Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezdomni potrzebują pomocy szczególnie zimą. W gminie Krotoszyn może ich być ponad 30!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne pixabay
W gminie Krotoszyn może przebywać ponad 30 bezdomnych, ale zaledwie 8 z nich korzysta z usług krotoszyńskiej noclegowni. Reszta może przebywać w pustostanach, w piwnicach, na klatkach schodowych, czy w altankach ogrodowych. Warunki atmosferyczne są szczególnie dla nich ciężkie, a nietrudno o tragedię!

W Krotoszynie prowadzona jest noclegownia dla osób bezdomnych, z której obecnie korzysta 8 osób. Na terenie gminy Krotoszyn jest ponad 30 osób bezdomnych. Przykładowo: w zeszłym tygodniu pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie udało się odnaleźć jedną z osób bezdomnych. Przyjęła ona ciepłe posiłki jednak odmówiła możliwości skorzystania z pomocy. Powód może być jeden. W noclegowni jest zakaz spożywania napojów alkoholowych. Ciężko powiedzieć, gdzie bezdomni spoza noclegowni spędzają czas. Są znajdowani m.in. w pustostanach, jednak ich wszystkie miejsca przebywania nie są znane.

- To właśnie zima jest najgorszym okresem dla bezdomnych. Mogą oni skorzystać z pomocy noclegowni, gdzie dostaną ciepły posiłek oraz własne miejsce do spania. Mogą także skorzystać z w pełni wyposażonej toalety. Jedynym bezwzględnym warunkiem skorzystania z bezpłatnego noclegu jest zakaz picia alkoholu i to właśnie ten aspekt dla wielu stanowi problem nie do pokonania. Złe warunki atmosferyczne, znaczne spadki temperatur, opady i wiatr mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia osób bezdomnych. Z tego względu zwracamy się do Państwa z apelem o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby, które mogą potrzebować pomocy - poinformowała nas Katarzyna Kulka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krotoszynie.

Takie osoby można znaleźć najczęściej w blokach, czyli w piwnicach i na klatkach schodowych, gdzie szukają schronienia. Pojawiają się również w pustostanach, altankach ogrodowych, na strychach, a nawet dworcach. Historia każdej osoby jest zapewne inna, lecz czasami wystarczy podać pomocną dłoń, by taka osoba zmieniła swoje życie. W przeciwnym razie nietrudno o tragedię...

- Nieodpowiednie warunki oraz brak identyfikacji takich miejsc stają się najczęstszą przyczyną tragicznych w skutkach zdarzeń. Wieloletnie doświadczenia innych miast pokazują, że w sposób szczególny na zamarznięcie narażone są osoby będące pod wpływem alkoholu. Zrozumienie problemów i i potrzeb tych osób w naszym najbliższym otoczeniu jest przejawem troski i wrażliwości — nie pozostańmy obojętni na los drugiego człowieka. W działaniach zabezpieczających osoby bezdomne w okresie zimy niezbędny jesz wspólny wysiłek wszystkich dostępnych służb: policji. straży miejskiej i gminnej, pracowników socjalnych ośrodków pomocy społecznej. Nie do przecenienia jest także udział we wspomnianych działaniach pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Bardzo Państwa prosimy o zaangażowanie w działania pomocowe, zachęcamy do alarmowania o zagrożeniach odpowiednich służb działających na terenie naszej gminy, nic nie zastąpi bowiem zwykłej ludzkiej czujności i wrażliwości - dodała Katarzyna Kulka.

W przypadku odnalezienia takich osób niezbędny jest kontakt telefoniczny:

  • Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Krotoszynie - tel. 62 725 36 68
  • Komenda Powiatowa Policji w Krotoszynie - tel. 47 775 32 11
  • Straż Miejska w Krotoszynie - tel. 62 725 42 00
od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto