, Rafał Sójka i Joanna Olejniczak.
Zwycięzcą półmaratonu został Mateusz Mrówka- 1:11:09. KS Krotosz na tym dystansie reprezentowali Sergiusz Sójka, Łukasz Zając, Marika Mroczkowska i Valery Maćkowiak. Mimo bardzo trudnej trasy wszyscy biegacze KS Krotosz byli zadowoleni, gdyż po prawie dwóch latach uczestniczyli w tak dużej imprezie na polskiej ziemi.

Czołówka maratonu:
1. Andrzej Rogowicz- 2h: 19:07
2 Jakub Szymankiewicz 2h:22:27,
3. Piotr Szalony 2h:39:57.
Wśród kobiet najlepsza była Iryna Masnyk z Ukrainy 2h:59:00, przed Joanną Susmanek 3h:03:17 i Anną Bodnar 3h:10:47.

W ramach Silesia Marathon odbyła się rywalizacja również na dystansie półmaratońskim oraz ultramaraton. W biegu na dystansie 21,097km zwyciężył Mateusz Mrówka z wynikiem 1h:11:09, przed Jackiem Stadnikiem 1h:11:26) i Damianem Dróżdzem 1h:13:25. Najszybszą kobietą na mecie Silesia Półmaratonu była Aleksandra Bańbor 1h:29:33.

Pierwszym zawodnikiem przekraczającym metę rywalizacji na dystansie 50km był Filip Inglot 3h:19:13. Na drugiej pozycji uplasował się Adam Jagieła 3h:34:28, a podium uzupełnił Artur Bujnowski 3h:35:49. Wśród przedstawicielek płci pięknej zwyciężyła Anna Gierak 4h:03:25, przed Barbarą Chrzanowską 4h:03:49 i Anną Różycką 4h:11:40.